Dostali ste sa počas dovolenky do nemocnice? Poradíme vám, ako to tam zvládnete

Ostať v nemocnici v zahraničí je o to nepríjemnejšie, že sa boríme s jazykovou bariérou, cudzím prostredím a neistotou, či vôbec odletíme s našou rodinou po skončení zájazdu domov. Pozreli sme sa na to, ako zvládnuť pobyt v zahraničnej nemocnici s komerčným poistením a s kartičkou európskeho poistenia.

doctor 17 1200x800

Sme na dovolenke v rezorte. Dostaneme prudké kŕče v žalúdku. Ako by sme mali postupovať?

V prípade, že máte len kartičku európskeho poistenia a nechcete platiť za ošetrenie na súkromnej klinike,  potrebujete sa dostať do najbližšieho štátneho zdravotníckeho zariadenia. V inom členskom štáte EÚ máte nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti v rozsahu, aký sa poskytuje domácim a za podmienok ktoré sú platné v danom štáte,“ vysvetľuje Ivan Strnisko, vedúci Oddelenia liečby v cudzine ZP Union. Ak by ste potrebovali záchranku, môžete v nej skúsiť povedať, aby vás odviezli do štátnej nemocnice – rozhodnutie však urobia záchranári po posúdení vášho zdravotného stavu a vzdialenosti takejto nemocnice.

V prípade, že máte uzatvorené cestovné poistenie, treba zavolať na asistenčnú službu. „Číslo nájdete na svojej poistnej kartičke a k dispozícii je 24 hodín, 7 dní v týždni. Odporučia vám najvhodnejšie zdravotnícke zariadenie, ale nemusíte riešiť, či pôjde o súkromné alebo štátne,“ vysvetľuje Alena Rötlingová z Oddelenia cestovného poistenia Unionu.

Už sme v nemocnici, máme nárok na tlmočníka, ak nám tam nikto nerozumie? Kto nám ho preplatí?

Nakoľko služby tlmočníka nie je možné hradiť z verejného zdravotného poistenia, tu vám pomôže len komerčné poistenie. Zabezpečí vám ho asistenčná služba, ktorú by ste v tomto prípade mali kontaktovať so žiadosťou o pomoc.

Čo ak treba v nemocnici ostať? Čo bude s našim zájazdom a rodinou? Ako sa dostaneme domov?

V tomto prípade treba opäť siahnuť po komerčnom poistení. „Asistenčná spoločnosť zabezpečí pre klienta prepravu domov, ak nebude môcť zo zdravotných dôvodov použiť pôvodne predpokladaný dopravný prostriedok,“ hovorí A. Rötlingová. Zároveň dodáva, že sa postarajú aj o rodinu. Ak skončí v nemocnici vaše dieťa mladšie ako 6 rokov, budete tam môcť zostať s ním – náklady preplatí poisťovňa. To isté platí, ak by ste v nemocnici ostali aj vy, avšak dlhšie ako 10 dní. S celoročným cestovným poistením máte aj ďalšie „šťastie v nešťastí“ -  poisťovňa preplatí náklady na vašu cestu a ubytovanie za dieťaťom v nemocnici, ktoré je mladšie ako 15 rokov.

Aké budú naše kroky po návrate zo zahraničnej nemocnice? Máme nejaké povinnosti voči poisťovniam - či už zdravotnej alebo aj komerčnej?

Je vhodné si vopred zistiť, aká je vaša spoluúčasť za ošetrenie – tá je iná v každom členskom štáte. Ak spoluúčasť neplatíte a ošetrili vás v štátnom zariadení, po návrate domov už nemusíte nikam chodiť, ani nikam písať.

V prípade, že ste použili svoje komerčné poistenie a zdravotné ošetrenie ste riešili s asistenčnou službou, rovnako nemusíte urobiť nič navyše. Ak ste však dostali účet dodatočne alebo niečo platili v hotovosti, potrebujete tieto doklady doručiť poisťovni spolu s Oznámením o škodovej udalosti.

Pobyt v nemocnici mi zničil dovolenku – preplatí mi to niekto?

V rámci komplexného cestovného poistenia pre účastníkov zájazdov od Union poisťovne, máte kryté aj riziko pod názvom „Poistenie nevydarenej dovolenky“. Je to odškodné za každý začatý deň  hospitalizácie, ktorá nastala v čase trvania zájazdu a ktorá trvá najmenej 3 dni.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.