Rok renesančnej šľachty u našich západných susedov

Napísal CzechTourism 21. apríl 2017

Na území Českej republiky je viac ako sto hradov, zámkov a iných pamätihodností  v správe Národného pamiatkového ústavu, ktorý zahajuje sezónu zameranú na najvýznamnejšie renesančné šľachtické rody a ich sídla.

npu renesancia1000x550

Nástupom Ferdinand I. Habsurga na svätováclavský trón v roku 1527,  prichádza aj do českých zemí obdobie renesancie. Renesančné myslenie pozitívne vplývalo na náboženskú toleranciu, rozvoj umenia, miest a hospodárstvo. Do miest boli pozývaní talianski umelci, stavitelia  a remeselníci, ktorí priniesli novú kultúru.

Urodzenú spoločnosť tvorili hlavne starobylé české a moravské rody, ktoré dopĺňala silná a bohatá šľachta ukotvená vďaka svojim majetkom na oboch stranách zemskej hranice (Liechtensteinové, Rogendorfové, Salhausenové, Redernové ) a nové rody, ktoré boli spriaznené s Habsburgom. 

Hlavné centrum Roka renesančnej šľachty bude v moravských Bučovicích

„Rok renesanční šlechty je po velmi úspěšném Lucemburském roku připomínajícím odkaz Karla IV. dalším dílem ze série našeho dlouhodobého projektu Po stopách šlechtických rodů. Symbolicky jej otevírá výstava na Pražském hradě nazvaná Mars a Venuše, na níž se návštěvníkům představí klíčová umělecká díla z časů císaře Rudolfa II. ze sbírek hradů a zámků v naší správě. Pro poznání dalších pokladů tohoto slavného období je ale nutné navštívit samotná aristokratická sídla a po celý rok k tomu bude mnoho příležitostí,“ pozýva slovenských návštěvníkov na novú sezónu generálná riaditeľka Národního památkového ústavu Naďa Gorycková. 

VÝSTAVY

Vyvrcholením Roku renesančnej šľachty budú dve zámocké výstavy – prvá výstava Arcivojvoda Ferdinand II. Tyrolský na renesančnom zámku Březnice, pripravená v spolupráci s Kunsthistorisches Museum Wien od 27. mája až do konca októbra. Koncom júna sa v moravských Bučovicích otvorí nová interaktívna expozícia Moravský renesanční šlechtic ve svém labyrintu, ktorú doplní nový tlačený sprievodca. Októbrová výstava Podoby a příběhy, pripravená v spolupráci s Národnou galériou Praha, ponúka jedinečnú kolekciu renesančných portrétov a osobných predmetov najvyššej českej a moravskej šľachty. 

S významnými osobnosťami  renesančnej aristokracie, renesančnej zámockej architektúry, skvostnými interiérmi i desiatkami príbehov sa návštevníci stretnú vo Velkých Losinách, v Uherčicích, na hradě Pernštejně, v Rožmberku, Českém Krumlově, Třeboni, Červené Lhotě, Jindřichově Hradci, Kratochvíli, Vimperku, Telči, Červeném Poříčí, Horšovském Týně, Náchodě, Opočně, Litomyšli, Slatiňanech, na Frýdlantu, Grabštejně a v Benešově nad Ploučnicí

„Součástí Roku renesanční šlechty je i tradiční Hradozámecká noc, která se koná poslední srpnovou sobotu. Centrem noci bude tentokrát zámek v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci se mohou těšit na mimořádně otevřenou oratoř zámecké kaple s výstavou šestidílné Bible kralické – cenného renesančního tisku, který vznikl za Žerotínů na náměšťském panství. V noci 26. srpna však otevře své brány přes devadesát dalších památek,“ upozorňuje Naďa Goryczková. 

Všetky informácie o akciách spojených s Rokem renesanční šlechty dohľadáte na webových stránkách Národního památkového ústavu.

Nové expozície a výstavy nielen v duchu renesancie

- Skutočnou lahôdkou je nález stredovekej nástennej figurálnej maľby s rytierskym motívom na zámku v Kunštátě, ktorú môžete vzhliadnuť v priebehu mesiaca jún v rámci výberového prehliadkového okruhu.

- Novotvorený Novogotický templ – rozhľadňa v parku zámku Krásný Dvůr, ktorá je jedinečná neogotická architektúra na českom území. Obnova objektu vrátane zhotovenia kópií pôvodných vitrážových okien, repliky lávky a reštaurovanie sochy poľného maršala Schwarzenberga.

- Na zámku v Nebílovech v priebehu apríla na návštevníkov čaká architektonicky najcennejší priestor zámku – arkádové loggie zadného krídla.

- Lákadlom je určite aj obnovená tanečná renesančná sála na hrade Buchlov.

- Najmenších návštevníkov poteší Kunětická hora s výstavou Zpátky do pohádky, od mája do konca septembra, ktorá ponúkne množstvo kostýmov arekvizít z rozprávok (Ať přiletí čáp, královno, Zlatovláska, O princezně, která ráčkovala, Královna Koloběžka I., Princové jsou na draka, Rumplcimprcampr a ďalších). Chýbať nebudú ani obľúbené Krkonošské pohádky. 

Krajinou až do baroka

Výstava Telč v průběhu staletí zoznámi v júli a septembri návštevníkov zámku s historickým vývojom telčského panstva od polovice 17. storočia do roku 1945. Predstaví panstvo Telč ako fungujúci organizmus, ktorý v priebehu storočí spravovali štyri šľachtické rody. Udržanie honosného rodového sídla a plnenie reprezentačných povinností šľachty bolo veľmi nákladnou záležitosťou, ktorá musela mať základ v ekonomicky dobre fungujúcom hospodárskom zázemí každého panstva. Pre to telčské bol kľúčový rozvoj rybnikárstva a lesného hospodárstva. 

V areáli Hospitalu Kuks návštevníci v mesiaci máj čaká nový okruh komentovanej prehliadky bylinkové záhrady o jej vzniku a vývoji. 

Medzi desiatimi hlavnými barokovými miestami, ktoré stoja za návštevu (Kuks, Kroměříž, Valtice a Český Krumlov ) sú aj záhrady pod Pražským hradom, Telč, Litomyšl, Lednice, Veltrusy, Manětín, Plasy, Kladruby, Nebílovy, Ploskovice, Duchcov, Libochovice, Zubrnice, Vranov nad Dyjí, Jaroměřice nad Rokytnou a Buchlovice. 

TIP: Objavte neobjavené pamiatky

Prezentácia Neobjevených památek láká NPÚ k návšteve hradov, zámkov, ale i ďalších pamiatkových objektov, ktoré verejnosť pri plánovaní výletov často neprávom zanedbáva.

„Pro návštěvníky máme tip na návštěvu celkem třiceti šesti jedinečných památek, které dosud čekají na objevení. Neobjevené památky nabízejí prostor pro odpočinek, obnovení  duševních sil a mnohé skryté poklady k objevení, a to vše bez dlouhého čekání. Mezi tyto památky patří například uhelný důl v Ostravě ponechaný tak, jako by lidé, kteří v něm pracovali, právě odešli a zanechali vše na svém místě. Patří sem i několik bývalých klášterů nebo statek, kde mohou návštěvníci ochutnat čerstvě upečený chléb,“ láká k objevům Naďa Goryczková.

Použite Kľúč k pamiatkám

Užitočným pomocníkom pre návštevníkov pamätihodností  je program Klíč k památkám. Vyhľadáva obľúbené lokality, preferované kultúrne akcie či služby, plánovanie výletov s využitím kompletných informácií o dostupnosti pamiatok, ako aj príjemný bonus vstup zadarmo a iné zľavy pri splnení daných podmienok.

„Věrnostní program Klíč k památkám nabízí návštěvníkům památek možnost získat za každých pět prohlídek šestý vstup zdarma. Jednotlivé vstupy návštěvník sbírá jako klíče do svého papírového nebo mobilního pasu. Nasbíráním pěti klíčů se pak otevře šestý vstup zdarma. Klíče je možné sbírat nejen na všech památkách ve správě NPÚ, ale i na ostatních, které jsou do projektu zapojeny,“ vysvetľuje námestník generálnej riaditeľky Rudolf Pohl. „Papírový pas lze získat na pokladně jakékoliv zapojené památky. Mobilní pas zájemce získá registrací na webu klickpamatkam.cz a instalací mobilní aplikace do telefonu. Potom již nic nebrání sbírání klíčů pomocí QR kódu z displeje mobilního zařízení,“ doplňuje Pohl. 

Zdroj text  a foto: Národní památkový ústav, CzechTourism, skrátené

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.