Jeseň v záhrade (II.)

Aj v polovici októbra je v záhrade práce dosť a dosť... No a v prípade, že sa počasie vydarí a prinesie krásne farebné kulisy, je práca v záhrade skutočnou radosťou. Krásne suché a slnečné októbrové dni veľmi často sprevádzajú nočné prízemné mrazy a to aj v nižších polohách. 

jesen_zahrada_1000x667

Približne od polovice októbra, najmä v prípade jasných nocí, preto treba myslieť na ukončenie výsadby. Inými slovami: október je mesiacom intenzívnych príprav na zimu. Čo všetko patrí k októbrovému záhradníčeniu? Príprava materiálu na ochranu rastlín pred mrazmi, vysádzanie stromčekov a úprava pôdy. Netreba tiež zabúdať na posledné, "predzimné" kosenie trávnika. Okrem toho treba poprehadzovať v lete založený kompost a ošetriť ním lysiny na trávniku. "Speváčikom" urobia radosť strategicky rozvešané vtáčie búdky a estétom vysadenie posledných trvaliek, vrátane tulipánov. Hľuzám georgín, gladiol a begónií treba pripraviť priestor na prezimovanie v "úkryte" domu. Ružiam zasa prospeje poriadne nahrnutie zeminy.

Neskorú zeleninu, ktorá zostala v záhrade, treba ukryť pod fólie a plachty. To isté platí pre rozmarín, hoci väčšiu istotu na prežitie mu poskytne úkryt pod strechou domu. Pod sklo možno vysiať rebarboru. A v prípade, že sú vysadené už všetky dreviny, nasleduje natieranie kmeňov ochranným bielym náterom.

Avšak pozor! Nekráčajte tvrdohlavo za ilúziami: rešpektujte klimatické podmienky, kvalitu pôdy, "kalendár poľnohospodára" a neplytvajte časom a energiou na niečo, čo vás nadchlo, ale nemá to šancu na úspech... A pokiaľ sú vaše predstavy o záhrade v súlade s jej možnosťami, nezabudnite na také "detaily", ako sú chránené plochy pre chúlostivejších "jedincov" a ochranné výsadby.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.