Jar v záhrade

Prvé  teplejšie slnečné lúče hlásia, jar je za dverami. Záhrada tak potrebuje po dlhej zime správne naštartovať. Či už v okrasnej alebo zeleninovej záhrade, práce je vyše hlavy. Na čo nezabudnúť? Trávnik je súčasťou každej záhrady. Ak ho chcete mať pekný počas celej sezóny je načase začať sa mu venovať.

garden_butterfly_1200x800

Pre lepšiu kondíciu a hlavne pekný vzhľad sa na jar odporúča odstrániť z trávnika všetko napadané lístie a kamene.  Po odstránení nečistôt je potrebné trávnik pokosiť na čo najkratšiu dĺžku, bude tak dobre pripravený na následnú vertikuláciu. Hlavnou úlohou prevzdušnenia trávnika je odstránenie machu, ktorý sa v trávniku usadil počas jesene a teplých zimných dní a zároveň prerezať jednotlivé steblá trávy, ktoré majú viesť k ich rovnomernému rastu. Po vertikulácii, ktorá zanechá trávnik v nie príliš vábivom stave je potrebné trávnik dobre pohrabať. Následne, po vertikulácii nasypte na trávnik kremičitý piesok. Piesok sa sype v množstve 2 litre/m2 na južnú, východnú a západnú stranu a 3 litre/m2 na sever, pretože tam je najviac vlhkosti a machu.

Voda v záhrade je nevyhnutnosť

Trávnik, kvety ani plody v zeleninovej záhrade sa nezaobídu bez dostatku vlahy. Na jar je preto vhodné zvážiť, ako im túto vlahu „na mieru“ poskytnete. Aj tu je niekoľko možností, od záhradných čerpadiel každého druhu cez automatické zavlažovacie systémy až napr. po kvalitné záhradné hadice.

-       na zalievanie vodou zo studne, potoka či jazierka potrebujete záhradné čerpadlo s elektrickým motorom. Ak nemáte dostupný zdroj elektriny, využite benzínové záhradné čerpadlo. Vybrať si môžete zo širokej škály čerpadiel – povrchové, ponorné, kalové, tlakové, do vŕtaných studní, sudové a v neposlednom rade aj automatické domáce vodárne a automaty. Pred výberom čerpadla si ale položte a zodpovedajte tieto  otázky: Odkiaľ a akú vodu chcem čerpať? Kam chcem vodu čerpať? Na čo konkrétne chcem vodu používať? Ako často chcem čerpadlo používať? V prípade, že si nie ste istý v každom kvalitnom záhradnom centre vám s výberom vhodného čerpadla istotne radi pomôžu.

-       ak potrebujete zavlažovať napr. trávnik dlhší čas a nechce sa vám stáť uprostred záhrady s hadicou v ruke, ideálnym riešením sú zavlažovače. Tie fungujú pomerne jednoducho, pripojíte ich na hadicu a necháte pracovať. Vďaka ich systému otočných dýz dokonale a rovnomerne zavlažia celú plochu.

-       máte veľkú plochu, ktorú treba zavlažovať či jednoducho nemáte čas presúvať zavlažovač? Nenahraditeľným pomocníkom sa stane inteligentný zavlažovací automat SensoTimer ST6 Duo od Kärcher. Moderný systém riadi zavlažovanie  podľa úrovne vlhkosti pôdy. Senzor patriaci do štandardnej výbavy tohto automatu meria vlhkosť pôdy a vysiela túto hodnotu bezdrôtovo do zariadenia, ktoré k nemu patrí. Pôdu tak poleje podľa potreby a v požadovanom množstve vlahy.

rain_system_karcher21

Krásne záhony bez buriny

K účinným nechemickým pomocníkom patrí jednoduchý postrek, ktorý si vyrobíte z bežne dostupných surovín.  Na domáci postrek stačí buď obyčajný alebo jablčný ocot, ktorý nalejte do nádoby s rozprašovačom a postriekajte ním postihnuté časti záhrady. Ak chcete zvýšiť účinok podomácky vyrobeného postreku, do nádoby s ocom pridajte kuchynskú soľ. Pri tomto type postreku treba ale brať ohľad na počasie, v prípade dažďa, alebo večernej búrky môže koncentrát octu a soli poškodiť úžitkové plodiny, ktoré máte na záhrade zasadené. K mechanickým spôsobom odstraňovania buriny a zároveň pomocníkom, ktorý slúžia aj ako prevencia pred jej tvorbou je mulčovacia kôra ( drť), ktorá sa sype okolo úžitkových rastlín. Kôra bráni prístupu slnka k pôde a tým zabraňuje rastu buriny. Kôru treba v určitom časovom intervale obmieňať – optimálne jedenkrát do roka. Častým pomocníkom je aj prikrývanie pôdy svetlo – nepriepustnou fóliou proti burine, ktorá sa kladie pod napr. mulčovaciu kôru.

Nenahraditeľní pomocníci v záhrade

K základnej výbave záhradkára patrí bezpochyby kosačka na trávu, vyžínač, nožnice na trávu a kríky, reťazová píla či fukár lístia. Všetky stroje, ktoré v záhrade využívate sú dnes dostupené aj v modernom prevedení bez kábla a to pomocou inovatívnej, lítiovo – iónovej batérie pre domácnosť a záhradu. Pri kúpe batériového stroje je možné si zvoliť variantu s 18 V alebo 36 V batériou. K výhodám batériovej záhradnej techniky patrí aj to, že poskytuje viac flexibility a mobility kedy môžete obsluhovať niekoľko zariadení pomocou jednej batérie. Batérioví pomocníci  sú bezúdržboví, vysoko účinní, kompaktní, ľahkí a majú veľmi nízku mieru samočinného (vlastného) vybíjania.

pila_karcher21

Zdroj foto: Kärcher

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.