Benefity termálnych prameňov a thermalparkov

Oddýchnite si na mieste, kde môžete vaše telo poriadne rozmaznávať. Doprajte mu pobyt vo vode z termálneho prameňa a vychutnajte si aj vynikajúcu masáž. Nezabúdajte na to, že sa vám za to vaše telo jedného dňa určite poďakuje. Thermalpark je totiž skutočná oáza oddychu.

Čo je to vlastne termálny prameň?

Termálny prameň je druh prameňa, z ktorého vystupuje ohriata voda často obohatená o minerálne zložky. Voda preniká puklinami v zemskej kôre do značných hĺbok, kde je vyhrievaná zemským teplom a vystupuje k povrchu, veľmi často popri zlomoch. Termálne pramene sa vyskytujú v oblastiach s vyšším teplotným tokom.

Podľa prirodzenej teploty pri prameni sa vody s teplotou vyššou ako 25 °C označujú ako termálne. Ich teplota ale nedosahuje takú veľkosť, aby umožňovala premenu na paru, preto nedochádza ku vzniku gejzírov a ohriata voda iba zvoľna vyteká spod povrchu. Ohriata voda vytvára unikátne systémy, ktoré sa využívajú pre vykurovanie či pre dobre známy dôvod – rekreáciu.

Na Slovensku je zaregistrovaných viac ako sto termálnych prameňov, z nich najvyššiu teplotu dosahuje voda vo Veľkom Mederi až 94,0 °C. Termálne pramene sa na Slovensku využívajú v kúpeľoch, termálnych kúpaliskách a thermalparkoch.

Termálne pramene sa tiež využívajú na liečbu rôznych ochorení, najmä chorôb kože, na ktorú blahodárne pôsobí minerálne zloženie vody. Termálne pramene boli k liečbe využívané už od pradávna. Antické kúpele v starovekom Grécku či onsen v Japonsku boli mimoriadne obľúbené pre svoje relaxačné a ozdravujúce účinky.

Masáž: nielen pre radosť, ale aj pre zdravie

Samotné slovo masáž je odvodené od gréckeho slova  massé, čo znamená stláčať, hniesť.  Prvé zmienky o masáži ako liečebnej technike pochádzajú z  Egypta na Erbesovom papyruse 5000 rokov pr.n.l. avšak prvými, ktorí popísali jej liečivé účinky, boli Číňania okolo roku 3000 pr.n.l. Vo východných kultúrach bola masáž tela praktizovaná od dávnych čias a dodnes je súčasťou ich životného štýlu.

Dnes je vplyv masáže na ľudské telo už dobre preskúmaný a spolu s inými relaxačnými a rehabilitačnými prostriedkami by mala mať nenahraditeľné miesto či už v športe alebo v obyčajnom živote. Vo všeobecnosti by sa masáž dala definovať ako mechanické pôsobenie na povrch tela, pri ktorom dochádza k pozitívnym zmenám v tele masírovaného.

V súčasnosti sú v ponuke rôzne druhy masáží, najbežnejšími sú klasická, relaxačná a thajská masáž. Predstavíme vám však aj rôzne iné masážne techniky, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

Aké masážne techniky ešte poznáme?

Balinéska masáž: výsledkom tejto masáže je zlepšenie prúdenia krvi, kyslíka a energie v tele pacienta.

Hilot: tradičná liečebná technika z Filipín, uvoľňuje svalové napätie pomocou manipulácie s kĺbmi. Využíva sa aj na obnovu vykĺbených a vyvrtnutých kĺbov, na diagnózu a liečbu ochorení pohybového aparátu a rovnako na liečbu neplodnosti.

Akupresúra: fyzický tlak sa používa na akupunktúrne body rukou, lakťom alebo s rôznymi špicatými pomôckami.

Hoffmanova masáž: používa techniky, ktoré sú zamerané na pôsobenie a rovnováhu mnohých systémov liečeného organizmu.

Ajuvérdska masáž: spája masáž, jógu, meditáciu a liečivé bylinky.

Bowenova masáž: uvoľňuje svalové napätie a obnovuje normálny lymfatický tok.

Reflexná masáž: založená je na princípoch reflexov, ktoré sú uložené v rukách a nohách, a sú spojené s každým orgánom, žľazou, respektíve s každou časťou tela.

Myofaciálna masáž: je technika uvoľňovania a naťahovania šliach a svalov stláčaním bodov, čím sa potláča bolesť a svalové napätie.

Masáž kameňmi: využíva studené alebo vodou zohriate kamene na aplikáciu tlaku a zohriatie organizmu. Tie sa ukladajú pozdĺž pacientovho chrbta, udržiavajú teplo, ktoré potom preniká hlboko do svalov, čím uvoľňujú napätie.

Tradičná čínska masáž: je založená na princípoch tradičnej čínskej medicíny.

Shiatsu: je to východná terapia, ktorá využíva palce, prsty a dlane na vyvíjanie tlaku na rovnaké body a energetické dráhy, tak ako pri akupresúre a pripája k tomu strečing. Takisto využíva techniky ako stláčanie a drobné údery, zovretie, hnetenie a tlak vyvíjaný nohami maséra na klientov chrbát, nohy a chodidlá.

Watsu: kombinácia hydroterapie a shiatsu, praktizuje sa vo vode, ktorá ma teplotu tela.

Švédska masáž: používa päť štýlov kĺzavých dlhých hmatov pri masáži. Tieto hmaty sú kĺzanie, hnetenie, tepanie, trenie a vibrovanie. Prospešná je pri uvoľňovaní bolesti a stuhnutých kĺbov. Takisto je dokázané, že švédska masáž v priebehu ôsmich týždňov dokáže zlepšiť stav pacienta s osteoartrózou kolien a tých so zlým krvným obehom. Poznáme ju aj pod názvom klasická masáž.

Slovenský poklad: vodné bohatstvo Žitného ostrova

Žitný ostrov je najväčší riečny ostrov v Európe, ležiaci medzi riekou Dunaj a jeho ľavým ramenom, sa označuje aj ako najúrodnejšia oblasť Slovenska a je najväčšou zásobárňou kvalitnej pitnej vody v strednej Európe. Thermalpark Dunajská Streda vďačí svoju existenciu šťastnej náhode: začiatkom 80-tych rokov kedy na terajšom území kúpaliska namiesto olejového vrtu navŕtali v hĺbke 1.600 metrov mineralizovanú vodu s teplotou 57° stupňov sa začala nová kapitola v živote Žitného Ostrova. V súčasnosti patrí Thermalpark Dunajská Streda k jednému z najobľúbenejších a najnavštevovanejších rekreačných stredísk južného Slovenska. V krásnom prostredí ponúka kvalitné služby a dokonalý relax pre všetky vekové kategórie.  Na ploche 18 hektárov sú k dispozícii štyri vnútorné a šesť vonkajších bazénov. Pre malé deti ponúka kúpalisko vyžitie v detskom bazéne so zábavnou šmykľavkou a detský letný klub s pestrým programom. Väčší nadšenci adrenalínu a zábavy majú možnosť vyskúšať toboganovú vežu so siedmimi toboganmi a na milovníkov športu zas čakajú športoviská, ktoré ponúkajú plážový volejbal, minigolf, multifunkčné ihrisko, stolný tenis či vonkajší šach.

Samozrejmosťou sú aj masáže. Masážne centrum  so šiestimi masážnymi priestormi a obnoveným saunovým svetom so štyrmi saunami (fínska, bio, infra a parná), so soľnou kabínou, jacuzzi a ochladzovacím bazénom zaručia návštevníkom bezkonkurenčný oddych a uvoľnenie.

Tohtoročnou novinkou je novovytvorená zóna, ktorú tvorí jazero určené na prírodné kúpanie s možnosťou využitia vodných športov, zvýšenie kapacít, ako aj vynovená zóna pri relaxačnom bazéne. Na svoje si tu tak príde skutočne každý. V areáli Thermalparku sa nachádza kemping aj moderný trojhviezdičkový hotel Thermalpark, odkiaľ je to do bazénov iba niekoľko krokov.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.