Jeseň v záhrade (III.)

K jesenným prácam patrí aj známe vytváranie zimných ochranných bariér. Treba však pri nich prihliadať na charakter lokálnej klímy... K jesenným prácam patrí aj vytváranie zimných ochranných bariér. 

jesen_listie19

Treba však pri nich prihliadať na charakter lokálnej klímy: dôsledky nedostatočnej ochrany sú všeobecne známe, ale na príliš intenzívnu ochranu, ktorá vedie k nežiaducemu predčasnému prebudeniu rastlín, sa často zabúda...

Prvým zo zimných ochranných opatrení je natieranie kmeňov ovocných stromov bielym ochranným náterom; ďalším opatrením je zakrývanie chúlostivých rastlín pred zimným slnkom (rastliny treba pred príchodom prvých mrazov posledný raz dôkladne zaliať).

Striedanie jasných, slnečných dní a mrazivých nocí je pre ovocné stromy utrpením. Keďže mráz vytvára na kôre trhliny, ktorými do dreva prenikajú škodcovia alebo choroboplodné zárodky, k najdôležitejším zimným ochranným opatreniam patrí biely náter stromov obohatený o ochranné prostriedky. Vzťahuje sa to v predovšetkým na broskyne a marhule. Skúsení záhradkári odporúčajú aj zatienenie stromčekov (najmä z juhozápadu) slamenými rohožami.

Samostatnou kapitolou je zimná ochrana ruží. V oblastiach s pravidelnými mrazmi je nutné nahrnúť na ich korene pôdu a navŕšiť na ňu popadané lístie, kôru a vetvičky z ihličnanov. Na ruže, ktoré sú strihané "do stromčeka", treba navliecť jutové vrece naplnené drevitou vlnou alebo senom.

Zimné zakrývanie má vo všeobecnosti dobré ochranné účinky, pričom materiál môže byť rôzny. Korene sa zakrývajú kompostom, suchým lístím, čečinou alebo drvenou hmotou; povrchové časti rastlín sa zakrývajú lístím, čečinou alebo mulčovacou plachtou; väčšie rastliny sa balia do vrecoviny (juty), starých alebo mulčovacích plachiet a lykových, slamených alebo trstinových rohoží. 
Univerzálnym a ľahko dostupným zakrývacím materiálom je čečina, ktorá prepúšťa vzduch, ale zároveň veľmi dobre chráni pred chladom. (Pri zakrývaní vyšších rastlín stačí prikryť len korene. Pri popínavých rastlinách sa čečina priviaže k ich výhonkom alebo pletivu.)
Ďalším dobrým prírodným materiálom na zimné zakrytie rastlín je popadané lístie. Musí však byť "zdravé", t.j. suché a bez plesní. Plní sa ním ochranný val z pletiva uložený okolo kmeňa stromu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.