Jeseň v záhrade

Pokiaľ pôda bezprostredne nevyžaduje hlboké rýľovanie, urobte iba šetrné kyprenie vidlami. "Bežný život" v pôde sa vďaka tomu nenaruší...

zeleninova zahrada0919

Kyprenie pôdy má niekoľko pôdob: od hlbokého rýľovania cez rigolovanie (prevrstvovanie pôdy do hĺbky najmenej 40 cm) až po kyprenie vidlami a zapravovanie kompostu. Rýľovaniu pôdy sa možno vyhnúť v prípade zmiešanej a humusovej pôdy. Nevyhnutnosťou sa rýľovanie stáva pri ílovitej a málo prevzdušnenej pôde, pri zakladaní nových záhonov a v prípade premnoženej buriny. Pri problémoch so slimákmi sa odporúča odložiť rýľovanie na zimu.

Pri hlbokom rýľovaní najskôr hrabľami a motykou odstráňte väčšie zvyšky rastlín (poslúžia v komposte) a potom od okraja záhonov dvíhajte zem rýľom tak, aby ste ju mohli preložiť na opačnú stranu. Pri rigolovaní starostlivo odstraňujte kamene a korene. Hrudy zeminy nechajte cez zimu vymrznúť.

Hlboké rýľovanie naruší v pôde "bežný život" a trvá nejaký čas, kým sa všetky mikroorganizmy a dážďovky spamätajú a začnú "normálne pracovať". Preto, ak pôda bezprostredne nevyžaduje hlboké rýľovanie, urobte iba šetrné kyprenie vidlami. (Na šetrné kyprenie poslúži tiež kyprič v tvare zaguľateného noža.)

Na dôkladne skyprenú pôdu naneste asi centimetrovú vrstvu kompostu (pri čiastočne vyzretom komposte menej). Pokiaľ máte v úmysle pestovať na danej pôde zeleninu, použite iba vyzretý kompost. (Podľa odporúčaní: 10 litrov kompostu na meter štvorcový / na 1 rok / v 1 cm vrstve; pri okrasných a ovocných drevinách 20 litrov kompostu / na 1 rok / v 1 cm vrstve.) Kompost vždy povrchovo zapravte a zasypte popadaným lístim.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.