Tip na rodinný výlet do NYÍREGYHÁZA a okolia

Mesto ležiace v severovýchodnej časti Maďarska, láka svojich návštevníkov svojou príjemnou atmosférou, čulým životom centra, spústou umeleckých pamiatok, bohatým kultúrnym životom a v neposlednej rade svojou pohostinnosťou. 

nyiregyhaza19

Ozajstný rozkvet mesta možno datovať od polovice 18. storočia a v skutočnosti trval až do druhej polovice 19. storočia. Odzrkadľuje sa to i počas prechádzok ulicami a námestiami, kde možno objaviť mnoho architektonických skvostov tejto doby. V súčasnosti od jari až do jesenných mesiacov tu čakajú návštevníkov rôzne festivaly, programy na voľnom priestranstve, kultúrne podujatia. Divadelné predstavenia v amfiteátri v centre mesta a v rekreačnej oblasti Sóstógyógyfürdő, koncerty, orgánové koncerty v kostoloch mesta, či medzinárodné festivaly ponúkajú duševné osvieženie v letných mesiacoch.

ZAUJÍMAVOSTI

√ Záhadná zlatá guľa. Pri rekonštrukcii evanjelického kostola v roku 2001 sa ukázalo, že treba rekonštruovať i zlatú guľu na veži kostola, a znova ju pozlátiť. Pri jej rozoberaní sa zistilo,

čo za skvosty skrýva. Našli sa tu dokumenty – papiere z rokov 1822, 1853 a 1883, ktoré obsahujú údaje zo skorého obdobia mesta Nyíregyháza. Popisujú hladomor, požiare, či údaje o evanjelickom konvente, pomocou ktorých možno ojedinelým spôsobom nahliadnuť do histórie poľnohospodárskej usadlosti 19. storočia.

Dôležitý svedok našej minulosti, dávne hniezdo rodu Báthori, je Nyírbátor. Nielen architektonické pamiatky uchovávajú pamiatku tohto ušľachtilého rodu – gotický kalvinistický a minoritný kostol z 15. storočia, hrádok s panoptikom, historický chodník

Rok čo rok prichádzajú tisícky pútnikov, aby vyhľadali národné pútnické miesto – Máriapócs. Tamojší pútnický kostol a v ňom sa nachádzajúcu ikonu slziacej panny Márie, ktorá je známa ako divotvorná, v roku 1991 navštívil i sám pápež Ján Pavol II.

Prvoradým turistickým lákadlom mesta Nyíregyháza je jej známa liečivá voda, ktorá sa nachádza v príjemnej rekreačnej oblasti mesta, zvanej Sóstógyógyfürdő. Jej najväčšou atrakciou je kúpeľný komplex, ktorý sa skladá z Kúpeľného domu, z prírodných jazier, z termálneho kúpaliska a z Aquaparku Aquarius. Súčasťou aquaparku je i Termálny svet, ktorý je obľúbeným relaxačným miestom dospelých a dôchodcovskej generácie. Regeneráciu tu  zaisťujú termálne bazény, vírivky, Kneippov bazén a saunový svet.

Tunajšia liečivá voda obsahuje hydro-karbonát chloridu sodného, jód a bróm. Jej zloženie má mimoriadne blahodárne účinky pri liečbe pohybového aparátov, kĺbov a reumatických onemocnení. Zavedením bahenných a uhličitanových kúpeľov sa dosiahlo toho, že už sa poskytujú komplexné kúpeľno-liečebné procedúry. Pomocou odborných lekárov z oblasti reumatológie a ortopédie, respektíve na základe zmluvy s tunajšou nemocnicou, prebiehajú liečebné procesy za stáleho lekárskeho dozoru. Klasifikáciu vody z termálnych vrtov, respektíve rekonštrukciou strojného parku, sa zabezpečilo to, že všetky termálne studne prevádzkované v oblasti Sóstógyógyfürdő majú klasifikáciu liečivej vody! 

Pre mládež tu postavili Svet zážitkov, kde na odvážlivcov čaká obrovská kĺzačka, bazén s morskými vlnami a s vodnou clonou, bazén s divokou vodou a s jaskyňou. No a nezabudnuteľný zážitok a výzva pre tých najmenších je Detský svet v podobe džungle. Kúpalisko Parkfürdő ponúka na svojej 10 hektárovej ploche, ktorá je osadená tunajšími druhmi stromov, dokonalé možnosti zábavy pre všetky generácie návštevníkov. A aby boli možnosti relaxácie úplné, tak práve tu môžete využiť služby najväčšieho Pool-baru v Maďarsku, ktorý ponúka široký sortiment nápojov. V priebehu letnej sezóny sa tu v stredu a v piatok poriada pre milovníkov nočného kúpania Latino party. Návštevníkov, ktorí uprednostňujú prírodné vody, tu očakáva pláž na kraji prírodného jazera - Tófürdő. 

Keď sa povie Sóstógyógyfürdő, tak sa nemôže vynechať tunajšia Sóstózoo – najvzrušujúcejší ZOO-park v Maďarsku. Tu môžete precestovať celým svetom! Môžete sa prechádzať medzi najzaujímavejšími druhmi zvierat, v jednom 30 hektárovom dubovom lese, kde se nachádza viac než 5000 jedincov. Čoskoro bude verejnosti sprístupnená i ďalšia atrakcia, Viktoriánsky dom, kde sa na ploche väčšej než 2000 m2predstavia zvláštne a zriedka videné druhy zvierat, respektíve také botanické ojedinelosti ako napr. Victoria amazonica, vanilka, kakaovník, alebo čierne korenie. Ďalšia atrakcia, ktorá bude v blízkej budúcnosti zrealizovaná, sa bude volať Svet And, kde si návštevník bude môcť prehliadnuť zvieratá Južnej Ameriky z korún stromov, ktoré budú prepojené visutými mostmi. 

V tejto rekreačnej oblasti Sóstógyógyfürdő sa oplatí navštíviť i tunajší skanzen. Je to jediné živé etnografické múzeum Severovýchodného Maďarska na voľnom priestranstve, ktoré v podobe dediny predstavuje rôznorodosť ľudového staviteľstva a bytovej kultúry tejto oblasti. Návštevník tu môže ochutnať i špeciality pečené v peci, a dokonca, keď sem zavíta v priebehu niektorej slávnosti, tak sa môže stať súčasťou ojedinelého sveta tradičných dedinských sviatkov. Na jeseň v roku 2014 bola verejnosti sprístupnená usadlosť z éry Arpádovcov, ktorá predstavuje život našich predkov v období X. až XIV. stor. Sedem združení v rámci skanzenu chystá na roku 2015 také zaujímavosti, ako tábor dobrodružstiev, remeselnícke krúžky, či bojové ukážky. Rodičia a deti môžu spoločne otestovať svoju šikovnosť a odvahu v tunajšom Parku dobrodružstiev, kde ich čaká lanová dráha so 100 stanicami. 

1.TIP: Múzeum skrývajúce zlaté poklady

V pancierovej miestnosti Múzea Andrása Josu strážia zlaté mince, ktoré sa našli v oblasti mesta Újfehértó počas prestavby záhrady jedného rodinného domu. Sú to hlavne zlaté forinty pochádzajúce zo 16. -17. storočia, ktoré boli razené v časoch panovania panovníkov Žigmunda Luxemburského, respektíve kráľa Mateja a kráľa Ferdinanda I. (pravdepodobne to bol narýchlo zakopaný majetok nejakého občana alebo obchodníka, ktorý prchal). Hmotnosť tohto nálezu je 1,3 kg a za jeho hodnotu by bolo možné v 17. storočí kúpiť už i lepší dom v niektorom mestečku.

2.TIP: Kto by nepočul o pálenke, ktorá patrí medzi typicky maďarské produkty – hungarikum?
Višňovice, slivovice a jablkovice sú pomenované po okolitých krajinných oblastiach, ale okrem toho sa tu pripravuje ešte mnoho druhov páleniek vo väčších či menších páleniciach.
Počas návštevy obce Érpatak je skoro povinnosťou navštíviť tunajšiu pálenicu Zsindelyes. Ich destiláty získali nespočetné množstvo vyznamenaní a súťažných ocenení. Možno tu nahliadnuť do tajov ich prípravy a dokonca možno ochutnať i takú raritu, ako je pálenka z viac než 40 druhov ovocia.

Mesto Nyíregyháza ponúka svojim návštevníkom širokú škálu ubytovacích možností, od kempingu, cez penzióny a súkromné domky, až po štvorhviezdičkový hotel. Celková kapacita lôžok je 3000 kusov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.