100 rokov BAUHAUSU

Napísal Nemecko tiristická krajina 08. marec 2019

 "100 rokov Bauhausu" chceme využiť túto príležitosť a predstaviť vám rozmanitosť umeleckej školy Bauhaus, v ktorej sa skrýva oveľa viac, ako „iba“ architektonický sloh. Zažite Bauhaus so všetkými jeho tvárami a navštívte zaujímavé miesta, výstavy a podujatia k jubileu! Oslavujte s nami!

bauhaus100

Pohľad späť – 100 rokov Bauhausu

Tvorivé obdobie hnutia  Bauhaus trvalo iba 14 rokov: vďaka svojej otvorenosti a medzinárodnej umeleckej rozmanitosti bol „Staatlicher Bauhaus“ vo Weimari miestom stretnutia európskej avantgardy. Z neho sa vyvinula vysoká škola architektúry „Hochschule für Gestaltung“ v Dessau a z majstrov, kamarátov a učnov sa stali profesori a študenti. Krátke a dramatické obdobie v Berlíne viedlo u mnohých prívržencov Bauhausu k vnútornej a telesnej emigrácii. Aj napriek tomu mali nápady a tvorba tohto hnutia dosah bez ohľadu na čas alebo priestor.

 Osobnosti za školou Bauhaus

Bauhaus bol ovplyvnený rozličnými protagonistami – od renomovaných avantgardných umelcov po tých najsnaživejších spomedzi 1250 študentov z 29 krajín a ich kamarátov a rodín. V Bauhause pôsobili učitelia ako Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe,  Paul Klee, Wassily Kandinsky a Oskar Schlemmer – aby sme vymenovali pár z nich. » O prívržencoch Bauhausu...

Triadický balet

Väčšina myslí pri balete na Luskáčika alebo Labutie jazero. Existuje ale aj iný balet, ktorý sa osvedčil – Bauhausom inšpirovaný balet „Das Triadische Balett“ z roku 1922. Kostýmy sú avantgardné a boli také novátorské, že sa nimi inšpirovali dokonca David Bowie a Lady Gaga.

Túra skrz modernou

Skvelé miesta a výsledky Bauhausu a moderny nájdete naprieč celým Nemeckom – architektúry, ktorá ovplyvnila naše ponímanie života, práce, učenia a bývania. „Grand tour naprieč modernou“ vás povedie do dejín moderny medzi 1900 a 2000. Vydajte sa na cestu objavovania vlakom, autom či bicyklom medzi ikonické i menej obľúbené budovy, technické inovácie či mestské zástavby. » Sto miest Bauhausu...

1. TIP: Bauhaus sa stane zeleným

V rámci záhradníckej výstavy Bundesgartenschau 2019 v Heilbronne bude vytvorená inscenácia projektu “mestská časť Neckarbogen”. Na počesť spomienky na Bauhaus a vzhľadom na vznik Neckarbogenu bude v budovách komplexu otvorená krytá výstava. Výstava BUGA 2019 otvára svoje brány 17. apríla. » Nemecká príroda...

2.TIP: Bauhaus v Bibiane

Interaktívna výstava Interaktívna výstava venovaná storočnici Bauhausu. Návštevníci si budú môcť vyskúšať svoje zručnosti i trpezlivosť.Cielená práca, zameraná na určité témy, je navrhnutá ako lekcie v ateliéri. Každá téma má variáciu pre menšie deti, staršie deti, prípadne stredoškolákov i dospelých. 

Nemecko je aj tento rok so svojou ponukou lídrom na trhu kultúrnych ciest v Európe. 44 pamiatok Svetového dedičstva UNESCO, viac ako 6700 múzeí a cez 500 divadiel môžete navštíviť v Nemecku. Okrem toho je táto turistická krajina aj javiskom viac ako tretiny všetkých operných predstavení na svete. Taktiež „Magic Cities“, najobľúbenejšie metropoly Nemecka, lákajú každoročne milióny návštevníkov. Obchodní cestujúci, fanúšikovia kultúry, milovníci shoppingu či nočné sovy – tu si príde každý na svoje.
» Mestá a kultúra...

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.