DESIATKY nevyriešených záhad stále čaká na SVOJE OBJASNENIE

Známy archeológ a dobrodruh Josh Gates sa po svojom presune z Travel Channel na Discovery Channel vypravia na ďalšiu sériu honov za objasnením nevyriešených záhad na všetkých kontinentoch.

josh gate18

ZVLÁDNE TO JOSH GATES?

V minulosti sa už vypravil hľadať stratené poklady nacistických pohlavárov Joachima von Ribbentropa a Erwina Rommela, pokúsil sa vniesť svetlo do smrti Francisca Pizzaro či života Jesseho Jamesa. Zameral sa aj na prvý prípad nezvestných osôb v dnešných Spojených štátoch - tajomná zmiznutie v kolónii Roanoke. Všetci, ktorí majú záujem, sú pozvaní na Výpravu do neznáma (Expedition Unknown) - cesta za dobrodružstvom začína na Štedrý deň, teda 24. decembra 2018 o 20:00 na Discovery Channel. V nich bude hľadať úspech tam, kde zlyhal aj astronaut Neil Armstrong.

Všetky diely štvrtej série Výpravy do neznáma spája ústrednú tému - ikony. "Cieľom môjho tímu je predstaviť zásadné objavy na tých najzáhadnejších miestach sveta. Či už ide o pôvod Stonehenge alebo to, čo sa skrýva pod dychberúcimi mayskými pyramídami. Zaoberáme sa ale aj ikonickým predmety ako je stratený poklad najznámejšieho amerického piráta alebo ukradnuté karmínovej črievičky z čarodejníka z krajiny Oz, "predostiera Gates, na čo sa môžu diváci tešiť. "Občas sa vydáme po stopách zloduchov z našej histórie. Hľadali sme ukrytú korisť legendy Divokého západu Butch Cassidyho, pátrali po utečených nacistických dôstojníkoch v Južnej Amerike alebo sa potopili za Kleopatrinou hrobkou. Počas natáčania sme zažili možno naše najväčšie dobrodružstvo a nemôžem sa dočkať, až nás na ne odprevadí i televízny diváci, "pochvaľuje si.

Na stope pokladu vodcu kultu

Jednou z týchto osobností je aj menej známy Edward Arthur Wilson, známejší pod menom Brat XII. Tomu sa v 20. rokoch minulého storočia podarilo založiť kult so sídlom neďaleko kanadského mesta Nanaimo a stať sa jeho vedúcou osobnosťou. Práve bratovu vízie, v ktorej ho navštívili anjeli a predurčili jeho životnú dráhu spirituálneho vodcu, sa stala zakladajúcim mýtom Aquariánské nadácie. Vo svojich náboženských pamflet vysvetlil cieľ nadácie, teda vybudovať svojbytnou komunitu pre nasledovníkov. Na základe toho sa mu podarilo získať potrebné finančné prostriedky aj nehnuteľnosti vo vzdialenejších oblastiach. Brat XII. sa stal spirituálnym učiteľom a prívržencov kultu pribúdalo.

Kanadské úrady ale kolóniu v roku 1929 rozpustili na popud bratových bývalých nasledovníkov. Na vine bola predovšetkým sprenevera fondov kolónie, nemanželský románik a tvrdenie, že je reinkarnáciou egyptského boha Osirisa. Bratovi zostal len úzky okruh nasledovníkov. Avšak nie nadlho.

Brat XII. i jeho družka Madame Z sa totiž postupom času začali prejavovať ako ozajstní diktátori a podrobovali členmi skupiny nezmyselným testom, ktoré ich mali dostať v ich viere o stupeň vyššie. Okolo kolónie nechali vystavať neprekonateľné hradby a údajne nahromadili značné imanie v zlate. Jednému mužovi, ktorého uväznili na pôde jednej z budov, sa však podarilo uniknúť a tak mohol nahlásiť úradom v Nanaimo, aké hrôzy sa v kolónii odohrávajú. Brat XII. potom v zlosti zničil všetky budovy, nástroje aj lode, ktoré skupina vlastnila, a spoločne so svojou družkou utiekli do Európy, kde údajne zomrel vo švajčiarskom Neuchatel (objavila sa aj teória, že svoju smrť nafingoval). Podstatné je, že si so sebou odviezli aj onen zlatý poklad. A ten práve padol do oka aj Joshi Gatesovi, ktorý sa rozhodol sledovať stopy, ktoré po sebe vodcu kultu zanechal v Európe.

Záhada ekvádorského podzemí

V nových dieloch sa Josh Gates vydá aj do ekvádorskej jaskyne Cueva de los Tayos. V nej by sa údajne mala nachádzať tajomná knižnica plná kovových kníh. Jeho cieľom je odhaliť záhadu, s ktorou si lámalo hlavy mnoho jeho predchodcov. Tajomná jaskyne sa dostala do povedomia archeologické verejnosti vďaka Erichovi von Däniken, ktorý sa o nej zmieňuje vo svojej knihe Deň, keď prišli bohovia (Chariots of the Gods). Slávny záhadológ pracuje hlavne s tézou, že veľa stavieb na Zemi vytvorili mimozemšťania a jeho reputácia je kvôli tomu často spochybňovaná. V jaskyni sa podľa jeho slov nachádza vstup do podzemného priestoru, ktorý sa rozlieha pod celým kontinentom. A presne tu by sa mala nachádzať aj knižnica plná kovových kníh. Do komplexu tunelov sa mal pozrieť s Jánosa Móricz, ktorý ale neskôr poprel, že by niekedy von Däniken vzal so sebou na výpravu. To značne pošramotilo von Dänikenova povesť a záujem o rozlúštenie veľkej záhady Latinskej Ameriky na nejaký čas opadol. Móricz však nikdy nepoprel existenciu samotných podzemných priestorov.

Móricz nakoniec svoje vyhlásenia na von Dänikenova adresu zmiernil a čoskoro sa objavili ďalší záujemcovia, ktorí túžili poodhaliť rúško tajomstva obostierajúcich tajomnú Kovovú knižnicu. Jedným z nich bol prekvapivo prvý človek na Mesiaci - Neil Armstrong. Vedúcim výpravy sa stal britský archeológ Stan Hall a pôvodne sa na nej mal podieľať aj princ Charles, ktorého nakoniec nahradil práve Armstrong. Expedícia v jaskyni objavila niekoľko skrytých miest

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.