Giuseppe VERDI DON CARLO v SND

Don Carlo, dielo, v ktorom zápasia osobné túžby postáv s povinnosťami vyplývajúcimi z ich spoločenského a politického postavenia, je svojou umeleckou hodnotou i dobovým posolstvom jedným z vrcholných operných diel inšpirovaných veľkými historickými témami.

Dôraz kladie jeho tvorca, najväčší génius talianskej opery Giuseppe Verdi, na individuálne konanie postáv. Masové scény už netvoria ťažisko a podstatu deja ako v niektorých jeho ranejších patriotických opusoch.

Skladateľ opúšťa zaužívané hudobné postupy a podriaďuje hudbu dramatickým súvislostiam deja. A v konečnom dôsledku ani samotné árie už nestoja na tradičných schémach, ale svojím výrazom a jedinečným tvarom, s fascinujúcou plastickosťou a sugestivitou vytvárajú hlboký psychologický reliéf veľkolepých postáv.

Hudobné naštudovanie: Martin Leginus

Réžia: Diego de Brea

Scéna: Diego de Brea, Jaroslav Válek

Kostýmy: Blagoj Micevski

Zbormajster: Pavel Proházka

Dramaturg: Martin Bendik

Účinkujú: Štefan Kocán, Peter Mikuláš, Jozef Benci, Tomáš Juhás, Ľudovít Ludha, Daniel Čapkovič, Dalibor Jenis,Sergej Tolstov, Ján Galla, Gustáv Beláček, Andrea Danková, Adriana Kohútková, Monika Fabianová, Denisa Hamarová a ďalší.

Viac informácii na www.snd.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.