Dejiny animácie: od mŕtveho hmyzu k obrancom vesmíru

Dejiny animácie siahajú ďaleko pred rozvoj kinematografie. Ľudia sa pravdepodobne pokúšali zobraziť pohyb už od paleolitu. Už od čias techník ako tieňohra a Laterna magica bolo veľmi populárne konanie predstavení s obrazmi premietanými na plátno či dym...

... ktoré sa pohybovali vďaka posúvaniu rukou alebo menším mechanickým prístrojom. Dnes sa animované filmy vytvárajú najmä vďaka počítačovej technológii, ich obľuba medzi rôznymi vekovými kategóriami divákov však neklesá. 

V roku 1833 predstavil fenakistiskop stroboskopický princíp modernej animácie a poskytol základ pre kinematografiu. Bolo to prvé animačné zariadenie, používajúce rýchle radenie za sebou idúcich obrázkov, ktoré vytváralo ilúziu pohybu. V roku 1888 si Charles-Émile Reynaud nechal patentovať svoj vynález s transparentnými, ručne maľovanými farebnými obrázkami na dlhom perforovanom páse, navinutom medzi dvoma cievkami, a nazval ho optické divadlo. Zožal s ním veľký úspech, jeho predstavenia v Paríži videlo viac ako 500 000 divákov. Aj napriek tomu trvalo nejaký čas, kým sa animácia adaptovala vo filmovom priemysle, ktorý vznikol po zavedení Lumiereho kinematografu v roku 1895. Približne v rovnakom období vznikol v Japonsku prvý animovaný film v štýle anime.

Prvý animovaný film, ktorý sa preslávil tradičnými animačnými metódami, vytvoril francúzsky umelec Émile Cohl v roku 1908 pod názvom Fantasmagoria. Film tvorili z väčšej časti zábery jednoduchej postavičky, ktorá sa pohybovala a stretávala rôzne premieňajúce sa predmety – napríklad fľašu na víno, ktorá sa zmenila na kvet. V niektorých záberoch sa na scéne objavili aj animátorove ruky. Každý  záber bol najprv nakreslený na papier a následne nakrútený na negatív, čo snímke prepožičalo vzhľad tabule s kriedovou kresbou.

Fázová animácia a mŕtve chrobáky

Autor prvých animovaných bábkových filmov, poľský režisér Ladislas Starevich, začínal vytvárať filmy fázovou animáciou s použitím mŕtvoliek hmyzu s nožičkami z drôtov a neskôr pokračoval so zložitými a skutočne expresívnymi bábkami. Fázová animácia (stop motion) je technika, pri ktorej sa reálny objekt medzi jednotlivými snímkami ručne upravuje a posúva o malé úseky, tak aby po spojení animácia vyvolala dojem spojitosti. Hlavnou výhodou tejto techniky je, že umožňuje animovať takmer čokoľvek. Nevýhodou je veľká časová náročnosť. Napríklad nakrútiť celovečernú snímku Wallace a Gromit: Prekliatie Králikodlaka technikou stop motion trvalo celých päť rokov. 

K známym animovaným filmom, nakrúteným kompletne fázovou animáciou, patria snímky Ukradnuté Vianoce, Mŕtva nevesta Tima Burtona, Fantastický pan Lišiak či už spomínaný Wallace a Gromit alebo seriál Ovečka Shaun. Medzi známych českých režisérov, používajúcich techniku stop motion, patrí Jan Švankmajer, Karel Zeman alebo Jiří Barta.

Najznámejšie myši: Mickey a Jerry

Animovaný film najviac preslávil Walt Disney a to, že dokázal osloviť širokú paletu divákov. Vďaka správnemu pomeru humoru, dojatia aj strachu sa z animovaného filmu stal vlastne dokonalý film.  Disney, americký filmový producent, režisér, scenárista, dabingový umelec, animátor, podnikateľ a filantrop, sa vďaka založeniu spoločnosti Walt Disney Productions stal jedným z najznámejších filmových producentov na svete. Okrem iných vytvoril aj svetoznámu postavičku myšiaka Mickeyho (Mickey Mouse), ktorému navyše prepožičal aj vlastný hlas. Za prvý animovaný celovečerný film je považovaná Disneyho snímka Snehulienka a sedem trpaslíkov. Rozhodne to bol prvý film, kompletne vytvorený pomocou ručne kreslenej animácie. 

Najslávnejší animovaný seriál Tom a Jerry sa presadil v 50. rokoch minulého storočia. Verejnosť si získal hlavne pre svoju jedinečnosť, keďže animácia v ňom a jemu podobných dielach bola chápaná ako nevyčerpateľný zdroj možností, ktoré sa za normálnych okolností nemôžu uskutočniť, a ktorý v skutočnosti ruší všetky pravidlá (napríklad keď Tom prehltne klavír, jeho telo presne kopíruje tvar piana, takže to vyzerá, ako keby ho vôbec nepožul). Tvorcami kocúra Tom a jeho „obete“ Jerryho boli W. Hanna a J. Barbera. Vďaka nim získal seriál niekoľko ocenení, vrátane rekordných 7 Oscarov a 6 nominácií.

Moderná animácia

Žáner animovaných filmov je dodnes najvýnosnejšou odnožou filmového priemyslu. Najrozšírenejšími animovanými filmami sú v súčasnosti rozprávky pre deti. Vyvinuli sa z ľudovej slovesnosti v podobe krátkych príbehov, v ktorých tradične vystupujú vymyslené postavy ako škriatkovia, draci, elfovia,  obri, morské či lesné víly, hovoriace zvieratá či superhrdinovia a dejú sa v nich kúzla alebo dochádza k iným magickým udalostiam. Množstvo tradičných rozprávok sa dočkalo aj svojho animovaného spracovania, napríklad Popoluška, Šípková Ruženka či Kráska a zviera. 

Moderné animované rozprávky čerpajú zo súčasných tém a nevyhýba sa im ani technologický pokrok. Dnešné deti sa môžu tešiť z rozprávok od rána do večera vďaka špeciálnym televíznym staniciam, určeným hlavne malým divákom. Napríklad na stanici Minimax je možné od 27.10. o 7:00 hod. premiérovo sledovať príhody Barbie a jej najlepších kamarátok, vrátane suseda Kena, v animovanom vlogu o dobrodružstvách nakrútených v novom dome snov jej rodiny s názvom Barbie Dreamhouse Adventures

Pätica tíndežerov – pilotov piatich robotických bojových levov sa v seriáli Voltron: Legendárny obranca od 8.10. o 21:25 hod.v nových častiach druhej série opäť pokúša ochrániť vesmír pred zlom. 

Noví strážcovia slnka a mesiaca sa v seriáli Muno – strážca Mesiacaod 26.10. o 8:00 hod. musia vydať na cestu, získať späť ukradnuté Slnko čarovného sveta a zachrániť svet pred katastrofou, pretože aj Mesiacu hrozí zničenie. Hlavné je, že vo všetkých príbehoch, našťastie, dobro víťazí nad zlom. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.