Po cisárových stopách

V Rakúsku sa návštevníci môžu ponoriť do minulosti slávnej monarchie na mnohých miestach: od Viedne až po Innsbruck. Kedysi bolo Rakúsko centrom impéria, ktoré sa rozprestieralo v mnohých častiach Európy.

Stopy slávnej minulosti sa zachovali až do dnešných čias: v architektúre, ktorú poznačil rukopis mnohých generácií vládnucej dynastie, v kultúrnom dedičstve i kulinárskom umení. V Rakúsku dýchne na návštevníkov slávna minulosť: na svojej ceste tu objavia cisársku eleganciu i tradície dvora.

1. tip: Fascinujúci Innsbruck

Impozantné ulice, stredoveké staré mesto a elegantné prostredie zámku si už tradične podmaňujú návštevníkov Innsbrucku. Stopy Habsburgovcov sú v Innsbrucku všadeprítomné. Symbol mesta, Zlatú strechu, kde dnes nájdete múzeum, vybudoval cisár Maximilián I. na prelome 16. storočia. Vďaka cisárovi sa Innsbruck pýši jedným z najvýznamnejších renesančných umeleckých diel na sever od Álp: Maximilián nechal na nádvorí kostola postaviť 28 bronzových sôch v nadživotnej veľkosti, ktoré dnes stoja po bokoch jeho náhrobku.

Ulica Maria-Theresien-Straße, kde vedľa seba stoja barokové a klasicistické paláce, je ideálnym miestom na prechádzky, oddych a obdivovanie architektúry. Jedinečným renesančným klenotom je zámok Ambras – z kameňa vytesaný dôkaz lásky habsburského arcivojvodu Ferdinanda II. pre jeho meštiansku manželku Philippine Welserovú. Zámok tróni na vyvýšenine na juhu Innsbrucku. Mimoriadnym turistickým lákadlom je farebná španielska sieň, ktorá sa v letných mesiacoch napĺňa melódiami zámockých koncertov.

Svoje stopy zanechala v Innsbrucku aj Mária Terézia, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila podobu cisárskeho Hofburgu, jednej z najdôležitejších pamiatok mesta.

Innsbruck Tourismus, Web: www.innsbruck.info

 2. tip: Elegancia cisárskeho dvora na Moravskom poli

V štyroch nádherných zámkoch na Moravskom poli v Dolnom Rakúsku ožíva kúsok histórie. Najznámejším zámkom na Moravskom poli je nepochybne Schloss Hof: princ Eugen Savojský získal tento majetok v roku 1726 a poveril slávneho barokového architekta Lukasa von Hildebranda, aby ho zmenil na impozantné sídlo. Dnes sa tak na 50 hektároch rozkladá jedinečný prepychový komplex s barokovou záhradou na siedmich terasách.

Zaujímavým protikladom k zámku Schloss Hof je zámok Niederweiden: čiastočne bol postavený v štýle francúzskych letohrádkov, čiastočne podľa vzoru panovníckych víl v severnom Taliansku a harmonicky spája barokové reprezentačné miestnosti s rustikálnou útulnosťou.

Slávnostná sieň a mnohé poľovné trofeje následníka trónu Františka Ferdinanda v cisárskom poľovníckom zámočku Eckartsau rozprávajú nielen o lesku a sláve habsburskej dynastie, ale aj o jej konci: posledný rakúsky cisársky pár musel odtiaľto totiž ujsť do exilu. Príbeh o posledných hodinách dunajskej monarchie vám pútavo porozprávajú počas prehliadok.

Zámok Marchegg je úzko spätý s prírodou: na jar a v lete hniezdi v Marcheggu jedna z najväčších kolónií bocianov v Európe s asi 50 pármi. Marcheggský Dom bocianov je informačným strediskom prírodného turizmu v moravských luhoch a umožní vám nazrieť do sveta bocianov.

Marchfelder Schlösserreich, Donau Niederösterreich Tourismus GmbH, Web: www.donau.com, www.schloesserreich.at 

3. tip: Posedenie pri kávičke na barokovom zámku

Iba jednu hodinu jazdy autom z Viedne sa nachádza zámok Esterházy, jeden z najkrajších barokových zámkov v Rakúsku, kde môžete zažiť život plný lesku na dvore. Zámok Esterházy láka návštevníkov popoludňajšou prehliadkou a posedením pri káve: na programe je najprv prehliadka apartmánov kňažnej, zámockej kaplnky i slávnej Haydnovej siene a napokon posedenie pri káve a koláči na zámockom nádvorí.

Prehliadka vás zavedie do prepychových miestností manželiek kniežat z rodu Esterházy a odhalí vám svet i život troch charizmatických žien: Marie Josefy Hermenegildy, rodenej princeznej lichtenštajnskej a veľkej podporovateľky skladateľa Josepha Haydna; Márie Terézie, princeznej von Thurn a Taxis a zbožňovanej krásky Viedenského kongresu; ako aj Lady Sarah Child-Villiersovej, manželky kniežaťa Miklósa Pála Esterházyho de Galántha. Počas prechádzky prepychovo zariadenými komnatami si budete môcť vypočuť mnohé príbehy o manželskom šťastí i krízach.

Prehliadka trvá asi 1,5 hodiny a stojí 18 euro na osobu. Web: www.esterhazy.at

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.