Zavlažovanie trávnika od A do Z

V letných horúčavách nie je nič osviežujúcejšie, ako sa naboso prejsť po hustej, zelenej tráve. Preto chceme mať  trávnik krásne svieži, čistý, intenzívne zelený a hustý. Trávnik má aj dôležitú estetickú  funkciu – zdravý trávnik zjednocuje oddelené plochy záhrady a prepája jej jednotlivé zákutia...

bewaesserung 46

... čo predpokladá jednotnú farebnú škálu a hustotu trávnika. V opačnom prípade trávnik pôsobí neupravene a vizuálne nepríťažlivo. Ak chcete mať trávnik ako nový koberec, treba dbať na jeho pravidelnú údržbu a najmä pravidelné a rovnomerné zavlažovanie. 

V letných mesiacoch by mal byť trávnik už pekne hustý a ozdravený vertikutáciou. V týchto horúcich mesiacoch ho stačí udržiavať – teda pravidelne kosiť, hnojiť, trvať burinu a samozrejme, pravidelne zavlažovať. 

Tipy pre správne zavlažovanie: 

Správna doba - Zavlažujte vo večerných hodinách, v noci a skoro ráno. Voda sa tak hneď nevyparí a prenikne do hĺbky. Hlavným obdobím zavlažovania je začiatok mája až polovica septembra a zavlažovať by sa malo každé tri až štyri dni.

Správne množstvo - Po zavlažení by ste mali pôdu najprv preskúšať. Mala by byť nasiaknutá vodou do hĺbky cca 20 cm. A nezabudnite, že novo vysadené rastliny potrebujú viac vody.

Tip: Voda, ktorá neprenikne do zeminy, ale pokropí len rastliny, sa hneď vyparí. Je teda dôležité zavlažovať čo najbližšie k pôde. Spôsobov, ako zabezpečiť efektívne zavlažovanie trávnika, je niekoľko. Klasickým riešením je zavlažovanie pomocou hadice napojenej na zdroj vody. Existujú však aj iné, rovnomernejšie či ekologickejšie spôsoby zavlažovania.  

Ekologickýmekonomickým riešením zavlažovania trávnika i záhrady  je zber dažďovej vody. Oproti vode z vodovodu neobsahuje dažďová voda chlór a pri jej používaní na zavlažovanie nedochádza k zasoľovaniu pôdy. Dažďovú vodu sa odporúča uchovávať v sudoch a na mieste mimo priameho slnečného žiarenia. S pomocou čerpadla so závesným systémom, ktoré jednoducho zavesíte na sud, vodu pohodlne využijete na polievanie hadicou, či naplnenie  záhradných krhiel.

Najpohodlnejším a obľúbeným riešením, ktoré síce vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu, no zabezpečí dokonalo rovnomerne zavlaženú plochu trávnika, je automatický systém zavlažovacích hlavíc. Tie sú napichané do zeme a napojené na hadicový systém ukrytý pod povrchom zeme. Pri správnej inštalácii s ich pomocou zavlažíte trávnik naozaj rovnomerne, pretože hlavice zasiahnu len plochu s presne určeným priemerom. Stačí otočiť kohútikom a podstatné sa spraví „samé“. 

Ak chcete polievať záhradu len s pomocou klávesnice, k dispozícii sú automatické systémy s rôznymi zavlažovacími programami. Pre plne automatické riadenie ľubovoľného počtu zavlažovacích rozvodov sú k dispozícii káblové aj nekáblové riadiace jednotky. V závislosti na modeli môže zavlažovací počítač uložiť niekoľko rôznych zavlažovacích programov, rôzne inštrukcie pre na seba nadväzujúce dni alebo iba jeden denný čas zavlažovania.

Zavlažovacie zariadenie bez kábla pracuje s individuálne programovateľnými riadiacimi jednotkami, ktoré sú spojené s ventilmi. Ventily v závislosti na programe pripájajú a odpájajú jednotlivé zavlažovacie zóny. Týmto spôsobom je možné vo vašej záhrade zavlažovať rôzne oblasti s rozdielne silnou intenzitou.

Existujú dokonca zavlažovacie počítače, ktoré sú prepojené cez diaľkové ovládanie s meračom vlhkosti zeme. Počítač vyhodnotí zaslané informácie a sám nastaví potrebný druh zavlažovania. Sami musíte rozhodnúť iba o požadovanom okamihu. 

Iný variant riadenia zavlažovania sa riadi podľa evapotranspirácie (výdaja vody z rastlín v podobe vodnej pary). Zariadenie pravidelne meria pomocou čidiel stupeň vyparovania z rastlín, teplotu vzduchu, slnečné žiarenie, vlhkosť vzduchu a množstvo zrážok. Z toho sa vypočítava množstvo vody, ktoré rastliny potrebujú. Okrem toho sa zohľadňuje vek rastliny a jej druh, zloženie pôdy, druh zadažďovania a ďalšie údaje. Táto metóda je veľmi presná a šetrí tým obrovské množstvo vody.

POZOR! Väčšina zavlažovacích počítačov má solárnu bunku, z ktorej odoberá prúd pre svoju prevádzku. Pred príchodom prvých mrazov je tento prístroj nutné odskrutkovať od vodovodného kohútika a uložiť na miesto chránené pred mrazom. 

Viac informácií na: www.hornbach.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.