Dovolenka na dohľad

Letné mesiace sú synonymom dovolenky - času, kedy si každý z nás aspoň na chvíľu vydýchne, a načerpá stratenú energiu. Vydávame sa na exotické miesta a zvykneme si dopriať aj to, čo si za celý rok odriekame. 

auto rodina18

Prijemný únik z každodenného stereotypu nahrádza neznáma destinácia,  blízke zahraničie a najnovšie aj rodná hruď, pretože krásy rodnej zeme sa pre našincov stávajú čoraz obľúbenejším miestom, kde sa dá stráviť letná dovolenka. Ak ste jednotlivec či pár, vašou starosťou po organizačných úkonoch bude balenie kufra a potom sa môžete už len nechať unášať vývojom situácie. Rodinná dovolenka si však vyžaduje viac príprav, pretože sa môže vyskytnúť zopár zádrheľov a je viac ako prezieravé byť na ne pripravený. Ak sa navyše chystáte vycestovať s malým dieťaťom,  mali by ste naplánovať aj ďalšie detaily v závislosti od toho, aký je váš vysnívaný cieľ oddychu. Predídete tak  zbytočným  komplikáciám, ktoré vám môžu brániť vo vychutnaní relaxu. Pripájame zopár tipov, ktoré môžu byť nápomocné.

Pred cestou

Okrem prvotného zabezpečenia ubytovania a dopravného prostriedku, akým sa vyberiete, si pripravte extra tašku s dokladmi a občerstvením, tak aby ste ju mali po ruke. Pred cestou sa odporúča cestovné poistenie. Informujte sa, aké je pre vás a vašu rodinu najvýhodnejšie. Ak cestujete s malým dieťaťom, je nevyhnutné, aby ste si jedálniček na jednotlivé dni starostlivo premysleli a naplánovali ešte pred odchodom. V mieste vašej dovolenky nemusí byť napríklad dostupnosť, kvalita a bezpečnosť potravín, preto všetko, čo sa nebude dať na mieste obstarať, musíte zabaliť (čaj, kaša, voda, príkrmy, ovocie, zelenina). Pre malé dieťa je nevyhnutné, aby malo aj počas dovolenky zabezpečenú dostatočnú a kvalitnú stravu.  Zísť sa vám môžu aj najnevyhnutnejšie kuchynské nádoby a potreby pri príprave stravy pre dieťa - lyžička, pohárik alebo fľaška.

Dôležité maličkosti

Nevyhnutnosťou je lekárnička, v nej môžete uchovávať aj manikúrové nožničky. Ochranné mlieka s faktorom môžete po príchode uchovávať v chladničke. Nápomocným môže byť aj vreckový nožík a otvárač v jednom. Pre našich najmladších pasažierov sa môže zísť dojčenská voda, ktorá je hygienicky nezávadná a nie je ani potrebné prevárať ju. Otvorená by sa mala spotrebovať do 2 dní. 

Skladovanie potravín

V prípade, že máte zaistenú stravu v mieste destinácie, máte o starosť menej.  V hoteli s dobrou hygienou  môžete väčšiemu dieťaťu skúsiť dať aj niektoré hotelové jedlá. „Vhodné je vyberať pokrmy, ktoré už máte odskúšané a dieťa ich dobre znáša. Počas dovolenky radšej s novými chuťami neexperimentujte, pretože dieťa môže na neznámy pokrm zle zareagovať. Pre prípad núdze majte so sebou do zásoby hotovú detskú výživu, ak by dieťa odmietlo stravu v hoteli, alebo by dostalo náhly hlad. Predností hotových príkrmov je niekoľko a pre malé dieťa sú plnohodnotným hlavným jedlom, ktoré stačí  pred podávaním ohriať vo vodnom kúpeli. Ich výhodou je, že sú hygienicky nezávadné, čo je ideálne na miestach, kde kvalita ovocia, zeleniny, či iných potravín nie je zaručená. Skúsiť môžete napríklad dojčenské výživy a pokrmy Ovko, na ktorých prípravu sa používajú výlučne  prírodné suroviny bez prídavkov soli, aróm, korenín, umelých farbív a konzervačných látok,“radí MUDr. Šimovičová. V provizórnych dovolenkových podmienkach varenie príkrmov z čerstvých surovín zaberie viac času, ako doma v kompletne vybavenej kuchyni. Využite čas radšej na príjemný relax s rodinou, veď doma sa ešte dosť navaríte. V teple sa v potravinách rýchlejšie množia mikroorganizmy, potraviny sa rýchlejšie kazia a môžu zapríčiniť tráviace problémy. Ak dieťa pokrm nedoje, radšej ho ihneď zlikvidujte. V prípade, že sa obstaranie stravy týka celej rodiny, poslúžiť môžu aj hotové jedlá. Dnes je ich ponuka oveľa širšia a dobrou správou je chuť, ktorá je často na nerozpoznanie od doma pripraveného jedla. Širokú paletu  hotových jedál tradičnej kuchyne, ale aj lahôdky pre fajnšmekrov ponúka spoločnosť Novofruct Sk. Hotové jedlo stačí ohriať a servírovať s prílohou podľa chuti. Vďaka praktickému uzáverueasy opento hravo zvládnete aj bez otváraču. 

pouche 18

Voda nad „zlato“

Počas horúcich letných dní nezabúdajte hlavne na pitný režim! Najmä detský organizmus rýchlo stráca tekutiny a hrozí dehydratáciou, preto majte pitnú vodu vždy poruke. Môže sa stať, že dieťa zareaguje na nové prostredie, či zmenu výživy tráviacimi ťažkosťami a hnačkou. Ak sa pritrafí takáto komplikácia, prvoradé je podávať dieťaťu dostatok tekutín. Po prekonaní akútneho štádia môžete prejsť na diétnu stravu, napríklad ryžovú alebo mrkvovú kašu. Ak sa však stav dieťaťa nelepší, neváhajte vyhľadať lekára. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.