Vojna a mier – javisková symfónia v SND

Napísal Michaela Conzarová 12. jún 2018

Poslednou premiérou v divadle SND bola inscenácia Vojna a mier Leva Nikolajeviča Tolstoja v adaptácii E. Piscatora, A. Neumanna  a G. Prufera.  Tolstého romány sú plné autentických drám, vzrušujúcich psychologických portrétov a zásadných  tém v podobe otázok, nad ktorých odpoveďami rozmýšľate dlho aj po návšteve divadla. 

Na atraktívnej scéne Juraja Kucháreka sa predstavilo množstvo hercov v nádherných kostýmoch návrhárky Marije Havran, ktorí podali vynikajúce výkony, nielen verbálne. Na scéne sa odohrávali  reálne bitky podporované filmovým plátnom, do autentickej atmosféry prispeli aj spev a hudobné vložky. Režisér  Marián Amsler  sa zaskvel originálnosťou a modernosťou ako poňal svoj režisérsky post. Vojna a mier na scéne SND pritiahne nielen staršiu generáciu, ale bude i vhodným doplnkom pre stredoškolákov.

K inscenácii povedali:

Ján Koleník, herec: Moja postava nevie čo so sebou, čo so svojím životom,  hľadá sa. Ide do vojny, pretože chlapi majú veľa energie a niekde ju musia vybiť. Vojna je však o smilstve, plienení, spúšti, vypaľovaní dedín. Je zabezpečený a nemôže odporovať otcovi. Nemá rád násilie, pretože vojna je nezmysel. Je však otupený a denno-denne sa stretáva s utrpením, agresivitou, berie dôsledky na seba, zaujímavá postava a som rád, že ho môžem predstavovať.

Monika Potokárová, herečka:  V súčasnosti sme ľahostajní, emócie nemáme, neprežívame rôzne situácie ako to bolo kedysi. Pre mňa je inscenácia Vojna a mier školou emócií, ich intenzívne prežívanie, plné lásky, šťastia, sklamania,  hlavní predstavitelia nemajú v sebe zlobu. My sa otupujeme, svet sa zmenil.

Milan Ondrík, herec: Som rád, že hrám Pierra Bezuchova, užívam si to, som šťastný, smutný. Robíme všetko pre to, aby sme milovali a boli milovaní. Sme šťastní za tento svetový  titul .

Darina Abrahámová, dramaturgička: Vojna a mier  sa v réžii  J. Budského  hrala  v SND v roku 1974 a mala  99 repríz. Je to veľkolepý epos a chceli sme ním zakončiť divadelnú sezónu svetovej klasiky. Mali sme veľa rozhovorov s hercami, ktorí chceli, aby sme sa po rokoch vrátili k tomuto titulu s novými tvárami, novou divadelnou generáciou. A myslím si, že súčasnou inscenáciou vznikla javisková symfónia.  Žijeme v krehkom mieri, vojny sú stále, zmenili  sa hodnoty ľudského života – premena, dozrievanie, priateľstvo, česť, odpúšťanie.

Tolstoj (1828 – 1910) ako geniálny spisovateľ a zaujímavý mysliteľ, ak chcete filozof, je nespochybniteľnou autoritou svetového významu a záujem o jeho dielo je vlastne permanentný a o románovú epopeju Vojna a mier  (1869) vari najväčší. Vojna a mier  je svojím spôsobom univerzum, v ktorom stále dýchame a niekedy sa ani dýchať nedá. Lebo čo iné sú dejiny, ak nie striedanie vojny a mieru a na čo iné prichádza ľudstvo po strašidelných bitkách a bojoch, na ktoré sa pôvodne tešilo s vierou, že všetko vyriešia? Lebo čo iné sú naše privátne životy, ak nie hľadanie šťastia v láske, ktoré má toľko romantických a dramatických peripetií? A čo iné je náš údel, ak nie pochopiť zmysel svojho poslania na svete a zároveň zniesť vedomie, že sme tak úzko prepojení s veľkými dejinami, ktoré naše cesty často neúprosne ovplyvňujú a vytyčujú.

Lev Nikolajevič Tolstoj

VOJNA A MIER

preklad: Roman Olekšák
inscenačná úprava: Marián Amsler
réžia: Marián Amsler
dramaturgia: Darina Abrahámová
scéna: Juraj Kuchárek
kostýmy: Marija Havran
hudba: Ivan Acher
pohybová spolupráca: Stanislava Vlčeková
hrajú: Robert Roth, Milan Ondrík, Ján Koleník, Richard Stanke, Natália Germáni, Dominika Kavaschová, Monika Potokárová, Ingrid Timková, Richard Autner, Ladislav Bédi, Ondrej Kovaľ, Adam Jančina, Dušan Jamrich, Dávid Uzsák a ďalší.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.