„Pičus“ už aj v Bratislave

V centre Bratislavy  máme niekoľko novodobých sôch, ktoré sa stali atrakciami nielen pre turistov, ktorí sa pri nich fotia, ale aj pre domácich, ktorí sa pri nich stretávajú. V centre nám pribudla nová, tragikomická soška „Pičusa“, ktorú osadil Andy Hryc.

femme: Prečo si sa rozhodol osadiť sochu „Pičusa“  pred svoju Galériu, ktorá sa nachádza na cestičke na Bratislavský hrad?

Andy Hryc: Autor dnes už svetoznámej sochy “Pičusa” Viktor Frešo dlho hľadal vhodne miesto na jeho inštaláciu v  Bratislave. Myšlienku umiestniť ju na ceste na hrad som mu vnukol vlastne ja. Som presvedčený, že sa “Pičús” stane obľúbeným objektom fotoaparátov domácich i zahraničných návštevníkov nášhoho hlavného mesta, podobne ako “Čumil” od Viktora Hulíka. 

Myslím si, že Bratislava potrebuje takéto turistické “atrakcie” ako soľ. „Pičus” už stoji v Amsterdame a v mnohých svetových galériách, no a keďže sa narodil v Bratislave je prirodzené, že v Bratislave musí mať dôstojne miesto.

Femme: Čo vlastne predstavuje „Pičus“?

Andy Hryc: Podľa mna je “Pičus” už ako jeho meno napovedá podobizňou hlupáka, ktorý si o sebe myslí, že je génius. Má veľkú hlavu, veľké brucho a malé prirodzenie. Je to umelecká hyperbola portrétu idiota, úradníka, ktorý je majiteľom okrúhlej pečiatky, a ktorého životnou métou je znepríjemňovať život ľuďom okolo seba. Predlohu pičusa nájdeme na každom slovenskom úrade skoro na každom poschodí...

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.