Júnová záhrada

Šiesty mesiac v roku strieda jar s letom a konečne máme teplé dni.  Okrem zberu niektorých plodín, musíme našu pozornosť zamerať na zalievanie záhrady a vrúbľovaniu okrasných kríkov. Hoci je v júnovej záhrade práce dosť a dosť, nezabudnite sa na chvíľu zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a pokochať sa výsledkami svojho snaženia...

Jún v záhrade, to je predovšetkým pravidelné zalievannie a systematická likvidácia škodcov. Zároveň je to čas dosievania "letných krások" (letničiek a kontajnerových trvaliek) a úprav na novom trávniku.
Letničky pestované v záhone bude treba pretrhať (na vzdialenosť cca 15-20 cm, podľa veľkosti druhu) a vysoké trvalky uviazať. Nezabudnime tiež na odstraňovanie odkvitnutých kvetov!

Pokiaľ sme na krásu svoje záhrady mysleli včas, na slnečných miestach nám už určite robia spoločnosť rebríček, turíček, levanduľa, lupinus a šalvia hájna; v polotieni rozvoniava ľalia, zvonček, pakost a v tieni prilbica modrá a udatník. Z drevín sa stihli zaskvieť: budleja dávidova, nátržník, rododendrón, tavoľník a vždy nádherné ruže... Okrasná záhrada počas júna celá rozkvitá (okrasné dreviny, trvalky, cibuľky, dvojročné rastliny a letničky). Kvitnú aj rododendrony, biely jazmín, rúže, kosatce, pivonky a petúnie. Iné rastlinky rastú do krásy, ako napríklad lobelky, begónie, skoré ľalie, margaréty a hrachor. Veľkokvetým ružiam odstraňujeme všetky púčiky okrem vrcholových, odkvitnuté kvety a popínavým odrodám vyväzujeme  nové výhonky. Prihnojujeme. Dosádzame do hrantíkov alebo záhonov letničky, cibuľky tulipánov a narcisov vyberáme koncom mesiaca zo zeme. Z interiéru prenášame väčšie rastliny v kochlíkoch. Rastliny v nádobách polohujeme raz za dva týždne, aby mali rovnomerný prísun slnečných lúčov. Skalku začínate mierne zavlažovať, zbavovať burín a zmenšovať prerastené rastlinky. Okrasné kry modelujeme do tvaru, častejšie obrezávame aj novo vysadené opadávajúce ploty. Pozor na hniezdiace vtáky! S rezom počkajte až keď opustia hniezdo. Okrasné kríky rozmnožujeme pomocou vrcholových vrúbľov.

Ku konštrukciám a pergolám sadíme popínavé rastliny, obzvlášť popínavé ruže. Exotické rastliny v nádobách umiestňujeme na svoje misto v záhrade a na terasách.Pravidelne ich zavlažujeme a prihnojujeme.

zahrada jun

Kvitnúce dreviny presvetlíme a skrátime im výhonky; s rezom živého plotu je vhodnejšie vyčkať do konca júna až začiatku júla, aby sa nerušilo hniezdiace vtáctvo.

Ovocné dreviny je nutné výdatne(!) zalievať, zvlášť pri suchom počasí; v prípade, že sa črtá hojná úroda, plody treba pretrhať. Posledný dátum prihnojovania stromov a kríkov je koncom júna (aby drevo do zimy dobre vyzrelo). Okolo ovocných stromov môžeme zkypriť pôdu a dobre prihnojiť tekutým hnojivom, alebo okolo nich naniesť mulčovaciu trávu z trávnika, udrží vlhkosť a plody budú lepšie dozrievať. Pri stromoch môžeme upraviť tvar koruny a zahustiť nové letorasty. Rýchlo rastúce stromy zostriháme, aby sme spomalili ich rast. Kontrolujete nové vrúble, hlavne pri mladých stromoch. Ríbezle a egreš rozmnožujeme 15 cm dlhými zelenými vrúbľami, ktoré ponoríme do stimulátora rastu a potom zasadíme na svetlé stanovište. 

V zeleninovej záhrade zbierame šaláty, mrkvu, reďkovku, minuloročný pór, mladú kapustu. V prvej polovici júna zberáme rebarboru, v druhej polovici bylinky a koreniny, ktoré usušíme. Vysievame  fazuľu, ľadový šalát, pór, neskorú mrkvu, čakanku a hrach. V chladnejších oblastiach začnite sadiť paradajky, uhorky a papriky, v teplejších oblastiach so sadenicami baklažánu, melóna a teplomilnými rastlinami. Najviac práce máte na začiatku mesiaca s jahodami. Zbierate ich každé dva až tri dni dozrievajúce plody a odstraňujete plesnivé. Pod jahody môžeme umiestniť slamu a lebo geotextíli, aby sme zabránili zahnívaniu. Neokopávame, nehnojíme a podľa možnosti s nimi nehýbeme.

Dôležité informácie: Paradajky pestujeme maximálne na 2 výhonoch u každej rastliny. Rebarbore a Ligurčeku lekárskemu odstraňujeme okvetné výhony, aby sa zbytočne rastlina nevyčerpávala tvorbou semien. K hlúbovinám, rajčinám a póru prihrnieme pôdu. Začnite s predpestovaním kapusty a čakanky. Dozrievajúcu zeleninu zberajme včas; okolo 24. júna by sme mali mať za sebou posledný zber rebarbory.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.