Tip na výlet: Festival ľadových sôch

Napísal CzechTourism 09. január 2018

Ako sa stalo už tradíciou, v januári opäť privítali Pustevny festival ľadových sôch. Tento rok sa koná po dobu troch januárových týždňov od 6. 1. - 21. 1. 2018.

Sochy z tridsiatich piatich ton ľadu vyrobeného v opavských mraziarňach Bidfood budú opracované špičkovými rezbári z Českej a slovenskom Republiky. Garantom celej akcie je umelecký rezbár Ján Paďour, ktorý je členom tímu rezbárov, ktorí reprezentovali v máji našej krajine na najprestížnejšej akcii pre rezbárov - Husky Cupu v Nemecku. Súťaž v Nemecku je postavená iba na pozvanie organizátorov Husky Cupu, ktorí si vyberajú tímy z celého sveta. Českých rezbárov na čele s Honzom Paďourem k účasti pozvali už druhýkrát za sebou.

Na Pustevny dorazí tiež Adam Bakoš zo Slovenska, ktorý je nielen účastníkom Husky Cupu, ale predovšetkým garantom ľadovej stavby Tatranského dómu na Hrebienku. V tomto roku pod taktovkou Adama Bakoša v Tatrách rezbári vytvorili dielo v štýle španielskej "Sagrada Familia". Stavbu vyrezali zo sto deväťdesiatimi ton ľadu. Adam Bakoš je tiež účastníkom celosvetového finále súťaže Ice Master a niekoľkonásobným víťazom tejto súťaže.

Ďalšími rezbári na Pustevnách budú Marián Maršálek a Ondřej Procházka, rezbári nominovaní za Českú Republiku na majstrovstvách sveta v rezaní do ľadu - Ice Master 2018, ktoré sa bude konať už v januári v Tatrách. Rezbári svoje sochy vytvárali z päťsto kociek ľadu priamo na Pustevnách od 3. 1. do 8. 1. 2018.

Stany so sochami sú otvorené pre verejnosť denne medzi 8.30-17.00 hod. Vstup na výstavu ľadových sôch je samozrejme zadarmo.

Celým festivalom sa bude prelínať tému návratu do minulosti v rôznych podobách. Návštevníci sa môžu tešiť na hry a súťaže pre deti i dospelých v réžii moderátorov rádia Čas, každú sobotu a nedeľu od 10.00 hod. Nebudú chýbať snehové sochy (za priaznivého počasia), maľovanie na sneh či lezecká hora pre deti. Novinkou bude fotostene, u ktorej si návštevníci budú môcť urobiť pohľadnicu a rovno ju zaslať z Pusteven domov. V prípade dobrých snehových podmienok bude k dispozícii svah za stanom so sochami pre bobovanie či sánkovanie. Chýbať nebude ani jarmok s lokálnymi špecialitami.

Posledný víkend oslávime "World Snow Day" - medzinárodný deň snehu. V Slovenskej republike sa táto akcia organizovaná Medzinárodnou lyžiarskou federáciou FIS koná už po siedmej, na Pustevny sa vráti tretím rokom. Cieľom celej akcie je priblížiť deťom pohyb v zimnom prostredí a motivovať ich k zimným športom. Deti si budú môcť vyskúšať rôzne druhy zimných športov vrátane zjazdového lyžovania, bežkovanie vo dvojiciach či snowtubing.

Dostupnosť na Pustevny je zaistená lanovkou z Trojanovic, kde budú fungovať odstavné parkovisko na Ráztoce. Zo strany Prostredná Bečvy bude posilnená kyvadlová autobusová doprava taktiež z odstavného parkoviska (zastávka U Bartko). Aktuálne informácie na webe www.pustevny.cz

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.