Blchy nie sú kliešte, chráňte si svojich miláčikov!

Ľudia majú často krát pocit, že kliešte sú nebezpečnejšie ako blchy a antiparazitiká kupujú psom či mačkám hlavne v tzv. „kliešťovej sezóne“. Sotva vyprší účinnosť obojkov (5-6 mesiacov), tabletiek (až 3 mesiace) či pipiet (1 mesiac), sú miláčikovia opäť v ohrození. 

cat dog 1200x800

Je chyba neinvestovať do ďalšej ochrany, pretože blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!

Vedeli ste, že blchy dokážu pohrýzť až 400x denne a nasať 15x viac krvi, ako je ich vlastná hmotnosť? Vajíčka, ktoré na zviera nakladie, blcha nenalepí, a tak voľne vypadávajú do okolitého prostredia. Vďaka tomu sa potom vyskytujú v zvieracom pelechu alebo taktiež na kobercoch či sedačkách. Ihneď po vyliahnutí hľadajú nového hostiteľa a môžu sa k vám dostať pokojne aj od susedov. Jedna blcha, ktorú tak nájdete na psovi či mačke v praxi znamená, že ich môžete mať v byte pokojne ďalších sto v rôznych vývojových fázach. Dospelé blchy viditeľné na psovi tvoria cca 5 % celkovej populácie, 95% sa nachádzajú v okolí – vo forme vajíčok, lariev a kukiel. Priemerná doba od nakladenia vajíčka až po vyliahnutie dospelej blchy je 4 až 5 týždňov. Nepríjemnou vlastnosťou bĺch je ich schopnosť vydržať aj roky bez potravy, takže ani dvojtýždenný odchod na dovolenku vás nezachráni.

Ideálnym spôsobom je využitie najmodernejších prípravkov. Najnovším trendom  ochrany psov je použitie ochutených žuvacích tabliet, ktoré účinkujú minimálne tri mesiace. Nová unikátna molekula zabíja blchy a zamedzuje ďalšiemu kladeniu vajíčok, čím sa preruší ich životný cyklus. Pre mačky je vyvinutá ochrana na princípe týchto molekúl v podobe pipety – spot-on aplikácie. Na jeseň nás čaká aj druhá vlna kliešťov, takže zodpovední majitelia svojich miláčikov by určite nemali zabúdať na ich kontinuálnu ochranu. Vždy je dobré navštíviť veterinárneho lekára, ktorý Vám odporučí najvhodnejší spôsob ochrany pre Vášho miláčika.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.