Dva tipy na sladké ničnerobenie

Romantické vily, tyrkysová voda a ľahkosť bytia: pri niektorých rakúskych jazerách môžete i dnes zažiť bezstarostné leto ako z detstva. Nechajte sa išpirovať najväčším jazerom v Korutánsku Wörthersee a nostalgiou pri jazere Millstätter See.

V polovici 19. storočia sa pobyt v letoviskách stal pevnou súčasťou života príslušníkov aristokracie a meštianstva, ktorí si pri rakúskych jazerách nechali stavať prepychové letné sídla. Oslavovali tak blízkosť k prírode a miesta svojho pobytu oživili inšpiratívnou zábavou ako napríklad literárnymi salónmi alebo hudobnými podujatiami. Promenády, panské vily a hotely s arkiermi, lodžiami a vežičkami ešte i dnes vyžarujú atmosféru 19. storočia a sú tak ideálnym miestom na „dolce far niente“ – sladké ničnerobenie uprostred hôr.

1.tip: Južanský pocit zo života

Pri Wörthersee, najväčšom jazere v Korutánsku, strávia návštevníci leto ako z detstva. Už Johannes Brahms sa zaľúbil do tohto regiónu na prvý pohľad. V lete roku 1877 sa hudobný skladateľ ubytoval v Pörtschachu pri jazere Wörthersee. „Tu je môjmu srdcu všetko najdrahšie,“ zapísal si slávny letný hosť. V tom čase sa začala slávna epocha jazera Wörthersee ako letnej dovolenkovej destinácie.

Keď sa dnes prechádzate po kvetinovej promenáde v Pörtschachu alebo sa plavíte na parníku „Thalia“ po hladine jazera, môžete obdivovať krásne zámky a vily, ktoré si nechali postaviť aristokrati a priemyselníci obdobia „Belle Époque“ na 42 kilometrov dlhom brehu tohto prírodného skvostu: vznešené a zároveň reprezentatívne budovy s arkiermi, vežičkami a prepychovými lodžiami. Pri tzv. „Wörthersee-Architektur“ splynuli secesia, anglická vidiecka architektúra a korutánsky romantický štýl v podmanivom spojení vyžarujúcom nenútenú noblesnosť s nádychom tej pravej atmosféry à la Italia. V niektorých vtedajších súkromných vilách môžete dnes bývať ako hostia a užívať si ich exkluzívnu polohu priamo pri vode.

Viac na Wörthersee Tourismus

2.tip: Nostalgia pre dvoch

V historických vilách a dobovom kúpeľnom dome sa návštevníci jazera Millstätter See stretnú s duchom zašlých čias. Na konci 19. storočia sa Millstätter See stalo prekvitajúcou dovolenkovou destináciou pre šľachtu a majetné rodiny rakúsko-uhorskej monarchie. Ak sa vyberiete na prechádzku po okolí jazera Millstätter See, môžete si na tabuľkách na domoch prečítať mená bývalých vlastníkov prepychových víl z prelomu storočí.

Nostalgiou dýcha aj plavba na člne po Millstätter See s potomkami bývalých dvorných rybárov cisársko-kráľovskej monarchie: tak, ako za čias cisára pána, vyťahujú vždy skoro ráno z vody siete so síhami, lieňmi a šťukami, aby z nich následne pripravili originálne jedlá.

Relaxujte veľkolepo, ako za čias monarchie v historicky prvom kúpeľnom dome v Korutánsku. Toto wellness zariadenie pri Millstätter See je vybudované v štýle kúpeľných domov 19. storočia a od jesene 2017 ponúka hosťom nové idylické miesta v krásnom prostredí jazera a hôr, ktoré nadväzujú na typickú regionálnu architektúru lodeníc s mottom „Biwak unter den Sternen. Rifugio sotto le stelle“.

Viac na Millstätter See Tourismus

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.