Vysoké teploty a naši zvierací miláčikovia

Vysoké teploty a pobyt na priamom slnku domácim zvieratám nerobia vôbec dobre. Keď je horúco vám, o to ťažšie je to pro zviera, pretože majú rýchlejší metabolizmus a pre absenciu potných žliaz aj horšiu termoreguláciu.

cat dog 1200x800

Vedeli ste, že rozpálené chodníky môžu spôsobiť bolestivé popáleniny tlapiek alebo že po vypití znečistenej vody z rybníka hrozia prudké hnačky? Pripravili sme pro vás najčastejšie hrozby z teplého počasia a hlavné zásady, ako sa v horúčavách starať o vášho psa a mačku.

Vidiek vs. mesto

Život v meste sa v letných horúčavách zdá niekedy na nevydržanie, ale ísť na prechádzku so psom je proste nutnosť, ktorú nemožno odkladať. O niečo jednoduchšie to majú majitelia žijúci na okraji mesta či na vidieku, pretože im stačí otvoriť dvere a ocitnú sa na záhrade. Ako sa však postarať o psích parťákov, aby ich nič neohrozilo?

Najhoršie sú chodníky a autá

Nech už bývate v rodinnom dome na dedine, alebo v byte v centre mesta, existujú zásady, ktoré by sa behom horúcich dní mali dodržiavať. Predídete tým mnohým nepríjemnostiam a hlavne sa postaráte o to, že sa váš domáci kamarát bude cítiť dobre. „Často sa stáva, že ľudia nechajú psa v aute, na ktoré svieti slnko. Síce mu otvoria okienka, ale teplota v aute býva naozaj vysoká. Ak viete, že si potrebujete niečo zariadiť v meste a že by váš pes musel čakať v aute, nechajte ho radšej doma,“ radí veterinárka Lucia Repová z Royal Canin. „Teplota v aute, ktoré je vystavené priamemu slnku, môže byť aj 70°C. Také teplo spôsobí rýchlu dehydratáciu a v dôsledku toho môže pes aj zomrieť,“ podotýka MVDr. Repová.

Hrozby v meste:

- Rozpálené chodníky a cesty
- Príliš horúci vzduch
- Nedostatok vody
- Žiadny tieň

Hrozby na vidieku:

- Znečistená voda na kúpanie
- Nemožnosť skryť sa pred horúčavou
- Nedostatočný pitný režim

Myslite na odlišnosti

Naši domácí spoločníci sú lepšie pripravení na zimu než na letnú sparu. Tomu zodpovedá aj ich koža pokrytá srsťou, ktorá obsahuje len minimálne množstvo potných žliaz, dôležitých pre termoreguláciu a znižovanie teploty. Psy a mačky sú tzv. horkokrvné zvieratá, udržujú si telesnú teplotu 38 – 39°C. Keď je horúco alebo pri námahe ich teplota ešte stúpa. Pre malé množstvo potných žliaz musí potenie pri termoregulácii nahradiť dýchanie. „Ochladzujú sa vďaka zrýchlenému povrchnému dýchaniu, kedy sa z povrchu dýchacích ciest odparuje voda. Docházdza tak k značnej strete tekutín z ich organizmu a hrozí nebezpečie rýchlej dehydratácie. Preto je dôležitý neustály prísun tekutín,“ hovorí MVDr. Repová zo spoločnosti Royal Canin.

Ako v lete ochladiť mačku?

- Chladivá podložka
- V peliešku zmrazená voda v PET fľašiach
- Čerstvý vzduch z otvoreného okna
- Dostatok tieňa

Ako v lete ochladiť psa?

- Kúpanie v prírode
- Osvieženie vo vani či sprche
- Mokré obklady na tlapky
- Dostatok tieňa

7 hlavných zásad: čo robiť, keď je horúco

- Omedzte prechádzky na minimum. Ísť so psom von, samozrejme, treba, choďte však buď skoro ráno, alebo až pozdejšie večer. Mezi 10 – 15 hodinou by ste určite nemali nútiť zviera chodiť na prechádzky.
- Počas prechádzok robte pravidelné prestávky v tieni. „V meste dajte pozor na rozpálené chodníky, ktoré môžu mať teplotu aj vyše 40°C, čo psovi priamo spáli kožu na tlapkách," upozorňuje Repová z Royal Canin. Majte pri sebe vždy fľašu so studenou vodou.
- Nikdy nenechávajte psa ani mačku v aute! A to ani v prípade, že sú otvorené okná. „Príliš veľká horúčava a stres z nemožnosti utiecť z rozpáleného auta spôsobuje veľmi rýchlu dehydratáciu organizmu, apatiu a môže viesť i k usmrteniu zviereťa," zdôrazňuje Lucia Repová.
- Ak máte možnosť kúpania v prírode, určite to využite. Pozor však na rybníky na vidieku, ktoré sú v horúčave kontaminované sinicami. V takom prípade sa tomu vyhnite. Zvlažiť psa môžete aj ve vani či sprche.
- Uistite sa, že má vaše domácé zviera prístup do tieňa. Najlepší je nejaký vzdušný prístrešok, postačí však aj strom. Vždy by ste mali zaistiť, že sa pes či mačka môžu schovať aj do domu.
„Vždy dbajte na dostatočný pitný režim. Počas dňa treba vodu dopĺňať, aby bola čerstvá a vychladená, nie ľadová ani teplá," radí veterinárka z Royal Canin Lucia Repová.
- Vetrajte. Predovšetkým mačkám sa páči pri otvorenom okne, kde fúka čerstvý vánok
a jemne ich ochladzuje.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.