Júlová záhrada

Na  našom území býva mesiac júl najteplejším v roku a súčasne s množstvom prívalových zrážok. Záhrada hýri farebnými kvetmi a dozrievajúcimi plodmi. V júli zberáme poslednú jarnú úrodu a sadíme jesenné druhy.

bouquet rosses 1200x791

ZELENINOVÁ ZÁHRADA

- Začíname s vyväzovaním hlavných paradajkových výhonov k oporným kolíkom a postranné výhony vylamujeme.
- Cibuľu a cesnak prestaneme polievať, aby dozreli v suchšej pôde. Keď začnú ich vňate žltnúť a padať na zem, začneme so zberom. Najskôr ich necháme usušiť na suchom mieste a vzdušnom mieste 3 až 4 týždne a až potom ich zbavíme vňate.
- V tomto období chránime uhorky, paradajky a papriky pred škodcami.
- V 2/2 júla zberáme paradajky, uhorky, tekvicu a fazuľové struky.
- Vysievame špenát, ktorý zberáme na jeseň. 

OVOCNÁ ZÁHRADA

- Po zbere jahôd odstránime šľahúny jahôd, aby ich zbytočne nevyčerpávali. Kríky a vinič ošetríme prípravkom proti hubám, rovnako kríčky ríbezlí a egrešov.
- Za veľkého sucha pravidelne polievame stromy, pôdu okolo stromov kypríme a zo stromov odstraňujeme poškodené a odumreté plody. Chránime ich pred škodcami postrekom.
- Vysádzame nové jahodníky, ktorých korene ošetríme proti plesniam.

OKRASNÁ ZÁHRADA

Vzhľadom na vysoké teploty, zameriame sa na vyššiu kontrolu zalievania kvetín. Zavlažujeme aj skalku a kvetiny vysadené na jar prihnojíme. Väčšiu starostlivosť venujeme ružiam, ktoré zastrihávame, odstraňujeme odkvitnuté kvety. Veľkokvetým ružiam odstrihneme kvet aj s hornými listami a viackveté skrátime tesne pod kvetenstvom.  Chránime ich pred škvrnitosťou listov. Vyberáme cibuľky tulipánov a narcisov, očistíme ich, osušíme a uložíme na suché a teplé miesto. Vysadíme na jeseň.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.