Krajina rozprávkových skál a „živej“ vody

Ak ste ešte nezavítali do Adršpašsko-teplických skál, je najvyšší čas. Uchvátia vás krásnou prírodou, bohatým zeleným porastom a rozmanitým živočíšstvom. Fascinujúce skalnaté útvary vám doslova vyrazia dych.

krakonosova zahradka1000x750

Neveríte? Príďte sa presvedčiť, že aj takéto miesto na Zemi existuje.

Zaručený kľud a pokoj

Kto už raz zavítal do susedných Čiech do Adršpašsko-teplických skál určite uzná, že je to balzam na dušu i telo. Patria totiž k najväčšiemu a najdivokejšiemu skalnatému mestu v strednej Európe. Pýšia sa celou radou miest, ktoré vám učarujú. Prechádzka alebo aj náročnejší výlet touto nádhernou krajinou ako keby navracali psychickú rovnováhu. Je dosť možné, že to spôsobuje práve sila magických pieskovcových skál, ktoré svoju podobu začali získavať už pred 80 miliónmi rokov. Vietor, výkyvy teplôt, gravitácia a najmä voda tu spoločne vytvorili umelecké dielo, majestátne skalnaté - mesto Adršpašsko-teplické skaly.

Podprite Homolu cukru

Za vznikom skalného mesta stoja desiatky rozličných skalnatých pieskovcových útvarov. Niet divu, že tie najnavštevovanejšie dostali dokonca aj pomenovanie, ako Starosta a Starostová, Krakonošova leňoška, Džbán, Slonie námestie. Obľúbeným je najmä Homola cukru, ktorú okoloidúci turisti podpierajú palicami, aby pre istotu nespadla. Stretnúť môžete tiež Korytnačku alebo Levicu, pretiahnete sa Myšou dierou alebo sa pokocháte pohľadom na najkrajšie súsošie s názvom Milenci. Prehliadka skalnatého mesta je skutočne neobyčajným zážitkom, ktoré môžete ešte vylepšiť plavbou na loďke po jazierku a prehliadkou vodopádov.

as 1000x700

„Živá“ voda

Povrchová voda je však len malý zlomok skutočného vodného bohatstva, ktoré sa skrýva v podzemí Adršpšsko-teplických skál. Skaly predali svoju magickú silu tiež vode, ktorá tu pramení. Podľa povesti má liečivé a zázračné účinky. Legenda z roku 1254 rozpráva o sedliakovi Václavovi, ktorý prechádzal skalami v momente, keď bola silná búrka. Jeden z bleskov bol uštedrený aj jemu. Zranený a popálený si ľahol do najbližšieho prameňa, kde zaspal. Keď sa zobudil, bol zdravý a po zásahu bleskom nebolo žiadnej stopy. Povesť o liečivej sile prameňa sa šírila ďalej a i dnes sem chodí veľa ľudí hľadajúci uzdravenie. Či už je voda liečivá, alebo nie je, ide o výnimočne čistú a „živú“ vodu. Cez priepustný pieskovec presakuje ako cez ten najjemnejší filter až do hĺbky stoviek metrov a následne vytvára artézske studne. Dnes túto vodu poznáme ako Toma Natura. Výnimočná je najmä svojou čistotou. Je natoľko kvalitná, že ju nie je potrebné filtrovať ani dodatočne upravovať. Aj v segmente dojčatá si našla rad svojich fanúšikov. Pre nich je tu Toma Natura Dojčenská. Ochuteným variantom Toma Nádych, ktorá vychádza z rovnakého podzemného vodného zdroja a je obohatená len o prírodné arómy a trocha bubliniek. Nie je v nej však žiaden cukor, kalórie či sladidlo.

Nezabúdajte na podstatu

Prírodu si treba vážiť, chrániť a uctievať ju. Vkročte ticho a s rešpektom do krajiny rozprávok a legiend. Ak uvidíte princeznú prikovanú ku skale, nezľaknite sa. Nie jeden scenárista tu našiel inšpiráciu na krásne rozprávkové scény. Presvedčte sa sami a vychutnajte si krajinu, v ktorej zastal čas.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.