Vysokohorská turistika: Ako sa na ňu pripraviť?

Už v polovici júna sa otvárajú turistické chodníky vo Vysokých Tatrách a ak patríte k milovníkom našich veľhôr, určite sa už neviete dočkať, kedy podniknete prvé vysokohorské túry. 

priroda 0518

Väčšina turistov sa ale pýta, ako sa na vysokohorskú turistiku pripraviť, aby sme ju zvládli bez najmenších problémov a bez zbytočných zdravotných komplikácií.

Portály, ktoré vám napovedia, koľko trvá daná trasa

Ak vás na internete zaujali krásne vysokohorské miesta a túžite tam ísť, skôr, ako si pobalíte potrebné veci, musíte vedieť, koľko daná trasa trvá. Ak nemáte kondíciu, neočakávajte, že na prvýkrát zvládnete celodennú turistiku. Musíte trošku potrénovať na menších trasách, aby ste zvládni 7-8 hodinovú turistiku napríklad v našich veľhorách.
Nájdite si na internete turistické portály, na ktorých zistíte presný čas turistiky a prípadne si vyberiete aj inú alternatívu, ak vás daná turistická trasa napokon neosloví.

Ak vám vadia davy turistov a chcete si zvoliť vlastné tempo, odporúčame vám vyberať si menej známe turistické trasy. Turistická trasa musí byť primerane náročná a cez kvalitné turistické ďalekohľady vám musí poskytnúť krásne výhľady na široké okolie.

Dajte si rezervu na prestávky

Ak sa nechcete vracať domov vrtuľníkom HZS, zistite si čas turistiky a dajte si minimálne hodinu- dve rezervu. Rátať musíte aj prestávky a tie v danom turistickom čase nie sú započítané. Určite nechcete hneď pri prvej túre použiť nočné videnie a vracať sa do východiskového bodu za tmy. Nepodceňujte svoje schopnosti, pretože by sa vám to mohlo vypomstiť najmä po zdravotnej stránke.

Vyrážajte čo najskôr

Ak chcete náročnú celodennú turistickú trasu stihnúť do západu slnka, odporúčame vám vyrážať veľmi skoro – pri východe slnka. Nemusíte sa báť, že by ste turistickú trasu nezvládli do tmy a ostali by ste niekde na neznámom mieste aj cez noc.
Odporúčame vám vyrážať okolo 5-6 hodiny ráno. Po návrate tak budete mať viac času na regeneráciu a ešte aj zvládnete spoznávanie miest v blízkosti vášho ubytovacieho zariadenia. 

Na turistiku si brávajte najmä kvalitnú obuv – musí byť pevná a nesmie sa v nej šmýkať. Ďalej si berte pršiplášť, dostatočné množstvo tekutín, jedlo, kvalitné nepremokavé a vetruvzdorné oblečenie, pokrývku hlavy, ale i slnečné okuliare. Aby sa vám obsah vášho kufra cestou do hôr nerozchádzal, dajte si do kufra kvalitnejšiu gumovú vaničku do kufra.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.