Tri turistické tipy a dovolenka so psom

Napísal TS Steiemark 12. apríl 2018

Ak sa rozhodnete stráviť leto turistikou, ponúka vám Štajersko skvelé možnosti. Okrem turistiky však tento región ponúka aj nové možnosti plné zážitkov, horskú a cestnú cyklistiku a veľkej obľube u návštevníkov sa teší program „Dovolenka so psom“ a „Cesty k vode“.

steiermark tomm lamm

Chodník Po stopách rysa (LUCHS TRAIL) v Národnom parku Gesäuse

Hľadanie stôp vedúcich dvoma národnými parkmi, územím divokej prírody a prvým a jediným parkom Rakúska zapísaným na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO. Rys je symbolom tajomna lesa. Jeho prítomnosť je citeľná, avšak viditeľná len v tých najzriedkavejších prípadoch. Kto ho hľadá, ten ho nenájde. Stretnutie s ním je ako akt milosti prírody. Jeho životný priestor však vzbudzuje túžbu mnohých ľudí: Divočina. A tej je v Európe dnes už len veľmi málo. Jeden z posledných kúskov (lesnej) divočiny sa nachádza v Rakúsku v oblasti, kde sa spájajú hranice Štajerska, Horného a Dolného Rakúska. Nejde pritom len o zónu s najvyšším stupňom ochrany v Rakúsku, od leta 2017 je to tiež jediné svetové prírodné dedičstvo UNESCO, ktoré ponúka naša krajina. Bukové lesy v Národnom parku Kalkalpen a Divočine Dürrenstein majú teda rovnaký stupeň ochrany ako Yellowstonský národný park či Galapágy.

Avšak načo je celá divočina so všetkými svojimi vzácnosťami, keď ju nemôžeme zažiť na vlastnej koži? To všetko sa zmení od septembra 2018 vďaka chodníku Po stopách rysa, ktorý spája Národné parky Gesäuse, Kalkalpen a Divočinu Dürrenstein. Táto diaľková turistická trasa umožňuje všetko, od individuálnej rezervácie plánu etáp až po prepravu batožiny z ubytovne do ubytovne. Postarajú sa o to, okrem iných, tvorcovia úspešného chodníka Alpe Adria Trail, ktorí spoločne vyvinuli aj tento produkt.

Východiskový bod tejto viac ako 200-kilometrovej trasy
nájdete v obci Reichraming v Hornom Rakúsku. Potom budete postupovať cez hory Hintergebirge (Národný park Kalkalpen) a pásmom Haller Mauern v Národnom parku Gesäuse. Za strmými horami parku Gesäuse vedie cesta predhorím Álp do Divočiny Dürrenstein a končí v obci Lunz am See. Na celkovo 12 etapách prekonáte výškový
rozdiel viac ako 20 000 metrov.
www.gesaeuse.at

Cyklotrasa vinohradníckou oblasťou Weinland Steiermark: Dve nové regionálne rozšírenia

Vlajkovou loďou v oblasti cyklistiky po Štajersku je okrem chodníkov vedúcich popri rieke Mur a Enža aj cyklotrasa „Štajersko: vínna krajina“. Viac ako 400-kilometrová cyklotrasa vedie do vinohradníckej oblasti Štajerska a k jej gurmánskym a kultúrnym pokladom, ktoré môžete objavovať medzi vinohradmi a jabloňovými sadmi.

Od jari 2018 sú v ponuke dva dodatočné varianty, ktoré na jednej strane predĺžia vašu radosť z turistiky a na druhej strane predstavujú dve nové navzájom prepojené okružné trasy:
Variant Domovina lipicanských koní: Táto regionálna odbočka s dĺžkou 72 kilometrov vedie od vinohradníckej oblasti Stainz až po domov lipicanských koní do Spolkového žrebčinca Piber. Počas putovania spoznáte zámok Stainz a jeho impozantné lovecké múzeum, prejdete popri vinohradoch na vínnej ceste Schilcher Weinstraße a na záver dorazíte k lipicanským koňom. Trasa je stredne ťažká, avšak ponúka veľa odpočinkových možnostíJ.

Variant Južné Štajersko: 56-kilometrová trasa vedie z obce Vogau s podnikom Genussregal cez Gamlitz, Sernaukogel až do obce Leutschach a odtiaľ ďalej do obce Eibiswald a Schwanberg. Zdá sa vám, že to bude čistý pôžitok? Áno, aj keď na tejto stredne ťažkej túre si musíte odmenu trochu zaslúžiť. Aj tu na vás čaká posilnenie v podobe viech a vinárstiev.
Všetky informácie o cyklotrase „Štajersko: vínna krajina“: www.steiermark.com/weinlandradtour

Dovolenka so psom

Dovolenka so psom je žiadaná viac ako kedykoľvek predtým. A keďže je ponuka v tejto oblasti v Štajersku taká pestrá, zverejňuje Steiermark Tourismus nielen prevádzky zo stránky pfotencheck.com, ktorá hodnotí ich kvalitu počtom labiek, ale aj výletné možnosti, ktoré sa dajú využiť so psom.

• Ubytovacie zariadenia ocenené 2 až 5 labkami, ktoré vyhovujú potrebám psov a ich majiteľov.
• Výlety so psom: Prechádzky, jazerá a výletné ciele

Prevádzka ocenená 3 labkami ponúka napr.: psie maškrty, misku s vodou v uvítacej zóne a deku, misku na vodu a jedlo umiestnenú v izbe. www.steiermark.com/hund

Foto: ©TRV Hochsteiermark Tomm Lamm

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.