Začiatok sezóny hradov a zámkov

Napísal CzechTourism 06. apríl 2018

Hrady, zámky a ďalšie pamiatky v správe Národného pamiatkového ústavu ČR zahajujú sezónu, v ktorej sa vydávajú po stopách šľachty českých krajín v európskej diplomacii. K výročiu  novodobej českej a slovenskej štátnosti sa venuje projekt Storočie republiky.

Na pamiatkových objektoch budú prebiehať výstavy a sprievodné programy zamerané na šľachtické rody, ktoré významne ovplyvnili beh európskych a svetových dejín a na  návštevníkov ale čakajú aj ďalšie novinky.

Vyvrcholením celého roka bude júlové otvorenie novej expozície na zámku v Jindřichovom Hradci s názvom Dokonalý diplomat. Černínové - vyslanci, cestovatelia a zberatelia. Výstava sa bude venovať diplomatickým aktivitám príslušníkov Černínského rodu od raného novoveku až do prvej polovice 20. storočia. Jedným z lákadiel expozície a hlavným artefaktom bude aj originál jedinečného tureckého stanu, ktorý si z osmanskej ríše priviezol v roku 1616 ako dar Heřman Černín z Chudenic. Pomyselnú bodku za rokom šľachtické diplomacie urobí výpravná kniha Šľachta českých krajín v európskej diplomacii, ktorá vyjde v decembri 2018.

Na viac ako štyridsiatich vybraných pamiatkových objektoch v správe NPU budú prebiehať čiastkové aktivity. Napríklad na zámku v Českom Krumlove bude novo prezentovaný príbehu zlatého Eggenberského koča, ktorý bol vytvorený v Ríme v roku 1638. Zámok Kynžvart pripomenie rozličnými aktivitami úlohu kniežaťa Klementa Václava Metternicha v európskej diplomacii a bude zároveň centrom tohtoročnej Hradozámeckej noci, ktorá prebehne poslednú augustovú sobotu ( 25. augusta 2018). Zámok Červená Lhota pripomenie posledného rakúsko-uhorského veľvyslanca vo Vatikáne, princa Johanna Schönburg-Hartenstein; prehliadková trasa zákupského zámku bude obohatená o tri reinštalovaná izby, ktoré pripomenú osobnosť Orlíka, vojvodu zákupského.

Ponuku prehliadkových trás jednotlivých objektov rozšíria aj čiastkové tematické výstavy a chýbať nebudú ani špeciálne kultúrne podujatia a prehliadky. Výstava na zámku Hradec nad Moravicí zmapuje životný príbeh diplomata Karola Maximiliána VI. kniežaťa Lichnovského. Výstava Vchynský - diplomat v službách Valdštejna v Benešove nad Ploučnicí potom bude reflektovať rolu grófa Viliama Kinského zo Vchynic a Tetovo v rokoch 1630-1634 pri sprisahaní Albrechta z Valdštejna proti cisárovi Ferdinandovi II. Štýrskému. Kostýmové prehliadky Duchcova pripomenú najznámejšieho milovníka Giacoma Casanovu ako intrigána, špióna a diplomata. Ďalšie špeciálne prehliadky ponúkne napr. Hrádek u Nechanic, Hrubý Rohozec, Horšovský Týn, Fintice, Kunštát, Kynžvart, Lysice, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Litice, Veľké Březno, kláštor Plasy a ďalšie pamiatky.

Tip: Neobjavené pamiatky

Prezentácií Neobjevených památek láka NPU k návšteve hradov, zámkov, ale aj ďalších pamiatkových objektov, ktoré verejnosť pri plánovaní výletov často neprávom zabúda. Pre návštevníkov je vytipovaných celkom tridsiať šesť jedinečných pamiatok, ktoré doteraz ponúkajú priestor pre oddych, obnovenie duševných síl a mnohé skryté poklady k objaveniu, a to všetko bez dlhého čakania. Medzi tieto pamiatky patrí napríklad uhoľná baňa v Ostrave ponechaná tak, ako by ľudia, ktorí v ňom pracovali, práve odišli a zanechali všetko na svojom mieste, niekoľko bývalých kláštorov alebo statok, kde môžu návštevníci ochutnať čerstvo upečený chlieb.

Viac informácii na s Rokem šlechty českých zemí v evropské diplomacii včetně kalendáře akcí 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.