Marcové novinky zo Slovartu

Podpora čítania a záujem o nové knihy bol jeden z dôvodov, na vznik sviatku venovanému knihám. Marec je mesiac knihy už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu, ktorý bol šíriteľom slovenskej a českej knihy.

Matej Hrebenda (1796-1880) sa narodil a aj zomrel v marci, napriek tomu, že bol nevidiaci, celoživotne sa venoval zbieraniu kníh a ich zachraňovaniu.

Čitatelia sa zo slovenskej beletrie môžu samozrejme tešiť na letnú „dánovku“ Korene zla (jún 2017), ktorá sa odohráva v deväťdesiatych rokoch rovnako ako posledný román Smrť na druhom brehu. V tejto, už dvadsiatej štvrtej Dánovej krimi, obľúbená kancelária 141 opäť bojuje s podsvetím – s ich vydieračskými, výpalníckymi, násilníckymi, chorými praktikami a s vraždami, ktorým v deväťdesiatych rokoch nebolo konca-kraja. Ako sa k nim postaví vtedajšia prokuratúra a súdy ovládané mocným mužom, kriminalisti netušia.

Fanúšikom spraví určite radosť aj fakt, že 13. marca uvedie RTVS o 20:25 film Červený kapitán, ktorý mal kinopremiéru v roku 2016. Film vznikol podľa rovnomennej knihy a režíroval ho Michal Kollár. 

Nový cestopis Borisa Filana (Káva od Felliniho) a nové dobrodružstvá (iba!) Barbariča od Juraja Červenáka (Vlka a dýka). Nový román má aj finalistka Anasoft litera Vanda Rozenbergová (Muž z jamy a deti z lásky). Bestsellerová autorka Paula Hawkins (Dievča vo vlaku) sa vracia s novou psychologickou krimi Do vody.

Veľmi silná je edícia tínedžerskej literatúry s knihami od Sarah J. Maas, Patricka Nessa a Cassandry Clare a zo slovenských autoriek od Miroslavy Varáčkovej.

Nechýba samozrejme ani literatúra faktu – Slovenské sochárstvo (K. Bajcurová), Stratená (m)ÓDA (Z. Šidlíková) a mnoho iných zaujímavých titulov.

V detských knihách pokračujú obľúbené série ako Slávna päťka, Tom Gates, Zošidlo, ale samozrejme prinesieme aj pôvodné slovenské tituly autoriek a autorov ako Braňo Jobus, Marta Hlušíková alebo Vanda Raymanová (kniha k večerníčku Drobci).

Tip: Patrick Ness v Bratislave

Je pre nás veľkým potešením informovať vás, že v marci privítame v Bratislave britsko-amerického spisovateľa Patricka Nessa, ktorý je slovenským čitateľom známy najmä vďaka románu Sedem minút po polnoci. V roku 2016 sa román dostal aj na plátna svetových kín pod názvom A Monster Calls – zahrali si v ňom oceňovaní herci a herečky ako Sigourney Weaver, Felicity Jones či Liam Neeson.

Hviezda literatúry pre deti a mládež príde do Bratislavy predstaviť knihu Niečo viac, ktorá vychádza vo Vydavateľstve SLOVART v marci. Čitatelia sa budú môcť stretnúť s výnimočným hosťom vo štvrtok 30. marca 2017bratislavskom kníhkupectve Martinus.sk na Obchodnej ulici.

O autorovi

PATRICK NESS je autorom ôsmych kníh a zbierky poviedok. Celosvetovú čitateľskú popularitu si získal trilógiou Chaos Walking. Vo Vydavateľstve SLOVART mu vyšli romány: Sedem minút po polnoci a My ostatní tu len tak žijeme v preklade Michala Jedináka. Román Sedem minút po polnoci napísal podľa námetu Siobhan Dowd a nezameniteľne ho ilustroval Jim Kay, ktorý má na svedomí aj krásne ilustrované vydanie série o Harrym Potterovi. Patrick Ness je jedným z mála autorov, ktorému sa podarilo získať prestížne ocenenie Carnegie Medal (najlepšia kniha pre deti a mládež podľa britských knihovníkov) dvakrát, a to za romány Monsters of Men (2011) a Sedem minút po polnoci (2012).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.