Keď deti bojujú proti zlobe a nenávisti

Napísal Albatros Media 14. september 2018

„Zlo nemusí byť vždy vypovedané, v mojej rozprávke sa plíži pod povrchom, no nakoniec z neho môžu vyrásť vysoké a neprekonateľné múry nenávisti,“ hovorí o svojej najnovšej knihe Kráľovskí agenti etablovaná slovenská autorka Diana Mašlejová.

„Našťastie, vždy je tu láska, ktorá veci dokáže zvrátiť správnym smerom.“

Kráľovskí agenti, ktorí práve vychádzajú vo vydavateľstve Albatros so skvelými ilustráciami Ďura Balogha, voľne nadväzujú na príbehy zvedavej Betky z knihy Tajný cirkus. Tentoraz sa sveta zmocnil neľútostný Drumnadrochit a medzi hranicami krajín vystaval vysokánske múry z hnevu a nenávisti. Rozpútal vojnu, ktorú nikto nečakal a do ktorej každý nevedomky prispel. Kniha rozpráva o priateľstve, odvahe, dobrodružstve, ale aj o zlobe a nenávisti, ktorá môže byť na prvý pohľad nenápadná. A dotýka sa nielen dospelých, ale aj detí.„Zvlášť v dnešnej dobe internetu a sociálnych sietí sa zloba skrýva pod povrchom. Deti aj dospelých núti porovnávať sa, prináša zneisťujúce otázky: Som dosť dobrý - dobrá? Prečo nemám to, čo majú druhí?“ zamýšľa sa spisovateľka nad témou svojej v poradí už šiestej knihy. Aj keď na prvý pohľad môže ísť o ťažkú tému, podľa Diany treba deťom rozprávať aj o takýchto vážnych veciach. „Deti napodobňujú, sú všímavé a citlivé, a preto je dôležité, aby vnímali svet správnym spôsobom. Život je plný radosti, šťastia, smiechu a lásky, ale aj zla a strachu. Dôležité je nezľaknúť sa, nabrať odvahu a vedieť od seba zlo a dobro rozlíšiť.“

Diana má k deťom blízko, často sa s nimi stretáva na besedách, či už ako autorka, alebo moderátorka. Všíma si, ako reagujú a vstrebáva ich spôsob myslenia.„Besedy mi pomáhajú lepšie pochopiť ich myslenie a to, čo ich zaujíma a baví,“ pochvaľuje si priamu interakciu. „Pri knihe je vždy prvotná myšlienka a nápad. Ten ku mne priletí a osloví ma natoľko, že nad ním uvažujem takmer stále. Príbeh mojich rozprávok sa tvorí sám, akoby som bola len jeho zapisovateľom. Deti mi však mimovoľne pomáhajú.“

Práve knihy by mali byť jedným z prostriedkov, ktoré aj deťom pomôžu pochopiť zložité témy, nešváry a veci, ktoré sú často pre nich ťažko uchopiteľné. „Hrdinstvo knižných hrdinov dokáže ovplyvniť deti aj dospelých. Sama som už od detstva veľkou čitateľkou a neraz sa ku mne v správny čas dostal správny príbeh, ktorý mi ukázal dobrú cestu.

Som hlboko presvedčená o tom, že kniha má moc nás meniť. Stáva sa naším zrkadlom, vie nás zabaviť, ale aj poučiť. Ukázať, za čo sa v živote oplatí bojovať a čomu povedať rázne nie,“ dodáva Diana Mašlejová.

Diana Mašlejová(1987) je slovenská spisovateľka a literárna publicistka. Vydala štyri knihy pre deti a dve zbierky poviedok pre dospelého čitateľa. Pôsobí v Rádiu Devín, v magazíne Knižná revue a InBa a recenzie píše pre viaceré slovenské médiá. Diana je autorkou viacerých vzdelávacích projektov pre deti, v ktorých popularizuje knihu a snaží sa rozvíjať čitateľskú gramotnosť detí. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.