Meditácia pre nervóznych skeptikov

Napísal Milan Buno, literárny publicista 09. september 2018

Ak chcete byť hneď teraz aspoň o 10 % šťastnejší, máme pre vás tip. Istý Dan Harris sa začal venovať meditácii po záchvate paniky v priamom televíznom prenose. Vo svojej knihe Meditácia pre nervóznych skeptikov sa zaoberá meditáciou bdelej pozornosti alebo bdelého vedomia. 

Vychádza z budhizmu, no nie je praktizovaná ako viera, ale ako nástroj pomáhajúci ľuďom viesť v tomto pominuteľnom vesmíre plnohodnotnejší život. V knihe nájdete jednoduché cvičenie pre mozog bez väzby na konkrétne náboženstvo. Mnohí ľudia sa domnievajú, že by nikdy nemohli meditovať, lebo nedokážu prestať premýšľať. Autor však zdôrazňuje, že cieľom meditácie nie je vyčistiť si myseľ, ale sústrediť sa na každý svoj výdych a nádych, a keď sa koncentrácia naruší, treba začať odznova. 

Tri hlavné pozitíva meditácie sú:

  • pokoj: človek vystúpi z každodennej zaneprázdnenosti
  • sústredenie: pravidelné precvičovanie sústredenia len na jednu vec – na vlastný dych – pomáha človeku, aby celý deň dokázal koncentrovať na pracovné úlohy
  • bdelé vedomie: zjednodušene: schopnosť vidieť, čo sa deje vo vašej hlave s nadhľadom, bez posudzovania.

Autor neponúka návod na dokonalosť, ale poznanie, že myseľ možno vytrénovať. Mnohí ľudia usudzujú, že šťastie sa meria iba kvalitou pracovného a osobného života či nášho detstva. Samozrejme, to všetko je veľmi dôležité, no veda dokazuje, že šťastie nie je niečo, čo sa nám len tak prihodí, je to zručnosť. 

Panika naživo

Dan Harris je moderátor spravodajskej spoločnosti ABC News. Dlho žil v presvedčení, že meditácia je dobrá tak akurát pre ľudí, ktorí zbierajú kryštály, venujú sa kolektívnemu športu ultimate frisbee a bez štipky irónie používajú slovo namasté.

Po tom, čo zažil panický záchvat v priamom prenose, vydal sa na kľukatú cestu, ktorá ho priviedla k niečomu, čo dovtedy považoval za absurdné. Harris totiž zistil, že meditácia mu pomáha lepšie sa sústrediť a zvládať nápory emócií. Podľa jeho manželky sa z neho stal aj oveľa príjemnejší človek. 
O svojich skúsenostiach úprimne a vtipne porozprával vo svojej knihe Meditácia pre nervóznych skeptikov - o 10 % šťastnejší, ktorá sa stala bestsellerom denníka New York Times. Tiež ho nečakane zaradila medzi najväčších verejných zástancov meditácie.

Kniha je plná prevratných praktických meditačných inštrukcií. 
Ak ste takí ako väčšina ľudí, tak aj vás meditácia zaujíma, ale neviete, ako s ňou začať. Alebo ste už možno zažili pozitívny efekt z meditácie, ale potrebujete pomoc, aby ste ju opäť začali praktizovať. Ak je to tak, Dan Harris napísal túto knihu práve pre vás. 
Meditácia pre nervóznych skeptikov je podložená vedeckými faktami, je praktická a plná odborných rád. Zároveň je aj zábavná, satirická a prinúti vás obracať stránky jednu za druhou. 

Začítajte sa do novinky Meditácia pre nervóznych skeptikov:

Prípady vyžadujúce meditáciu

Keby ste mi pred niekoľkými rokmi povedali, že sa raz stanem šíriteľom meditácie, vyprskol by som pivo cez nos.
V roku 2004, keď som naživo hlásil správy v programe Good Morning America na kanáli ABC, dostal som náhly záchvat úzkosti. Keďže som masochista, požiadal som naše oddelenie výskumu, aby mi povedalo, koľko ľudí vtedy pozeralo televíziu. Povzbudili ma číslom 5,019 milióna. (Ak máte chuť na trochu škodoradosti, celú situáciu nájdete na Youtube. Jednoducho do vyhľadávača zadajte „panic attack on live TV“ /záchvat úzkosti v priamom prenose/ a video vyskočí medzi prvými. Aké skvelé…)
Po tomto fiasku, na ktoré sa pozeral celý národ, som zistil ešte čosi ponižujúcejšie – dôvodom záchvatu bolo moje hlúpe správanie v osobnom živote. Keď som ako mladý reportér plný ideálov prinášal pre ABC News správy z vojnových oblastí, rozvinula sa u mňa nediagnostikovaná depresia. Mnoho mesiacov som nedokázal ráno vstať z postele a cítil som sa, akoby som ustavične trpel mierne zvýšenou teplotou. Zo zúfalstva som sa začal liečiť rekreačnými drogami ako kokaín a extáza. Užíval som ich prerušovane a krátkodobo. Ak ste videli film Vlk z Wall Street, v ktorom všetci každých päť minút hltali metakvalón, tak vedzte, že u mňa to tak nebolo. Podľa lekára, ktorého som navštívil po záchvate, však tieto dávky stačili na to, aby mi umelo zdvihli hladinu adrenalínu v mozgu a spôsobili moje verejné zlyhanie.
Záchvat úzkosti ma napokon priviedol k praktizovaniu čohosi, čo som vždy považoval za absurdné. Meditáciu som štandardne zaraďoval k veciam ako čítanie aury, hudobná tvorba Enye a používanie slova namasté. Okrem toho som zastával názor, že moja osobnosť typu A má myseľ priveľmi zamestnanú pracovnými záležitosťami, než aby komunikovala s kozmom. V každom prípade, keby som sa stal príliš šťastným, zostal by som vo svojej veľmi konkurenčnej práci úplne nepoužiteľný.

Môj názor zmenili dve veci.
Prvou bola veda.
Za uplynulé roky sa veľmi rozvinul výskum meditácie, podľa ktorého jej praktizovanie:

•          znižuje krvný tlak,

•          napomáha regeneráciu po uvoľnení stresového hormónu kortizolu,

•          zlepšuje funkciu a odpoveď imunitného systému,

•          spomaľuje vekom spôsobenú atrofiu mozgu,

•          zmierňuje symptómy depresie a úzkosti.

Štúdie dokazujú, že meditácia redukuje násilie vo väzniciach, zvyšuje produktivitu na pracovisku a zlepšuje správanie i známky detí v škole.
Z pohľadu neurovedy je všetko veľmi zaujímavé. Neurovedci už roky nazerajú do hláv meditujúcich ľudí, pričom zistili, že táto činnosť prepája kľúčové časti mozgu týkajúce sa sebauvedome­nia, súcitu a odolnosti. Podľa istej štúdie publikovanej v Harvard Gazette dochádza po ôsmich týždňoch meditácie k značnému poklesu hustoty sivej hmoty v časti mozgu súvisiacej so stresom.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.