Vedeli ste? Aj na mobile sa dá napísať kniha.

Dobrodružné sci-fi Zastavený čas je neobyčajným príbehom, ktorý vznikal neobyčajným spôsobom. Jeho autor knihu napísal v mobile a na spôsob filmových road movie vytvoril príbeh, ktorý neustále mení miesta, pretože musí byť neustále v pohybe. 

zastaveny cas

Kým v minulosti stačil atrament a papier, postupne písací stroj a počítač, v budúcnosti na napísanie knihy môže pokojne poslúžiť aj malé zariadenie vo vrecku. Prípadov, kedy si spisovatelia pomohli mobilom je nepochybne viacero. Jeden taký máme aj na Slovensku.

Príbeh o zastavenom čase a jedinom nešťastníkovi v ňom

Tým nešťastným je Richard, tridsiatnik z Bratislavy, ktorý chce urobiť dojem na priateľku. Zavedie ju na miesto, ktorým je nakoniec nadšený len on sám. Zhodou náhod sa na mieste, ktoré svojou záhadou fascinuje ľudí na Kysuciach, ocitne v zastavenom čase. Z počiatku nerozumie, čo sa stalo a ani tomu, ako to celé napraviť. Zastavený čas považuje za dielo niekoho nad ním, kto má s ním zatiaľ neznáme úmysly. Neexistuje však žiadna nápoveda a ani návod k tomu, čo robiť a kam ísť. Preto sa rozhodne konať sám. 

Verí pritom, že príležitosť, aká sa mu naskytla, má nejaký hlbší dôvod. Naberie tak odvahu na niekoľko činov, ku ktorým by sa inak nikdy neodhodlal. Teraz, keď ho nebudú môcť pristihnúť pri čine a bude mať dostatok času si premyslieť akýkoľvek plán, je vo výhode. 

Netradičný koncept a netradičný príbeh

Príbeh možno nazvať netradičným. Mnoho autorov sci-fi si podmienky zastaveného času vysvetľuje po svojom. Nikto nevie, čo by bolo a tak je táto oblasť stále otvorená pre nové nápady. Autor sa tak pohráva so svojou vlastnou víziou toho, ako by to mohlo vyzerať a čím všetkým by mohol človek, ktorého sa zastavenie netýka, trpieť. Problémom pre mnohé slovenské vydavateľstvá bol dosiaľ aj fakt, že ide o netradičný koncept diela. 

Pripravte sa na dialógy len vtedy, keď čas nestojí. V tom zastavenom totiž je Richard jediný, čo môže niečo povedať. Rozsiahle monológy hraničiace s obavami pred vlastným šialenstvom a zúfalstvom tvoria s popismi deja a javov základ netradičného diela. Zastavený čas je dnes v predaji ako e-kniha dostupná v každom dobrom kníhkupectve, ktoré predáva elektronické knihy

Dobre využitý čas (?)

Niekoľko mesiacov v mobile Tomáš písal dobrodružnú sci-fi poviedku, ktorá sa neustále rozrastala o ďalšie a ďalšie časti. Rôzne kapitoly oddelené v súboroch neustále prerábal a prepisoval. Aj preto, že Autocorrect vyčíňal ako šialenec, ale aj preto, že Android4.2.2. a slovenská klávesnica s diakritikou sa naučili len postupne mnohé slovenské slová a autor získal väčšiu trpezlivosť a citlivosť do prstov pohybujúcich sa na displeji. 

Maximálne využitý čas v čakárňach a zápchach na cestách, kde nemal šancu vec urýchliť, využíval čas po svojom. Na mnohých miestach na Slovensku, na Morave a aj na vzdialenejších kútoch sveta až po Turecko a severnú Afriku, vznikali jednotlivé časti knihy. Celá sa pritom odohráva na Slovensku. Na mnohých miestach, pretože hlavná postava musí byť neustále v pohybe. Od Kysúc po Bratislavu. O tom, či to bol naozaj dobre využitý čas, musia rozhodnúť čitatelia. 

V predaji na https://www.martinus.sk/?uItem=311093a ďalších predajniach ekníh na Slovensku a v Českej republike. 

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.