Prvá kniha od Rafika Schamiho v slovenčine

Napísal Zelený Kocúr 21. september 2017

„Je to román o múdrych a odvážnych ženách, z ktorých jedna sa volá Sofia, preto kniha nesie jej názov,“ opisuje pre vydavateľstvo Zelený Kocúr príbeh knihy Sofia jej autor, Rafik Schami. Ide vôbec o prvú knihu tohto sýrskeho spisovateľa žijúceho v Nemecku, ktorá vyšla v slovenskom preklade.

Rafik Schami je považovaný za jedného z najdôležitejších predstaviteľov migrantskej literatúry.

„Sofia alebo Začiatok všetkých príbehov“ je špionážny triler pretkaný dvoma vášnivými ľúbostnými príbehmi. Odohráva sa v Schamiho rodnom meste Damasku v roku 2010, krátko pred Arabskou jarou. Opisuje lásku mladej kresťanky Sofie a moslima Karíma, ktorá obom neskôr zachráni život a šťastie. Román odkrýva predsudky kresťanov voči islamu, praktiky tajnej polície v Sýrii, ale aj romantické miesta v starobylom Damasku. „Dúfam, že slovenskí čitatelia si vychutnajú túto napínavú knihu. Popri tom sa dozvedia informácie o živote v Damasku, o zvykoch Arabov, o ich radostiach, smútkoch a strachoch,“ uvažuje Schami pre Zelený Kocúr.

Rafik Schami sa od vzniku konfliktu v Sýrii intenzívne zapája do verejnej diskusie. V roku 2012 založil v Nemecku charitatívny spolok Schams na podporu organizácií sídliacich v Libanone, Turecku a Sýrii, ktoré sa starajú o deti a mládež sýrskeho pôvodu bez ohľadu na vierovyznanie.

 „Napätia vo svete, ktoré sa navonok tvária ako náboženské, majú v pozadí vždy sociálny alebo politický obsah. Prvým dôvodom je nespravodlivosť v krajine a medzinárodne. Keď je ľud skľúčený a vyplienený, tak sa nečudujme, že hľadá útechu v náboženstve a potom beží za prvým demagógom, ktorý im sľúbi záchranu. Títo demagógovia pracujú ako populisti. Musia si nájsť nepriateľa, ktorému pripíšu zodpovednosť za celú tú mizériu. To je začiatok rasizmu, antisemitizmu a xenofóbie,“ zamýšľa sa Schami pre Zelený Kocúr. Ďalším dôvodom napätí je podľa neho  predstieranie svetových veľmocí (USA, Rusko, Čína, Európa), že chcú demokraciu v regiónoch bohatých na nerastné suroviny. Naopak, posilňujú v arabských krajinách diktatúry, ktoré vytvárajú iba nenávisť. Za tretí dôvod považuje Schami miešanie politiky s náboženstvom, ktoré v celej histórii ľudstva vždy skončilo zle a viedlo ku katastrofám.

„Neexistuje jednoduché riešenie. Potrebovali by sme celosvetový obrat v politike, čo je takmer nemožné. Avšak to, čo môžeme urobiť, je upriamovať pozornosť na podnecovačov náboženskej a kultúrnej nenávisti. Tak ich môžeme izolovať, posilniť demokraciu a brániť hodnoty ľudskosti,“ uzatvára Schami.

O Schamiho knihe Sofia a jeho prínose pre migrantskú literatúru sa môžu priaznivci tejto témy dozvedieť viac na diskusii, ktorú 11. októbra organizuje vydavateľstvo Zelený Kocúr v spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave. Bude sa konať od 18:00 v knižnici inštitútu na Panenskej 33 v Bratislave. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.