Ako na nás vplýva čítanie knižných sérií?

Napísal Panta Rhei 13. august 2017

V období od 1. do 9. augusta 2017 sieť kníhkupectiev Panta Rhei prostredníctvom webovej stránky www.denmilovnikovknih.sk realizovala prieskum, v ktorom sa pýtali čitateľov, aká je ich najobľúbenejšia knižná séria.

p r 1200x600

O vplyve knižných sérií na čitateľa sa rozprávali aj so psychologičkou Mgr. Hanou Celušákovou.

Ktorá knižná séria je najobľúbenejšia?

Podľa očakávaní sa najobľúbenejšou sériou stal príbeh o Harry Potterovi, ktorý získal takmer tretinu hlasov. Nasleduje séria Hra o tróny od Georgea R. R. Martina, na základe ktorej sa natáča aj úspešný rovnomenný seriál, ktorého siedma séria mala minulý mesiac premiéru. Na treťom mieste sa umiestnila Panta Rhei edícia.

V tomto prípade nejde o nadväzujúci príbeh z pera konkrétneho autora, ale o najväčšie filmové klasiky, ktoré boli natočené podľa knižných predlôh avšak tieto knihy sú už nedostupné. V lepšom prípade ich nájdete v antikvariátoch. V špeciálnej Panta Rhei edícii zatiaľ vyšli legendárne príbehy: Forrest Gump od Winstona Grooma, Krstný otec od Maria Puza, Mlčanie jahniat od Thomasa Harrisa, Klub bitkárov od Chucka Palahniuka, Čokoláda od Joanne Harrisovej a Plavba s tigrom od Yanna Martela, ktorá je knižnou predlohou filmu Pi a jeho život. Čitatelia sa už v novembri môžu tešiť na nové tituly zo série filmových trhákov.

Ako na nás vplýva čítanie knižných sérií podľa psychologičky Hany Celušákovej?

Môže mať čítanie sérií, ktoré nás sprevádzajú počas dospievania dopad na náš život? (Série ako Harry Potter, Narnia, Anna zo Zeleného domu, Pán prsteňov, Hry o život...Ovplyvňuje čítanie ság náš život?

„Sága je prosto dlhšia kniha, nie? Viac priestoru na rozpracovanie literárneho univerza, dlhší čas, ktorý je poskytnutý postavám aby sa vyvíjali, dospeli, menili svoje postoje, žili a nechali sa formovať udalosťami a naopak ovplyvňovali ich svojim konaním. Ja, tak trochu literárny fanatik, milujem ságy. Znamená to fantazijný svet a postavy, ktoré sú natoľko prepracované, plné života, že stačia na viac príbehov.

Ale naspäť k otázke, áno, knihy ovplyvňujú náš život, napr. práve pri Harry Potterovi, ktorý sa aj v odbornej verejnosti pokladá za fenomén hodný výskumu, sa dokázalo, že čítanie tejto knihy, hlavne ak je sprevádzané stotožnením sa s hlavným hrdinom, pozitívne mení postoje k slabším a znevýhodneným. Bol to vzor dospievania pre jednu generáciu, rovnako, ako napr. Pán prsteňov a Narnia, Anna zo Zeleného domu, alebo Mayovky pre tú predchádzajúcu.“

Majú rodičia čítať deťom ich preferovaný žáner? Teda ak rodič je napr. milovníkom Harryho Pottera, odrazí sa to aj na deťoch?

„Dôležitejší ako žáner je podľa mňa kvalita príbehu, tiež samozrejme veková primeranosť. A tak celkovo radosť zo spoločného času, aby oboch bavilo – či už čítať, alebo počúvať. A či sa to odrazí na deťoch? Na to nemám štúdiu, ale rozhodne moje deti milujú Harry Pottera rovnako ako ja:)

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.