Deti a kontakt s prírodou

Keby porovnáme mladých ľudí v 90. rokoch a tých dnešných, určite by sme si všimli zásadné rozdiely napríklad už len v tom, akým záľubám sa venujú. Mladí ľudia v 90. rokoch trávili oveľa viac času v prírode...

little girl 1200X800

... kdežto dnešní mladí ľudia sa aktivitám v prírode úplne vyhýbajú a čo je horšie, čas trávia najmä vo virtuálnom svete, pritom zabúdajú sledovať ten reálny.

Viac času na mobile

Stačí sa len prejsť okolo detského ihriska. Zívajú prázdnotou a deti, ktoré sú tam namiesto toho, aby sa spolu hrali, pozerajú do svojich smartfónov. Nepočuť nič iné, len kto komu čo písal, akú hru hrali a v akom leveli sú v tej a v tej hre. Smutné je, že ich ani nenapadne, aby sa išli hrať na lúku, vzali si ďalekohľad a pozerali na inak voľným okom neviditeľné predmety. Bunkre, lozenie po stromoch, bicyklovanie po horách, naháňačky, schovávačky – kedysi bežné aktivity detí. Dnes skôr výnimočné.

Je dôležité ich učiť odmalička

Dieťa by ste už odmalička mali učiť milovať prírodu. Podnikajte spoločné výlety už od útleho veku. Nemusí to byť zrovna stovky kilometrov od domova. Postačí, keď zájdete na prechádzku niekde v okolí svojho domova. Možno vám malý drobec spočiatku bude frflať a bude chcieť, aby ste mu zapli hru na vašom novom telefóne Xiaomi. Musíte však odolať. Bude to síce ťažké, ale keď dieťa na takéto čosi naučíte už v útlom veku, v budúcnosti budete mať o to menej starostí. Viete si predstaviť, že by ste mali posielať svoje pubertálne dieťa, aby išlo na prechádzku do prírody? Priam nepredstaviteľné.

Pozorovanie zvierat

Kontakt s prírodou a hlavne so zvieratami budete mať najmä ak poznáte nejakého poľovníka. Prostredníctvom fotopasce dokážete uvidieť aj to, čo bežný človek len tak neuvidí. Naučte svoje deti netráviť čas pri počítači. Veď predsa ten reálny svet je omnoho krajší, ako ten virtuálny. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.