Krádeže bicyklov: Ako neprísť o ten svoj?

Napísal Monika Klemšová 04. apríl 2017

Jazdíte na bicykli? Potom sa to môže stať aj vám. Každý rok zmiznú bicykle za milióny. Či už z pivníc, balkónov, a s prichádzajúcou cyklistickou sezónou, aj priamo z ulíc. Ako teda docieliť, aby náš bicykel zlodeji neukradli?

bikers 1200x800

Máme pre vás niekoľko základných rád od bezpečnostného experta spoločnosti ASSA ABLOY Daniela Gregora.

1. Zamykajte vždy a všade
Zamykať, zamykať, zamykať. Idete do obchodu pre rožky a hneď ste naspäť? Aj tak ho zamknite. Mierite iba na pár sekúnd do trafiky? Zamknite. Urobili ste si na výlete prestávku a idete si iba pre pitie do bufetu? Zamknite. Zlodeji využívajú každú príležitosť a určite aj vy máte vo svojom okolí niekoho, kto prišiel o bicykel práve týmto spôsobom.

2. Kúpte si kvalitnú zámku
Mnoho cyklistov argumentuje tým, že im zámka prekáža, nemajú ju kam dať a nechce sa im hľadať kľúč. Chyba. „Dnes už existujú zámky, ktoré si jednoducho pripevníte na rám do držiaku a vďaka nízkej hmotnosti o ňom prakticky neviete,“ vysvetľuje Daniel Gregor zo spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába aj moderné a odolné cyklistické zámky YALE. A pokiaľ si zaobstaráte zámku s číselným kódom, nemusíte sa starať ani o kľúč.

3. Zamykajte poriadne
Zamykáte? Výborne. Ale zamykáte dobre? V ideálnom prípade by ste mali bicykel pripevniť k pevnému stojanu. Lenže to v slovenských mestách stále nie je tak úplne samozrejmé. Keď to inak nejde, zamykajte cez rám či vidlicu, nikdy nezamykajte len predné alebo zadné koleso. Hrozí, že ho zlodej vycvikne a odnesie si rám,“ varuje Gregor.

4. Bicykel pred zlodejmi skryte
Najlepšie je, keď bicykel nie je na očiach. Nechávať ho cez noc na ulici je pre zlodejov ako povolenie ku krádeži. Takže ho schovajte pod strechu a aj tam ho zamknite. „Pripevnite ho k niečomu pevnému. Ak použijete zámku s dostatočne dlhým lankom, môžete zamknúť aj ďalšie predmety alebo viac bicyklov naraz,“ hovorí Gregor.

5. Investujte do GPS lokátora alebo do mikrobodiek
Máte naozaj drahý bicykel? Potom je lepšie investovať do niektorého z ďalších spôsobov ochrany. Bicykel môžete napríklad vybaviť GPS lokátorom a v prípade krádeže ho tak rýchlo vypátrať. „Na bicykel sa tiež dajú rozmiestniť mikrobodky. Zlodej nič nespozná a bicykel možno jednoznačne identifikovať napríklad pri jeho predaji,“ radí Daniel Gregor.

6. Bicykel si poistite
Poistka vám bicykel síce pred zlodejmi neochráni, no v prípade krádeže ide aspoň o malú náplasť. Vy tak neprídete o všetko a z poistky si môžete kúpiť nový bicykel.

Zámka na bicykel? Ani o nej nemusíte vedieť
Ľahká, skladná, spoľahlivá. Presne taká je zámka na bicykel YALE YCCL1. S lankom dlhým 1200 mm svoj bicykel zamknete prakticky kdekoľvek. Napriek tomu je zámka veľmi skladná a vďaka držiaku ju jednoducho pripevníte na rám bicykla a nijako neprekáža. Zamyká sa pomocou číselného kódu, nikde tak po vreckách nemusíte hľadať malý kľúčik, stačí si len zapamätať štvorčíselnú kombináciu, ktorú môžete kedykoľvek zmeniť. Oceľové lanko s priemerom 8 mm zaručuje, že náhodný zlodej nemá šancu sa cezeň dostať.

zamok yale 1200x700

Odporúčaná cena: 17,28 EUR

www.fabsk.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.