Blokáda extrémizmu prichádza pod balkóny a na sídliská po celom Slovensku

Výšivka v krojoch odetých Slovákov, vítajúcich čiernych prisťahovalcov hajlovaním či karikatúra nacistickej čižmy, drtiacej pamätník Slovenského národného povstania. Aj tieto diela dominovali bielemu nákladnému autu, ktoré ako Potulná galéria brázdi slovenské regióny a umením bojuje xenofóbii, rasizmu aj domácemu násiliu.

potulna_galeria_2020

Do miest a dedín prináša tento rok priamo k ľuďom Blokádu extrémizmu – výstavu 70 diel od 20 domácich aj zahraničných umelcov. Od začiatku augusta prešla už Potulná galéria na svojom turné vyše desať miest a pozreli si ju dve tisícky divákov. Celkovo plánuje viac ako 90 predstavení na 30 miestach.

„Nárast extrémizmu, rasizmu a xenofóbie nás vedie k naliehavej potrebe aktívnejšie šíriť kultúrne hodnoty ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu k umeniu a informáciám, ľuďom, ktorým sociálna situácia neumožňuje dopriať si luxus za kultúrou cestovať a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácii je limitovaná,“ vysvetľuje autor a kurátor projektu Juraj Čarný s tým, že trasu turné Potulnej galérie vyberali aj s dôrazom na obce, kde bolo zaznamenané vysoké percento voličov extrémistických politických strán, historické skúsenosti obcí s fašizmom či fakt, koľko v nich žije obyvateľov „cudzincov“, „iných“ či Rómov. Od začiatku augusta zavítala výstava už do Spišskej Novej Vsi, Veľkých Kapušian, Kráľovského Chlmca či do Humenného aj Handlovej a Banskej Štiavnice.

VIDEO SPOT POTULNEJ GALÉRIE

Jednými z vystavených diel sú napríklad výšivky výtvarníčky Ivany Šátekovej, zobrazujúce Slováka sediaceho za notebookom, ktorý má na stene zavesené plagáty so symbolmi komunizmu, sionizmu, fašizmu a islamu či vyššie spomenuté dielo krojovaných Slovákov vítajúcich prisťahovalcov. „Niežeby tu tých utečencov bolo viac, ako bývalo, ale teraz sa bojíme ich, lebo homosexuáli, židia, scientológovia a Maďari nás už nudili,” zvestuje zas jedna z karikatúr Shootyho.

Potulná galéria v roku 2020 pôsobí na “balkóne”, ktorý na nákladnom aute postavil umelec Stano Masár a je ústredným dielom tohto ročníka. „Balkón sa v posledných mesiacoch totiž pre mnohých z nás stal metaforou kontaktu s okolitým svetom. Tento rok prinesieme súčasné umenie ešte bližšie k ľuďom - výstavu, koncerty a performance predstavujeme na balkóne, ktorý zaparkujeme priamo pod oknami a balkónmi slovenských sídlisk,“ vysvetlil Juraj Čarný.

Práve na balkóne predstavuje Potulná galéria veľkoformátové karikatúry o kritickom myslení od Shootyho, kresby o domácom násilí a susedských nedorozumeniach Daniely Krajčovej a fotografie Borisa Németha z koronakrízy v rómskych osadách. Tomáš Rafa prináša video z extrémistickej demonštrácie v Žiline. V kolekcii vystavených diel nechýbajú ani trefné glosy formácie Kundy Crew, ktoré v motíve slovenskej ľudovej výšivky hlásajú napríklad heslo: „Taká bola doba” alebo „Všetkým všetko“ priamo zo spojlera auta.

„Ľudia v regiónoch - mladí, ako aj starší - sú nadšení, že do ich mesta pricestovala galéria. Často síce čakajú, že uvidia pekné obrazy, ale vysvetľujeme im, že výtvarné umenie sú aj objekty, fotografie a participatívne diela s posolstvom upozorňovať hoci aj na narastajúci extrémizmus či iné nebezpečné a aktuálne javy, hromadiace sa v spoločnosti,“ zdôraznil Juraj Čarný. „Naši mediátori sa prostredníctvom umeleckých diel pokúšajú divákov nasmerovať ku kladeniu otázok a hľadaniu odpovedí. Našou víziou je pomôcť ľuďom naučiť sa kriticky myslieť, hoci si uvedomujeme, že sme ešte iba na začiatku dlhej cesty,” dodal.

Komunikáciu s publikom zabezpečujú performeri a hudobníci Erik Sikora (Džumelec), Matej Tále, Raptor a Samčo brat dážďoviek. Bezkontaktnú koncepciu galérie narušuje inštalácia Rolanda Farkaša, ktorý divákov individuálne “zatvára” do Minútovej karantény. Rúška pre Potulnú galériu pripravila kanadská autorka Shyra deSouza a argentínsko-nemecká skupina migrantas.org vytvorila plátenú tašku ľudia = ľudia, ktorú si diváci môžu sami vyfarbiť.

Pre detských divákov je pripravená špeciálna edícia detského sprievodcu, ktorý dostanú priamo pri bránach svojho paneláku spoločne s farebnými náramkami s heslami ako napríklad “Byť čestný je cool” či nálepkami s vystavenými dielami.

„Potrebujeme ešte vyrobiť veľa nálepiek, náramkov, odznakov, tašiek, rúšok a detských sprievodcov, ktoré budeme môcť zadarmo rozdávať deťom v regiónoch Slovenska. Workshopy tento rok z bezpečnostných dôvodov realizovať nemôžeme, chceli by sme preto deťom rozdať čo najviac umeleckých diel, ktoré sa budú ďalej virálne šíriť,“ hovorí Juraj Čarný. Projekt možno posledných päť dní podporiť prostredníctvom crowdfundingovej kampane na platforme Starlab. https://www.startlab.sk/projekty/1500-potulna-galeria-blokada-extremizmu/

Potulná galéria sa od roku 2017 túla po námestiach, školách a letných festivaloch slovenských miest a dedín s cieľom bojovať proti xenofóbii, extrémizmu a rasizmu. Venovala sa už téme utečeneckej krízy, konšpiračných teórii či spolužitiu s Rómami. Minulý rok si na konto pripísala 8000 najazdených kilometrov a 40-tisíc návštevníkov.

Aktuálna výstava Blokáda extrémizmu mala predpremiéru na festivale Pohoda in the Air a pred synagógou v Trenčíne, vernisáž sa uskutočnila v Kráľovskom Chlmci a finisáž je plánovaná na Dobrom trhu v Bratislave.

Prezentované autorky / autori:

Džumelec (Erik Sikora), Roland Farkaš, Alena Foustková /CZ/, Aldo Giannotti /I-A/, Zdena Kolečková /CZ/, Danka Krajčová, Kundy Crew, Ľuboš Lorenz/Viera Zubalová, Stano Masár, www.migrantas.org /ARG-D/, Boris Németh, Dan Perjovschi /RO/, Tomáš Rafa, Raptor, Samčo - brat dážďoviek, Shooty, Shyra deSouza /CAN/, Ivana Šáteková, Matej Tále

Kurátor: Juraj Čarný

Premiéra: 1. - 2. 8. 2020, Pozitif dej, Spišská Nová Ves

Vernisáž: 3. 8. 2020, Kráľovský Chlmec

Finisáž: 15. 9. 2020, Dobrý trh, Panenská, Bratislava

Plánovaný program: 

15.8 - Moc umenia, Partizánske

16.8 - Zničohonič fest

18.8 - Sabinov

19.8 - Moldava nad Bodvou

20.8 - KC Kláštor, Rožňava

21.8 - Kulturák, Sliač

22.8 - FRAJ, Rimavská sobota

25.8 - Poprad

26.8 - Cooltajner, Považská Bystrica

27.8 - Pankáči deťom, Letisko Trenčín

28.8 - Pankáči deťom, Letisko Trenčín

29.8 - Skapal pes fest

2.9 - škola Sološnica

2.9 - Senica 

3.9 - Malacky

4.9 - Čadca

5.9 - Kysucké Nové Mesto

6.9 - Dolný Kubín

7.9 - Námestovo

10.9 - Use the city, Košice

11.9 - Use the city, Košice 

12.9 - Gelnické iluminácie

13. 9 - Pentagon, Bratislava

14.9 - Kopčianska, Bratislava

15.9 - Dobrý trh Panenská, Bratislava /finisáž/

Link na podporu projektu + možnosť získať darčeky: www.startlab.sk/potulnagaleria

Filmový dokument z roku 2019: https://www.youtube.com/watch?v=JeneY8dhXhU

Videoart Džumelca z Pohody in the Air: https://www.youtube.com/watch?v=FHCA63Dstck&t=5s

Kontakt: Juraj Čarný, 0905 231187, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., www.potulnagaleria.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.