Jedlo i história - leto plné pôžitkov

Napísal Dolné Rakúsko 23. jún 2020

Rovnako ako časť západného Slovenska je aj veľká časť Dolného Rakúska vinárskym krajom s dávnymi, ale dodnes živými tradíciami spojenými s lahodným mokom z vínnej révy. Wachau, údolie Dunaja medzi Melkom a Kremsom, je práve pre krásne vinice zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

carnuntum_now_ahofer

Táto oblasť je najnavštevovanejšou časťou dolnorakúskeho kraja - kvôli plavbám loďou, návštevám vinoték, fotografiám viníc, splavovaniu, histórii i svetovo unikátnym kláštorom. Na výlet krásnou krajinou od vínnej pivničky k pivničke sa však môžete vydať aj v iných častiach Dolného Rakúska a vždy bude spojený s dobrým jedlom a jedinečnými pamiatkami a bohatou kultúrou.

Vybrať sa môžete i do dávnych čias, ktoré dávno odniesol Dunaj, v Muzeálnej dedinke Niedersulz, skanzenu so starobylými dvormi, príbytkami remeselníkov, kaplnkou a neodmysliteľnou pivničnou uličkou, v ktorej len ťažko odoláte možnosti ochutnať vína z miestnej vinotéky. Ešte hlbšie do minulosti vedie návšteva rímskeho mesta Carnuntum, v ktorého areáli nájdete niekoľko rekonštruovaných budov vrátane rímskej kuchyne i kúpeľov a konajú sa tu gladiátorské predstavenia. Výnimočným zážitkom býva i májový Rímsky festival (Römerfestival), tento rok presunutý na 19. a 20. augusta, alebo augustový festival starorímskej kuchyne Römische Gaumenfreuden.

Dolné Rakúsko je počas leta pre mnohých návštevníkov viac ako dovolenkovým programom - je to únik pred rozpáleným mestom do prírody, uvoľnený životný štýl, v ktorom sa snúbi pohyb s pôžitkom i tradíciou a zintenzívni vnímanie zmyslami. Zároveň vždy dokáže niečím prekvapiť. Špecifikom obyvateľov Dolného Rakúska je láska k umeniu. Nie preto ničím nezvyčajným, ak na cestách počas letného pobytu narazíte uprostred prírody na extravagantné umelecké diela, ktoré vytvorili individuálni umelci či občianske iniciatívy. Nadšencov poteší napríklad „Wachauský nos“ pri Dunaji, obrie žlté koleso v Hetzmannsdorfe alebo kovová skulptúra ötscherského medveďa. Dolné Rakúsko prináša kombináciu mnohých skvelých výletných cieľov. Či už ide o relax pre dospelých alebo zábavu a dobrodružstvo pre deti.

TIP: Festival v mestských exteriéroch - výstava fotografií

V mestečku Baden pri Viedni sa od 14. júla do 26. októbra koná fotografický festival La Gacilly-Baden Photo 2020, tento rok pod heslom „Nikdy sa nevzdávaj!“. Festival privádza tých najlepších svetových fotografov, ktorí v mestečku Baden vystavujú svoje fotografie. Tento rok uvedú fotografie v dvoch pôsobivých cykloch obrazu - Renesancia a Na východe veľa nového. Unikátnosťou výstavy je umiestnenie nadrozmerných fotografií v exteriéroch mestečka - na stenách, vo vode, v parku, na strechách, v uliciach, na mostoch a mnohých iných miestach. Festival sa rozlieha po približne 7 kilometroch - od návštevníckeho centra na Brusattiplatz sa festival tiahne dvoma cestami cez staré mesto Baden a cez Doblhoffpark, Gutenbrunner Park a Kurpark.

UPOZORNENIE

Po uvoľnení obmedzení z rakúskej strany sa otvorili i hranice v opačnom smere, a teda pre návrat do Slovenskej republiky. Ubytovacie zariadenia sa u našich susedov vrátili do bežného režimu už predminulý týždeň a ďalšie opatrenia rakúska vláda ruší od 15. júna. Rúška však sú aktuálne povinné v hromadných dopravných prostriedkoch, v obchodoch/nákupných centrách či na miestach, kde nie je možné dodržiavať dostatočný odstup. V kontexte epidemiologickej situácie v niektorých iných krajinách Európy a vzdialenejších destináciách sa pre slovenských turistov stáva Rakúsko mimoriadne atraktívnou výletnou krajinou, kde môžu prežiť nezabudnuteľnú dovolenku.

Ďalšie informácie o tipoch na letnú dovolenku v Dolnom Rakúsku nájdete na stránke: www.dolne-rakusko.info

ZDROJ FOTO: Carnuntum (c) Niederösterreich Werbung/ Andreas Hofer

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.