Známi hudobníci proti mobilným telefónom! Prečo Adele prerušila koncert?

Adele, Kanye West, Alicia Keys či skupina Tool. To je len zlomok mien, ktoré sa už vo svete otvorene postavili k zákazu používania mobilných telefónov na ich koncertoch. Tie sa stali bežnou súčasťou takmer každého koncertu. 

festival koncert19

Čoraz viac hudobníkov však tvrdí, že sami seba ukracujeme o skutočné zážitky.

Tiež sa s priateľmi predbiehate, kto si počas vystúpenia vášho obľúbeného interpreta ukoristí lepšiu fotografiu či video? V minulosti mobilný telefón nikomu počas koncertu vytiahnuť z vrecka ani nenapadlo. Dnes so sebou nosíme externé nabíjačky a koncerty dobrovoľne sledujeme cez obrazovky mobilných telefónov.

V posledných dňoch dalo niekoľko slovenských hudobníkov jasne najavo, čo si myslia o tom, ak si ich fanúšikovia počas koncertov nakrúcajú na telefón. Ako prvý túto diskusiu otvorili chlapci zo skupiny Billy Barman. „Celý rok beháme po Slovensku a užívame si jedinečnú atmosféru spojenú s každým koncertom. Čo nás už baví trochu menej je, keď namiesto vašich vysmiatych tvári vidíme vaše telefóny,“odznelo vo vyjadrení, ktorým podporili Orange v kampani mobil dole, #hlavahore, ktorá chce ľudom ukázať, ako zmysluplne používať mobilné telefóny a neukracovať sa o skutočné zážitky.

Adele takmer zrušila koncert

Nejde pritom o žiaden rozmar slovenských hudobníkov. V radoch svetových hviezd sa už za zákaz alebo aspoň obmedzenie mobilných telefónov na koncertoch postavil aj kontroverzný raper Kanye West, speváčka Alicia Keys či Adele. Tá dokonca prerušila svoju šou v talianskej Verone kvôli tomu, že si ju stovky fanúšikov nakrúcalo na mobilný telefón. „Mohli by ste si ma prestať nakrúcať? Naozaj som tu a môžete si to vychutnať v skutočnosti a nie len prostredníctvom fotoaparátu. Toto nie je dvd, toto je skutočná šou."

Pred pár týždňami svojim rozhodnutím vzbudila rozruch americká metalová skupina Tool, ktorá na svojom pražskom koncerte úplne zakázala používanie mobilných telefónov a akékoľvek zverejňovanie záznamov z ich šou na sociálnych sieťach. Fanúšikom dokonca pohrozili tým, že ich z koncertu nechajú vyviesť, ak toto nariadenie porušia. "Chápem to. Idem si koncert užiť a nie sa porezať na svietiace telefóny,"napísal jeden z fanúšikov skupiny. Našli sa však aj ľudia, ktorých tento zákaz pobúril. „Tam by som nešla. Zaplatíte za to svoje peniaze a ešte vám budú rozkazovať, ako si to neužiť.“

Pomerne svojská, čo sa týka technológií, je aj 38-ročná speváčka Alicia Keys. Rodáčka z New Yorku je vo svete známa tým, že sa nebojí prezentovať svoje názory a skúšať veci, ktoré pred ňou ešte nikto neskúsil. Na svojich koncertoch sa zaradila medzi prvých hudobníkov, ktorí podporili myšlienku takzvaných zón bez telefónu. Svojim fanúšikom dokonca rozdáva uzamykateľné puzdra na mobil.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.