Robotický basketbalista Toyoty skvelo triafa do koša

Pred rokom skupina inžinierov z Toyoty vo voľnom čase skonštruovala robota s názvom CUE, ktorý dokázal hodiť loptu do basketbalového koša. Projekt sa zapáčil vedeniu spoločnosti, a tak sa dostal k špecialistom na robotiku a umelú inteligenciu.  Teraz Toyota predstavila už jeho tretiu generáciu. 

Nový prototyp CUE3 riadi umelá inteligencia, ktorej cieľom je zabezpečiť stopercentnú úspešnosť hodu do basketbalového koša.  Prototyp robota predstavili v týchto dňoch v Tokiu a  10. apríla ukáže  robot, čo dokáže, cez prestávku zápasu ligy B medzi mužstvami  Alvark Tokyo a Sun Lockers Shibuya. Robotický basketbalista meria 207 cm a pre trojrozmerné mapovanie prostredia využíva senzory na trupe. Keď pomocou nich nájde kôš, aktivuje články na rukách a nohách a loptu hádže do koša.  

Počas prvej prezentácie robot z ôsmich hodov do koša trafil päťkrát. Jeho tvorcovia tvrdia, že problémy s presnosťou spôsobil pokles napätia elektrickej energie. Ani konkurentovi robota basketbalistovi Yudaiovi Baba sa nepodarilo umiestniť všetky lopty  do koša. Tento známy člen basketbalového mužstva Alvark Tokyo bude pravdepodobne Japonsko reprezentovať na Letných olympijských hrách 2020 v Tokiu. 

Aj napriek vysokej presnosti a istote pohybov roboty ešte stále nedosahujú zručnosť skutočných basketbalistov. Na otázku, kedy budú schopné behať, kľučkovať a vyskakovať ako hráči NBA, jeden z tvorcov CUE3 Tomohiro Nomi odpovedal, že takúto úroveň v robotike dosiahneme za 20 rokov.  

Začalo sa to koníčkom

Prvý, amatérsky CUE bol v podstate jednoduchým strojom zostrojeným pre zábavu, pri ktorom  inžinieri  Toyoty prešli cestou pokusov a omylov. Tím predviedol robota na miestnom podujatí v meste Tokaikai, a chcel hobby projekt ukončiť.  Robot-basketbalista však zaujal manažérov basketbalového mužstva Alvark Tokyo a vlani v marci ho predstavili v prestávke zápasu. Robot vtedy porazil v počte presných hodov dvoch profesionálnych hráčov. Všimlo si ho aj vedenie Toyoty, a tak sa dostal do vývojového centra Future Athletes Center AI Athlete Robot Development Group.  Experti začali pracoval na novej verzii robota s umelou inteligenciou. 

Inšpiroval ich komiks

Umelá inteligencia je systém, ktorý robí inteligentné rozhodnutia a zvláda zložité úlohy na základe veľkého množstva informácií. Tím, ktorý pracoval pri tvorbe nového prototypu CUE práve diskutoval o tom, koľko údajov bude robot vlastne potrebovať, keď si jeden z inžinierov spomenul na obľúbený japonský komiks Slam Dunk, ktorého dej sa odohráva v prostredí basketbalistov. Hlavný hrdina  Hanamiči Sakuragi pred dôležitým zápasom v rámci tréningu urobil 20-tisíc hodov s výskokom, čo jeho mužstvu zabezpečilo víťazstvo. Príbeh inšpiroval tím Toyoty a rozhodli sa zistiť,  či sú schopní zostrojiť robota, ktorý bude vďaka umelej inteligencii schopný vypočítať si vzdialenosť od koša a zakaždým hodiť loptu presne.  

Basketbalista s umelou inteligenciou 

Druhú generáciu robota CUE2 predstavili pol roka po jeho predchodcovi.  Nový prototyp s umelou inteligenciou bol schopný presne triafať dokonca aj z väčšej vzdialenosti ako z trojbodovej.  Šesť mesiacov práce postačilo na to, aby robota zbavili podstavca, na ktorý bol pripevnený prvý prototyp a nahradili ho nezávislými nohami. 

Podpora tímu  Partner Robot

Tím, ktorý pracoval na vývoji robota  CUE2, využil podporu vedcov z programu Partner Robot. Ide o rozsiahly program od roku 2004, v rámci ktorého vyvinuli množstvo robotov pomáhajúcich starším, chorým a postihnutým ľuďom v každodennom živote, ale aj špecializovaných rehabilitačných a humanoidných robotov.  

Video: 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.