5 + 1 tipov na výber vianočného stromčeka bez zbytočných nervov

Napísal TS Hornbach 05. december 2018

Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi na to, ako vybrať vianočný stromček ...

hornbach jedlicky18

... bez zbytočného stresu, a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc. 

1.    Dokonale vyrastený strom

Pri výbere vianočného stromčeka je dôležité zvoliť správny druh. Každý druh živého vianočného stromčeka má iné vlastnosti. Smrek patrí medzi najlacnejšie stromy, ale rýchlo opadáva. Borovica má dlhé ihličie, ale nemá tak husté konáre. Koruna borovice môže byť veľmi riedka, stromček sa môže nakláňať na stranu alebo byť z jednej strany holý. Medzi najkrajšie vianočné stromčeky patria jedle, ktoré neopadávajú, sú symetrické a rovné.

„Najväčší záujem je o dánske jedle Nordmann Gold. Majú krásny pravidelný tvar a bohaté ihličie, ktoré až tak nepichá. Jedle sú odolnejšie voči teplotným zmenám, preto vydržia dlhšie a v miestnosti takmer neopadávajú,“ hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. „V porovnaní so smrekom alebo borovicou je jedľa o niečo drahšia. Dánsku jedľu s výškou 110 – 150 centimetrov môžete kúpiť v Hornbachu za 19,90 €,“ dodáva.

2.    Pestovanie bez zaťažovania prírody

Pri živých vianočných stromčekoch je dôležité poznať ich pôvod. Jedle NORDMANN Gold® pochádzajú z dánskych plantáži, sú pestované v blízkosti fjordov a vďaka vlhkosti nepresychajú. Stromy sú sýto zelené, husté, krásne rovné a symetrické. Konáre sú pravidelné a husté a ihličie neopadáva. „Pri pestovaní týchto stromčekov nebola použitá žiadna chémia zaťažujúca prírodu. Naopak, lesné plochy boli cielene zachované pre ďalší rast,“  vysvetľuje odborník z Hornbachu.

3.      Správna veľkosť pre každého

Veľkosť stromčeka sa meria od podlahy až po špičku. „Zatiaľ, čo rodiny s deťmi ocenia väčší stromček, starší ľudia preferujú stromy menšieho vzrastu. Hornbach ponúka živé stromčeky v rôznych veľkostiach od 110 až do 270 cm. Umelé dokonca už od 90 cm do 300 cm,“  hovorí D. Brychta z Hornbachu.  

4.    Kvalita, ktorá vydrží

Vianočný stromček môžete kúpiť aj mesiac pred Vianocami, ale aby vydržal, musíte vedieť, ako ho uskladniť. Uložte ho na chladnom a tmavom mieste, ideálne do pivnice alebo garáže. Aby nevyschol a zostal prirodzene zelený, musí stáť vo vode, ktorá môže dosahovať až ku spodným vetvičkám. „Vianočný stromček neumiestňujte na slnko alebo k radiátoru. Keď ho budete chcieť ozdobiť, postavte a pripevnite ho do stojanu so zásobníkom vody, vďaka čomu zostane dlhšie čerstvý a zelený,“ radí D. Brychta.

5.    On-line nákup stromčeka

Ak bývate v byte a nemáte pivnicu alebo garáž, kúpte si stromček až pár dní pred Vianocami. V predvianočnom strese padne vhod možnosť nákupu stromčeka on-line s možnosťou doručenia domov alebo do predajne podľa vášho výberu. „Odrezané vianočné stromčeky sú v on-line predaji už teraz na konci novembra, a za rovnakú cenu ako v predajniach. V cene je navyše zahrnuté aj frézovanie kmeňov pre jednoduchšie vloženie do stojanov,“upresňuje D. Brychta

+ Tip Hornbachu na dopravu zadarmo

Hornbach aj tento rok ponúka zákazníkom dopravu zadarmo pre všetky vianočné stromčeky zakúpené on-line. Ušetríte tak čas, peniaze i vlastný chrbát. 

Viac informácií na www.hornbach.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.