Pokrok vo veterinárnej medicíne

Rýchla a bezbolestná pomoc pre chorých domácich maznáčikov. Aj tak by sa dalo opísať bratislavské špecializované pracovisko s CT prístrojom, vďaka ktorému môžu veterinárni lekári jednoduchšie určiť diagnózu chorých zvierat. 

foto vet18

V bratislavskom Starom Meste funguje od septembra 2018 jedinečné špecializované pracovisko počítačovej tomografie vetCT so zameraním na diagnostiku zvierat. Ambulancia pre zvieratá je vybavená novou generáciou CT prístroja značky Siemens Healthineers SOMATOM GO Now, ktorý prináša doteraz málo využívané možnosti z oblasti rádiodiagnostiky pacienta. „Služby poskytujeme priamo chovateľom zvierat alebo referujúcim veterinárnym lekárom a pracoviskám, ktoré CT vyšetrenie potrebujú na diagnostiku. Dosahujeme vynikajúce klinické výsledky v oblastiach ako sú onkológia, neurológia, ortopédia či akútna traumatológia,“ vysvetlila veterinárna lekárka Tamara Zimanová z vetCT. 

Bezbolestné a šetrné vyšetrenie

Zvierací pacient pred CT vyšetrením absolvuje základné vyšetrenie. Samotné CT vyšetrenie je veľmi rýchle a  radiačné zaťaženie zvieraťa ako pacienta je minimálne. „V prvom rade sa lekár oboznámi s pacientom a jeho zdravotným problémom. Ak je pacient pripravený na CT vyšetrenie, uvedie sa do krátkej anestézie a vykoná sa samotné vyšetrenie. Celý proces riadi systém automaticky. Vyšetrenie prebieha pod stálou kontrolou veterinára, ktorý monitoruje proces priamo na CT prístroji,“vysvetlil špecialista na zobrazovaciu diagnostiku a odborný garant pracoviska vetCT Ladislav Stehlík.

Po vyšetrení sa pacient prebúdza a veterinár monitoruje životné funkcie. Prebúdzanie je veľmi rýchle a zviera je schopné ihneď po vyšetrení samostatne opustiť pracovisko. Získané dáta z vyšetrenia CT prístroj odosiela do unikátneho systému, kde sa ďalej analyzujú a vygeneruje sa lekárska správa. „Pri CT technológii Somatom GO Now ide o trojrozmernú zobrazovaciu metódu, ktorej základným princípom je zber veľkého množstva dát pomocou rotujúceho prstenca. V rovnakom čase vyžiari zdroj energiu - RTG žiarenie, ktoré prejde telom pacienta a následne pomocou digitálneho detektoru sa získané dáta podrobne analyzujú.  Moderná technológia prináša schopnosť vygenerovať 32 vrstiev za jedno otočenie okolo tela pacienta, čo umožňuje rýchlu a presnú diagnostiku,“ vysvetlil zástupca dodávateľa Siemens Healthineers Radoslav Kaminský.

Pomôžu psom, mačkám, zajacom či hadom

Vyšetrenie je vhodné pre rôznych domácich miláčikov. Za dva mesiace od otvorenia prevádzky už vetCT pracovisko pomohlo niekoľkým desiatkam pacientov. „Väčšina vyšetrených sú psy, mačky, ale aj drobné zvieratá. Naším prístrojom sme schopní vyšetriť aj miniatúrne zvieratá, ako sú drobné hlodavce a exotické zvieratká.  Doposiaľ najmenším pacientom  vyšetreným pomocou CT prístroja bol chameleón,“ priblížila veterinárna lekárka Tamara Zimanová. 

Pomocou CT prístroja vedia odborníci diagnostikovať širokú škálu najrôznejších ochorení. „Z internej medicíny sú to oblasti ako diagnostika pľúcnych ochorení, vyšetrenie vnútorných orgánov, zápalové stavy  pankreasu.  V neurológií hlavne ochorenie  medzistavcových platničiek, epilepsia, atrofie a vývinové chyby, mozgové krvácanie, zápalové procesy, vážne poranenia chrbtice, lebky či panvy. V ortopédii sú to degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice, vrodené vady pohybového aparátu, traumatické ochorenia  väzov, šliach, kostí a kĺbov. Vyšetrovali sme aj onkologických pacientov,“vymenovala Zimanová.

STOP KRUTOSTI

O stratených zvieratkách sme sa porozprávali so zvieracou ombudsmankou Zuzanou Stanovou.

femme: Kde všade nachádzate stratené zvieratká?
Zuzana Stanová: Budete sa diviť, ako dokážu byť ľudia krutí. Vyhadzujú maličkých psíkov niekoľkodňových, ale aj staručkých, chorľavých, a tiež dokaličených. Nachádzame ich na cestách, na diaľniciach, v lese, v kontajneroch. Nevieme, čo sa im stalo. Mnohých psíkov navyše zrazia okoloidúce autá. My ich zachraňujeme. Po zotavení idú do útulkov a karanténnych staníc a potom sa niektoré dostanú k dobrým a láskavým rodinám.

femme: Koľko ste ich našli v minulom roku?
Zuzana Stanová: 11 777. Niektoré sa stratili, ak majú čip vrátime ich rodinám a čo nás teší mnohí sa dostanú do nových rodín. Slováci sú dnes citlivejší, angažovanejší ako pred 10 rokmi. Predtým sa báli, keď sa pes považoval za vec. Dnes je to už ináč a veľa sa tým mení. Napríklad, ak psík brechal a susedia sa sťažovali, že ho zabijú, dnes to už nie je aktuálne. Išli by do veľkých problémov, ak by psíkovi ublížili.

femme: Kto si najviac vyberá z týchto psíkov?
Zuzana Stanová: Rodiny s deťmi a starí ľudia, ktorí pri psíkoch pookrejú.

femme: Dnes sa situácia zmenila, ako sa naloží s ľuďmi, ktorí psíkom ublížia?
Zuzana Stanová: Chceme vymôcť spravodlivosť, použijeme na to všetky páky a vyhlasujeme STOP KRUTOSTI!

Napísal Michaela Conzarová

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.