Staré mobily v domácnosti môžu ohroziť vaše zdravie

Je úplne v poriadku, pokiaľ si pri kúpe nového telefónu necháme predošlý model v zálohe. Ak však patríte medzi ľudí, ktorým sa doma hromadí stará elektronika, je na čase začať s ich postupnou likvidáciou. 

riciclaggio cellulari

Mobil nepatrí do koša

Na Slovensku je v domácnostiach odhadom niekoľko desiatok miliónov odložených zariadení. Slováci takto po skriniach skladujú niekoľko tisíc ton elektronického odpadu, ktorý vyžaduje odborné spracovanie. Elektronické zariadenia totiž obsahujú toxické látky, a to najmä ťažké kovy a ich zlúčeniny.  Mobil, ktorý končí spolu so zvyškami večere v odpadkovom koši, sa nám môže vrátiť v neželanej podobe. Na smetisku zapadne do veľkej kopy odpadu, kde ho za pár týždňov pomaly rozdrvia buldozéry a smetiarske autá navážajúce nový odpad.  Z odhodeného telefónu sa postupne začnú uvoľňovať toxické látky, ktoré môžu mimovoľne skonzumovať zvierací obyvatelia skládky. Ťažké kovy zas dokážu kontaminovať okolitú pôdu a spodnú vodu. Tú potom pijú ľudia a hospodárske zvieratá, používa sa aj na zavlažovanie ovocia a zeleniny. Vyhodený telefón je tak na ceste späť, a to v podobe, ktorú si nikto z nás neželá.

Nový mobil  nie je hriech, ale...

... treba sa postarať aj o tie nepotrebné. Ekologická likvidácia vyradených mobilov je nesmierne dôležitá, a pritom úplne jednoduchá. Všetko, čo musíte urobiť, je zaniesť ich na zberné miesto alebo späť do predajne. O ostatné sa postarajú za vás –  odborne ich zrecyklujú a telefón sa vráti naspäť do výroby v užitočnej forme ako druhotná surovina. Tú ďalej využívajú nielen výrobcovia elektronických zariadení, ale napríklad aj šperkári. V mobiloch a elektronike sa totiž využívajú aj drahé kovy. 

Aj nepotrebný telefón môže pomôcť

Najväčšiu zbierku mobilov robí na Slovensku už šiesty rok Orange. Tento rok sa navyše spojil s Múzeom Mobilov v Dobšinej, vďaka čomu má aj váš starý kúsok šancu obohatiť túto unikátnu kolekciu múzea. Naopak, poškodené modely, ktoré má múzeum v archíve a už ich nevyužije, zase odovzdá Orangeu na recykláciu. Za každý odovzdaný kus navyše Orange prispeje sumou 0,50 eur neziskovej organizácii, tentokrát Lige proti rakovine. Každým starým telefónom tak pomáhate trikrát – životnému prostrediu, kultúrnemu dedičstvu a tiež dobrej veci. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.