Prečo je svet taký ako je?

Táto zaujímavá výstava o jedle pre dospelých, ale aj deti  sa koná od 15.3. do 18.11.2018 neďaleko Bratislavy v rakúskych zámočkoch Schlosshof a Niederweiden. Zo zeme na tanier je názov prvej časti,  druhá časť pod názvom Hra s jedlom sa uskutoční  od 15.3. do 17.11.2019.

dieter nagl

Čo svet je?

Odpoveď na túto otázku odpovie táto interaktívna výstava. Žijeme v rýchlej a hektickej dobe. Globalizácia umožňuje konzumentom zakúpiť si v supermarketoch potraviny akéhokoľvek druhu, ktoré sú pripravené na okamžitú konzumáciu v podobe polotovaru. Rovnako si vieme dopriať hotové jedlá v rýchlych občerstveniach. Ale odkiaľ skutočne naše jedlo pochádza? Ako je spracovávané a aké dôsledky má na naše konanie konzumenta? Tieto témy žiakom priblíži zaujímavá výstava v zámockých komnatách. Prehliadku je možné doplniť aj zábavnou hádankovou rallye. Počas pútavej prehliadky so skúseným lektorom spoznajú žiaci cestu jedla ,ktoré konzumujeme. Odkiaľ potraviny pochádzajú, ako sa spracovávajú a aké dôsledky majú naše rozhodnutia pri nákupoch. Toto všetko a mnoho iného sa môžu dozvedieť vďaka jedinečnej výstave. Výstava na zámku Niedeweiden pod názvom Zmysel a zmyselnosť, alebo zapojte všetky zmysly svojím prevedením objasňuje súvislosti o vnímaní jedla na základe jeho vzhľadu, konzistencie, či vône. Okrem toho sa zaoberá otázkami  nakoľko spolu súvisí kultúra s jedlom. Prečo sa v našom regióne bežne nekonzumuje hmyz a v inej časti sveta je dôležitou súčasťou stravovania? Kde sa nesmie jesť hovädzie mäso a z akého dôvodu?

Do konzumácie jedla máme zapojené všetky zmysly, zrak, čuch, chuť, hmat. Nielen pre deti, ale aj dospelí si radi vyskúšajú rôzne súťaživé hry. Napríklad jeden panel má zo desať dlhých rukavíc, na ktorých konci sa nachádzajú buď gumové medvedíky, alebo cukor, ryža a vy pomocou hmatu cez rukavicu musíte určiť čo držíte práve v prstoch, alebo ďalší panel. Sú tam trubičky a keď otvoríte veko, skúšate nosom vdýchnuť, čo by tak tam mohlo byť. Škorica? Korenie? Banány...? Treba vyskúšať. Je to pestré a radosť z presne určenej potraviny majú ako deti, tak i dospelí. Výstavy sú vhodné nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre školy.

Zdroj foto: Čo je svet? (c) Schloss Hof/ Dieter Nagl

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.