Zahrievate sa počas lyžovačky alkoholom?

Varené víno či poldeci tvrdého – lyžovačku bez alkoholu si mnohí nadšenci zimného športu nevedia ani predstaviť. Popíjanie s priateľmi pod svahom je ľudovým folklórom nie len na Slovensku. Problémom sa to stáva, keď sa po takejto „pauzičke“ plánujete ešte vrátiť na svah. 

bombardino 18

Pozor – z účtu za spôsobenú škodu na svahu vás môže zamraziť

Nie len za volantom, ale aj na bicykli či na lyžiach alkohol otupuje vaše zmysly a spôsobuje spomalené reakcie. Čím ste vyššie, tým rýchlejšie pôsobí - v nadmorskej výške nad 1850m sa opijete za kratší čas. Pod vplyvom alkoholu ľahšie prídete k úrazu alebo niekoho zraníte. Ak sa spoliehate, že účet za ošetrenie lekárom, či zlomené lyže zaplatí vaše cestovné poistenie – smola. Na poistné udalosti, ktoré vzniknú pod vplyvom alkoholu sa poistenie nevzťahuje. Nejde pritom o malé sumy. Vrtuľník, ktorý musel prísť po zraneného klienta poisťovne Union na svahu v Rakúsku stál 5200 eur. No a prevoz sanitkou a operácia zlomenej ruky v Taliansku stála slovenského lyžiara 6000 eur.

V zahraničí prídete o skipass a hrozí aj väzenie

Na svahoch za hranicami bežne fungujú hliadky, ktoré dávajú lyžiarom fúkať. V prípade, že tester preukáže alkohol v dychu, môžu vás vykázať zo svahu a odobrať vám aj skipass. V obľúbených strediskách v Rakúsku tak robí horská služba, v Slovinsku za alkohol rozdávajú pokuty a v takom Poľsku vás otestujú ešte pred prechodom turniketom. Vo Francúzsku sú ešte prísnejší – v tom najhoršom prípade si posedíte rok za mrežami. K tomuto rozhodnutiu donútili miestne orgány viaceré úmrtia na svahu kvôli alkoholu.  

Ako prežiť lyžovačku s čistou hlavou?

1. Na svahu uprednostnite čaj, minerálku alebo nealkoholický radler

2. Ak pohárik alkoholu, tak až po lyžovačke v apres ski

3. Počas športového výkonu pite veľa nealka, aj keď necítite smäd - na dehydratovaný organizmus účinkuje alkohol intenzívnejšie

4. Pamätajte, že nadmorská výška zvyšuje účinok alkoholu

5. Nepreháňajte to ani večer – lyžovačka „s opicou“ výrazne zvyšuje riziko úrazu

6. Obľúbené stanovištia policajtov sú kilometer od lyžiarskeho strediska – nešoférujte pod vplyvom alkoholu

Viac užitočných rád, ako aj kalkulačku na výpočet odbúravania alkoholu z krvi nájdete na stránke http://www.anjelsvazny.sk/nebesky-cista-jazda.html

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.