2. tipy na návštevu Trenčína

V sobotu 4. novembra sa vám naskytne neopakovateľná možnosť objaviť tajomstvá Trenčianskeho hradu iba vo svetle bateriek a lampášov. Už len samotné slovo „kat“ a „katov dom“ vyvolávajú u niekoho zimomriavky. Takýto povesťami opradený dom stojí  pod Trenčianskym hradom.

1. tip: Tajomné zákutia Trenčianskeho hradu

V sobotu 4. novembra sa vám naskytne neopakovateľná možnosť objaviť tajomstvá Trenčianskeho hradu iba vo svetle bateriek a lampášov. Hrad za svetla pozná už takmer každý, ale videli ste už tajomné priestory hradu v noci? Dozviete sa napríklad to, ako objavili nápis na hradnej skale, či viedla z hradu tajná chodba, aký bol osud jedného z trenčianskych katov alebo kde sa nachádza hrob Matúša Čáka. To všetko a ešte mnoho ďalších príbehov a legiend sa dozviete počas špeciálnej nočnej prehliadky. Prehliadky začínajú každú pol hodinu od 18.00 do 21.00 h. Nezabudnite si vziať baterku ;) 

2. tip: Katov dom

Už len samotné slovo „kat“ a „katov dom“ vyvolávajú u niekoho zimomriavky aj strašidelné predstavy. Takýto povesťami opradený dom stojí v historickej uzučkej uličke kľukatiacej sa pod Trenčianskym hradom. V 16. až 17. storočí v ňom býval mestský kat. V studenej a čiernej pivnici tohto domu bola vlhká temnica, v ktorej odsúdenci pretrpeli posledné chvíle biedneho života pred smrťou na blízkom popravisku. 

Katov dom dnes spravuje Trenčianske múzeum, ktoré tu zriadilo dve mimoriadne atraktívne expozície. Prvá z nich má názov „Právo a spravodlivosť v starom Trenčíne“ a návštevníka oboznamuje s predmetmi mestskej justície a útrpného práva. Sú tu nielen ostré obojručné katove meče, škripec, dereš, koleso na lámanie kostí,ale aj kostolné pokladničky. Prekvapujúce či nelogické? No iba dovtedy, kým sa návštevník katovho domu nedozvie, že práve pre ich vykrádanie údajne mučili a napokon aj popravili samotného mestského kata Stanislava Chrbinského. V druhej expozícii s názvom „Zo starého Trenčína“ zaujmú najmä remeselnícke výtvory a umelecko-historické predmety.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.