Kaligrafia — liečivé umenie, ktoré zabíja stres

Kaligrafia je veľmi moderné starodávne umenie, ku ktorému nepotrebujete umelecké vlohy. Stačí vám pár minút, pero a papier a dokážete na počkanie vytvoriť umelecké diela, ktoré okrášlia život vášmu okoliu aj vám.

Kaligrafia totiž redukuje stres rovnako ako meditácia a posilňuje vaše kognitívne schopnosti, najmä pri práci so slovami. Tým môže chrániť pred Alzheimerom alebo pred poruchami sústredenia u detí.

Umenie kaligrafie je staré ako písmo samotné. Vždy sa našiel niekto, kto písal čitateľnejšie a krajšie. Samotné slovo kaligrafia pochádza z gréčtiny a znamená krásne písanie. Takže je to starý dobrý slovenský krasopis, ktorý do detí už generácie vštepujú slovenčinárky. Písanie krásnym písmom má však omnoho pozitívnejšie následky než jednoduchšie opravovanie diktátov.

Kaligrafia je rovnako efektívna ako meditácia

Psychológ Henry Kao sa so svojim tímom snažil potvrdiť alebo vyvrátiť mýty o upokojujúcom efekte kaligrafie. Rozhodli sa ju porovnať s meditáciou, ktorej techniky sú čoraz viac uznávané aj v západnej medicíne. Nič netušiacich dobrovoľníkov náhodne rozdelili do troch skupín: v živote prvej skupiny sa nezmenilo nič, v druhej skupine sa ľudia učili meditovať a v tretej skupine sa venovali kaligrafii. Výsledok? V porovnaní so skupinou, ktorá sa nevenovala žiadnej novej aktivite, meditátori aj krasopisci reagovali omnoho lepšie na stres. Ich srdcová frekvencia bola nižšia ako pred začatím experimentu, dýchali kľudnejšie a mali vyššiu teplotu pokožky a menej napäté svalstvo. Jednoducho, boli mentálne pokojní a uvoľnení.

Zníženie stresu však nie je jedinou výhodou pomalého a pekného písania. Kaligrafia na rozdiel od iných umeleckých terapií posilňuje vaše mentálne schopnosti, obzvlášť tie verbálne. Kurzy kaligrafie tak môžu pomôcť aj ľuďom, ktorí sú ohrození Alzheimerovou chorobou, alebo deťom s poruchami pozornosti. Kaligrafia si tak môže pripísať veľa významných benefitov. Vysvetľovalo by to, prečo sú momentálne kaligrafické kurzy, či už skutočné alebo online, v kurze.

Ako začať s kaligrafiou

Skôr než začnete s kaligrafiou je dobré vedieť, ako kaligrafia začala. V časoch pred vynálezom kníhtlače boli knihy extrémne luxusný tovar. Ručne ich vyrábali, písali a kreslili mnísi v kláštoroch. Vo svetskom svete si ich mohol dovoliť málokto. Aby sa ich prepisy dali použiť, muselo byť ich písmo extra čitateľné. Mnohí mnísi sa však na svojich knihách skutočne kreatívne vybúrili. Písmená skutočne kreslili, dodávali im farby, charakter, život. Práve tieto knihy boli najobľúbenejšie.

Na to, aby ste začali s kaligrafiou dnes, nemusíte prepisovať knihy ani vstúpiť do kláštora. Stačí chytiť do ruky pero a písať. Pomaly, decentne, s kľudom, tak ako sa to na tisícročný vynález písma hodí. Na papier môžete klásť skutočne čokoľvek. Nákupný zoznam. Poznámku do diáru — 12:30 Zubár. Ľúbostný list. Pozvánku na svadbu. Rukou vyplnené daňové priznanie. Alebo SMS-ky… Skutočne, existujú ľudia tak zamilovaní do krasopisu, že svoje správy píšu perom na papier a potom ich posielajú ako fotografie! Kaligrafia je totiž umenie, ktoré si nevyžaduje umelecké vlohy. Stačí sa len naučiť pár dobrých ťahov a potom už len trénovať. A ak sa Vám kaligrafia zapáči, potom ju môžete posunúť na vyššiu úroveň. A s podnikavým duchom dokážete tvoriť rukou písané svadobné pozvánky, vytvárať kreatívne a inšpiratívne obrazy a plagáty alebo viesť kurzy.

Na anglofónnom internete sa pri kaligrafii stretnete aj s frázou „hand lettering.“ V doslovnom preklade je to ručné písanie. O kaligrafii a hand letteringu sa môžete dozvedieť viac aj na Slovensku. Napríklad v publikácii Dekoratívny hand lettering, pracovnom zošite pre dospelých od spoločnosti Herlitz. Už po pár minútach a stranách budete vedieť ako písať krásne a kreatívne. Táto knižka na trénovanie kaligrafie je k dispozícii v dobrých papiernictvách za 2,99 EUR a základná kaligrafická sada od 7,99 EUR. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.