Filmové novinky

Jeseň nám priniesla ďalšie filmové novinky, ponúkame výber niekoľkých z nich - Ako nakrútite veľkofilm s bandou amatérov? To zistíte v komédii Španielska kráľovna. BLADE RUNNER 2049 je pokračovanie kultového sci-fi filmu a pozvánku na festival výnimočných filmov Be2Can 4.

BLADE RUNNER 2049 - Premiéra 5. októbra

O filme...

Strach z neznámeho, bioinžinierstvo, otroctvo budúcnosti. Ridley Scott pred 35 rokmi načrtol kultovým sci-fi Blade Runner chaotickú budúcnosť a tieto čoraz aktuálnejšie témy bude riešiť aj jeho dlhoočakávané pokračovanie s názvom Blade Runner 2049

V blížiacej sa sci-fi novinke sa môžeme tešiť na dychvyrážajúcu vizuálnu aj hudobnú stránku. Na režisérskej stoličke vystriedala Ridleyho Scottavychádzajúca hviezda Denis Villeneuve (Sicario, Prvý kontakt), za kameru sa postavil hollywoodsky veterán Roger Deakins s 13 oscarovými nomináciami na svojom konte (napr. Vykúpenie z väznice Shawshank, Fargo, Skutočná guráž, Skyfall...) O hudbu sa postaral hlavne Islanďan Jóhann Jóhannsson (Sicario, Teória všetkého), no do finálneho soundtracku prispejú aj fenomenálny Hans Zimmer (Inception, Dunkirk) a tiež Benjamin Wallfisch (Liek na život, Skryté čísla).

Okrem akcie a silnej hudobnej i vizuálnej stránky sa môžeme tešiť aj na excelentné herecké výkony. Pred kamerou sa popri blade runneroch Ryanovi Goslingovi Harrisonovi Fordovi ukážu aj éterický herec a spevák Jared Leto (Jednotka samovrahovKlub poslednej nádeje), Robin Wright (Wonder Woman, House of Cards) či Dave Bautista známy najmä ako obor Drax z komiksových Strážcov galaxie.

Zdroj: Itafilm

Španielska kráľovná - Premiéra 28. septembra

O filme...

Po druhej svetovej vojne prichádzajú do fašistického Španielska americkí filmári. Napriek vláde pevnej ruky generála Francisca Franca tu nachádzajú zázemie a skvelé lokácie.

Prichádza tiež americký producent Sam Spiegelman (Arturo Ripstein), ktorý dúfa v štátnu podporu pri nakrútení veľkolepého eposu o Columbusovi. Zisťuje, že generál Franco (Carlos Areces) je filmovým projektom mimoriadne naklonený. Je pripravený uvoľniť štátne peniaze, ale nie na Columbusa ale na film o kráľovnej Izabele I. Spiegelman ustúpi od svojho pôvodného zámeru a začnú sa prípravy na koprodukciu veľkolepého filmu o kráľovnej Izabele I. Franco je do projektu mimoriadne zainteresovaný a pripravený vložiť doň nemalé peniaze. Nevie však, že režisér nikdy nenakrútil zvukový film, scenárista nikdy nenapísal kvalitný scenár a producent nikdy nevyprodukoval nič kvalitné.

Základnými členmi štábu sa stávajú Jordan Berman (Mandy Patinkin), autor s komunistickou ideológiou, ktorý je v Spojených štátoch za svoje názory na čiernej listine, John Scott (Clive Revill), oceňovaný režisér nemých filmov, ktorý ma problémy s alkoholom a mega hviezda Macarena Granada (Penélope Cruz), pôvodom španielska herečka, dnes americká občianka a skutočná hviezda Hollywoodu. Od malých rolí prešla k tým najväčším, získala Oscara, vydala sa aj rozviedla. Je jedinou skutočnou hviezdou a zároveň profesionálkou celého projektu.

Macarena po návrate do Španielska zisťuje, že väčšinu kolegov už kedysi stretla pri nakrúcaní snímky Dievča tvojich snov, no profesionalita tejto tvorivej filmárskej skupiny sa od tej doby nikam neposunula. Jej bývalý kolega, herec Julián Torralba (Jorge Sanz), dostáva vo filme úlohu posledného kráľa Granady Boabdila a herečka Lucía Gandía (Neus Asensi), úlohu hlavnej kráľovninej slúžky. Vo svojej mladosti Julián hrdo hrával úlohy hlavných mužských postáv, dnes sa rád uspokojí s malými a bezvýznamnými. Lucía bola ochrankyňou a milenkou producenta Dona Norberta, toho však počas vášnivej milostnej noci zrazil k zemi infarkt. Od jeho náhlej a nespravodlivej smrti sa už Lucía k lepším úlohám nedostala. Prehodnotila teda svoje sexuálne referencie a vzala si za muža svojho dávneho priateľa, homosexuála, ktorý sa na koprodukčnom projekte podieľa tiež, a to ako producent výroby. K štábu sa tiež pridáva Rosa Rosales (Rosa Maria Sardà), dávna prvá dáma španielskeho divadla. Počas vojny utiekla do Južnej Ameriky, kde si založila vlastné španielske divadlo a kočovala s ním od Mexika až po Buenos Aires. Zázrakom sa jej podarilo získať miniatúrnu úlohu v americkej filmovej produkcii, v ktorej si za tri dni zarobila toľko, ako zvyčajne zinkasovala za tri mesiace namáhavej, kočovnej, divadelnej driny. Ako posledný prichádza do Madridu režisér Fontiveros (Antonio Resines), ktorého cez vojnu odviedli do koncentračného tábora. Keď sa z neho konečne dostal, vyhľadal svoju rodinu, aby zistil, že manželka sa znova vydala, zabudla na neho a deti nemajú ani minimálny záujem prijať do rodiny ďalšieho otca. Zdrvený Fontiveros odišiel teda do Francúzska aby zabudol. Pracoval ako asistent pri výrobe filmov. Keď sa však dopočul, že sa do Španielska vracia slávna Macarena, rozhodol sa pre návrat.

Prichádza rovno do rozbehnutých príprav filmu. Kolegami je vrúcne prijatý. Spoločne oslavujú nové stretnutie, koniec pekelnej vojny a to, že ju všetci prežili. Po prvom dni natáčania príde Fontiverosa navštíviť polícia. Nezostane iba pri rozhovore, odvedú ho a uväznia. Plánuje sa jeho úplná likvidácia. Natáčanie pokračuje v pokojnej atmosfére, režisér trávi väčšinu svojho pracovného času v spánku s vysokou hladinou alkoholu v krvi, veľkolepé dielo tak príležitostne režíruje scenárista. Príjemnú rutinu naruší zistenie, že na scéne chýba Fontiveros. Macarena ako vplyvná persóna svetového filmového priemyslu začína plánovať jeho oslobodenie.

Zdroj: MagicBox

Be2Can 4 –  20 miest, 27 kín, 13 festivalových filmov.

Koná sa 4.- 10. 10. 2017 v Bratislave a do konca októbra prebieha v ďalších mestách.

V programe prehliadky nájdu návštevníci 3 víťazov z najprestížnejších filmových festivalov - nekonvenčnú love story maďarskej režisérky Ildiko Enyedi O tele a duši, ktorá získala Zlatého medveďa na Berlinále 2017 ( jednu z projekcií uvedie hosť Be2Can 4 – herečka v hlavnej úlohe Alexandra Borbély, film je nominantom Maďarska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“) , filmársky virtuóznu drámu pomsty filipínskeho režiséra Lava Diaza Tá, ktorá odišla, ocenenú Zlatým levom na MFF v Benátkach 2016 a víťaza tohtoročného MFF v Cannes ovenčeného Zlatou palmou – konceptuálnu tragikomédiu o kurátorovi galérie moderného umenia Štvorec švédskeho režiséra Rubena Östlunda. Film je nominantom Švédska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“.

Z ďalších filmov v programe spomeňme najnovší film legendárneho Emira Kusturicu Na mliečnej ceste, unikátny a vizuálne úchvatný dokument o vzniku a vývoji vesmíru režiséra Terrencea Malicka Cesta času, tragikomédiu o nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru Vážený občan od argentínskeho režiséra Gastona Duprata, drámu o transgender speváčke Fantastická žena čilského režiséra Sebastiana Lelia, snímku ruského režiséra Andrea Zvjaginceva Bez lásky o rozvádzajúcich sa manželoch, ktorým sa stratí syn, adaptáciu Dostojevského poviedky Krotká bieloruského režiséra Sergeja Loznicu, film o skupine nemeckých robotníkov v bulharskom zapadákove režisérky Valesky Grisebach Western, nominanta Francúzska na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“ režiséra Robina Campilla 120 tepov za minútu o parížskych aktivistoch, ktorí sa v 90. rokoch venovali osvete AIDS, film režisérky Lynne Ramsey Nikdy si tu nebol – extrémne brutálny príbeh traumatizovaného vojnového veterána s Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe, film predstaviteľa gréckej „divnej“ vlny Yorgosa Lanthimosa, ktorý nakrútil nepredvídateľnú fúziu kubrickovského hororu s modernou variáciou antickej tragédie s názvom Zabitie posvätného jeleňa s hviezdnym obsadením (Nicole Kidman, Colin Farrell a Alicia Silverstone). Film je nominantom Veľkej Británie na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“).

Sprievodné podujatia 4. ročníka Be2Can budú naozaj bohaté. Organizátori prehliadky rozširujú tento rok jej program o edukatívny projekt, ktorý reprezentujú dve známe mená z oblasti filmovej vedy a výchovy filmového diváka – prof. Zuzana Gindl - Tatárová, ArtD, skúsená pedagogička VŠMU, dramaturgička a zástupkyňa Slovenskej republiky v Rade Eurimages a Peter Konečný, zakladateľ a šéfredaktor portálu kinema.sk a jeden z organizátorov filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch. Ich prednášky o filme sú určené predovšetkým študentom stredných škôl a budú sa konať v Kine Film Europe v Bratislave.

V spolupráci so známym bratislavským klubom Nu Spirit nadväzuje Be2Can na minuloročné Okrúhle stoly redaktorov Denníka N a ich diskusie na aktuálne témy s odborníkmi po projekciách vybraných filmov.

Tradičné Nu Spirit večery, akými sú stand–up projekt Silné rečiMúdry pondelok barový kvíz Ludwiga Bagina, sa v čase konania prehliadky budú venovať festivalovému filmu.

V rámci partnerstva s Gorila.sk sa 2 projekcie filmov z programu Be2Can (Na mliečnej cesteVážený občan) uskutočnia počas prehliadky aj v „kinokaviarni“ Gorila.sk Urban Space na námestí SNP 30 v Bratislave.

Podľa nového projektu Be2Can Distribution, ktorý nedávno avizovala Film Europe Media Company, prehliadka Be2Can 4 napĺňa koncept „nonstop filmového festivalu“ a prebieha v rámci viacúrovňovej platformy prezentujúcej najlepšie filmy z festivalov v Benátkach, Berlíne a Cannes – v kinách, na DVD ( exkluzívna edícia Festival 12 ), VOD a vo vlastných TV - Film Europe Channel a Festival Channel.

Zoznam miest a kín konania prehliadky:

Bratislava - Kino Film Europe, Kino Lumière, Kino Mladosť, DK Zrkadlový háj

Banská Bystrica - Záhrada Centrum nezávislej kultúry

Dubnica nad Váhom - Kino Lastovička

Košice - Kasárne Kulturpark, Kino Úsmev

Kremnica - Kino Akropola

Liptovský Mikuláš - DK Kino Nicolaus

Martin - Kino Scéna

Nitra - Kinoklub Tatra, Mlyny Cinemas

Nové Mesto nad Váhom - Kino Považan

Nové Zámky - Kino Mier

Piešťany - Dom Umenia, Kino Fontána

Poprad - Kino Tatran

Prešov - Kino Scala

Prievidza - Kino Baník, Ster Century Cinemas

Rimavská Sobota - Kino Orbis

Ružomberok - Kino Kultúra

Sereď - Kino Nova

Spišská Nová Ves - Kino Mier

Trenčín - Artkino Metro

Žilina - Stanica Záriečie

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.