Pozvánka na filmové predstavenia

EMOJI FILM deťom aj rodičom odhalí svet, ktorý každý z nás nosí vo vrecku! Zaujímavé filmy s besedami si budte môcť pozrieť na prehliadke celovečerných filmov v Banskej Štiavnici ana festivale  v Piešťanoch.

EMOJI FILM - Premiéra 10. augusta 2017

V slovenskom znení EMOJI FILMU sa predstavia:
- Michal Hallon ako Gene
- Juraj Kemka ako Daj na to
- Táňa Pauhofová ako Hekerka
- Peťa Polnišová ako Smajly
- Maroš Kramár ako Kako ...a ďalší

Zdroj: http://www.itafilm.sk/film/emojifilm

4.živly

Medzi 9. a 13. augustom sa stane Banská Štiavnica slovenským mestom so suverénne najväčšou koncentráciou filmových fanúšikov, ale i tvorcov a odborníkov
na kinematografiu a veci s ňou súvisiace. Navštívia 19. ročník Letného filmového seminára 4 živly, venovaného tentoraz téme VIERA.

Takmer tri desiatky celovečerných filmov a rovnaké množstvo krátkometrážnych titulov nie sú ani zďaleka jediným lákadlom, ktoré seminár potenciálnym návštevníkom ponúka. Jeho pozvanie prijalo tento rok množstvo tvorkýň a tvorcov, ktorí budú o svojich filmoch diskutovať v kinosálach, ale i na neformálnych stretnutiach v miestnych kaviarňach.
Kontroverzný česko-slovenský dokument Svet podľa Daliborka premietnu 4 živly v slovenskej distribučnej predpremiére. Jeho projekciu uvedie na banskoštiavnickom amfiteátri režisér Vít Klusák v piatok 11. augusta. O deň neskôr spolu s producentom Petrom Kerekesom a zástupcami distribučnej spoločnosti Bontonfilm, ktorá snímku uvedie do slovenských kín, absolvujú diskusiu o špecifikách svojho filmu, jeho protagonistu i o reakciách, ktoré portrét autentického českého neonacistu vyvoláva.

Známa slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi sa pred pár rokmi presťahovala do Českej republiky a začala tam aj tvorivo pôsobiť. Jedným z výsledkov je film Český Alláh, ktorým skúma dopady utečeneckej krízy na českú spoločnosť, či presnejšie – na jej predstavivosť. Zuzana Piussi príde svoj film rovnako osobne uviesť a po jeho projekcii zodpovedať otázky publika.

V spolupráci s distribučnou platformou KineDok a spoločnosťou Filmtopia uvedú 4 živly rumunský dokumentárny film Iba dych a publiku predstavia jeho režisérku Monicu
Lăzurean-Gorgan. Jej dôsledné dielo sleduje život Dobrina, nábožne založeného otca ťažko chorej dcéry, ktorého viera v Boha i v súdržnosť rodiny je počas siedmich zaznamenaných rokov ťažko skúšaná.
Banskú Štiavnicu navštívi i svojrázny režisér maďarského pôvodu Gyula Nemes, ktorého filmografia balansuje medzi dokumentárnou, hranou tvorbou a bizarným experimentovaním. Uvedie svoj nekonvenčný celovečerný film Zero, v ktorom premýšľa nad budúcnosťou, vychádzajúc zo známeho výroku, že ak by na Zemi vyhynuli včely, ľudstvu
by ostali štyri roky života.

Detské 4 živly, teda program pre deti a ich rodičov, ponúkajú mimoriadne zaujímavú kombináciu podnetných filmov i hostí, vďaka ktorým najmladšie publikum nahliadne do zákulisia audiovizuálnej tvorby. Oceňovaný slovenský film Piata loď uvedie jeho producentka Katarína Krnáčová. Švajčiarsko-francúzsku animovanú snímku Ja ako tekvička si budú môcť návštevníci a návštevníčky 4 živlov pozrieť so živým dabingom podaní ostrieľaných (nielen) dabingových hercov Kamila Kollárika a Henriety Kollárikovej. A čo-to o tvorbe večerníčkovej rozprávky Drobci prezradia jej tvorcovia, animátorská trojica Vanda Raýmanová, Michal Struss a Jozef Just, ktorí pre deti pripravili tiež animačný workshop a otvorenú tvorivú dielňu venovanú práve Drobcom.

Cinematik bude provokovať a prekvapovať

12. Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany aj tento rok odpremieta výber najlepších európskych filmov uplynulého roka. Tento výber zostavujú každoročne európski filmoví kritici a festivaloví dramaturgovia. Tohtoročná mozaika je plná kvalitných filmov rôznych žánrov z rôznych krajín. Prináša snímky, ktoré adekvátne reprezentujú stav súčasnej európskej kinematografie.

Festival premietne nový film Bena Wheatleyho Free Fire odohrávajúci sa v americkom Bostone na konci sedemdesiatych rokov minulého storočia. V zabudnutom skladisku sa stretávajú írski gangstri s miestnymi priekupníkmi zbrani. Tohto britského režiséra si návštevníci Cinematiku určite pamätajú, keďže si práve tu pred štyrmi rokmi prevzal cenu REŠPEKT a osobne sa festivalu zúčastnil.

Vyzretý debut ponúkne aj dráma Playground poľského režiséra Bartosza M. Kowalskieho. Hrdinkou deja je školáčka Gabrysia, ktorá sa v posledný deň školy rozhodne povedať svojmu spolužiakovi, že sa jej páči. Situácia však nedopadne práve najlepšie. Mrazivý príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami a dominuje v ňom zvláštne štylistické prevedenie.

Filmoví fanúšikovia budú mať jedinečnú príležitosť vidieť aj najnovší film fínskeho majstra Akiho Kaurismäkiho Druhá strana nádeje, ktorá sa zameriava na výsostne aktuálnu tému migrantov. Hlavnými hrdinami sú sýrsky utečenec a mĺkvy podnikateľ z Helsínk. Kaurismäki opätovne ukazuje svoj jedinečný a osobitý humor a tiež svoj jasný postoj k neutíchajúcej diskusii. Režisér si za svoje dielo odniesol Strieborného medveďa pre najlepšieho režiséra z tohtoročného festivalu Berlinale.

Sekcia vybraných európskych filmov prinesie aj oceňovaný dokumentárny film I am Not Your Negro režiséra Raoula Pecka. Peck spolu so spisovateľom Jamesom Baldwinom rozprávajú príbeh o rase v súčasnej modernej Amerike. Robia tak na základe Bladwinovho nedokončeného románu Remember This House.

Festival ponúkne skvelú drámu Elle v réžii Paula Verhoevena, kde hviezdi francúzska herečka Isabelle Huppert , ktorá si právom za svoju rolu zaslúžila nomináciu na Cenu americkej filmovej akadémie. Prvýkrát budú môcť slovenskí diváci na naozaj veľkom plátne a vo festivalovej atmosfére vidieť aj kontroverzný francúzsko-belgický titul Raw, ktorý je možné zaradiť do „hnutia“ New French Extremity, kam spadajú filmy ako Martyrs, Hranice smrti alebo Vo vnútri. Cinematik sa od svojho vzniku zaujíma o prekračovanie žánrov a diváckych skúseností.

Okrem kvalitných európskych snímok prináša Cinematik každoročne aj výber najlepších dokumentárnych filmov, ktoré vznikli za ostatný rok v majoritnej či minoritnej slovenskej produkcii Inak tomu nebude ani teraz. Festival v druhej súťažnej sekcii Cinematik.doc prináša nový film Mira Rema venujúci sa Richardovi Müllerovi s podtitulom Nespoznaný. Režisér v citlivom portréte speváka prináša pohľad do zákulisia Müllerovho života a snaží sa zodpovedať otázku, aký vlastne jeho obľúbený spevák vlastne je.

Silné príbehy prinesú aj dokumenty Roberta Krichhoffa aj Anny Gruskovej. Po Kauze Cervanová si vybral dokumentarista Robert Kirchhoff opätovne ťaživú a súčasne veľmi dôležitú tému. Vo svojom novom filme Diera v hlave sa venuje rómskemu holokaustu v širšom, nielen slovenskom kontexte. Anna Grusková vo svojom treťom filme Profesionálna cudzinka rozpráva o osude slovenskej spisovateľke a aktivistke Irene Brežnej.

Celovečerný film Maroša Beráka Sprisahanie šedej rasy vznikal šesť rokov. Dokument prináša bezprostredné svedectvá ľudí, ktorí vo svojom živote videli UFO. Režisér nechce vytvárať senzáciu ani podporovať mnohé konšpiračné teórie. Tvorcovia vyspovedali náhodných ľudí ako napríklad pedagógov, ľudí z prostredia armády alebo vedy. Dôverným svedectvám sa dá ľahko uveriť. Otázne je, kde je pravda.

Mladý fotograf Juraj Mravec natočil svoju road-movie Mír v nás o nedávnych dejinách u našich východných susedov. Sústreďuje sa na následky vojny a svoje rozprávanie prekladá čiernobielymi fotografiami a subjektívnym denníkovým komentárom. Práve fotografie vytvárajú komplexný obraz o ľuďoch vystrašených, ale súčasne aj tešiacich sa z bežných veci, o ktoré ich ani dané okolnosti nemôžu obrat – vieru v lepšiu budúcnosť.

Súťažná sekcia Cinematik.doc ponuke aj snímku 10 rokov lásky režiséra Adama Hanuljaka, ktorý vypovedá o problematike mladých rodín súčasnej Európe. V jej centre je pätica párov, ktoré si každá prechádza vlastným vývojom s príchodom detí. Využíva sa tu populárna tzv. časozberná metóda. Film sa vyhýba prvoplánovým témam ako zmena životného štýlu alebo sociálno-ekonomická situácia. Skôr sa zameriava na výchovu deti a partnerské vzťahy a ich prípadné krízy.

Aktuálny ročník Cinematiku sa tento rok zameria na belgickú kinematografiu a ponúkne tiež retrospektívu režisérskej dvojice bratov Jeana–Pierra a Luca Dardennovcov, ktorí sú známymi predstaviteľmi svetovej sociálnej drámy. Bratia si založili svoju štylistickú živnosť na uctievaní zásad tzv. „pravdivého kina“, ktoré život nepredstiera, len zachytáva.

Cinematik ponúkne v sekcii Rešpekt novo digitalizované verzie ich snímok a rovnako aj ich unikátne diela, ktoré sa premietajú len zriedka. Okrem ostatných diel ako Neznáme dievča, Dva dni, jedna noc či Chlapec na bicykli sa vráti aj do dávnejšej histórie. Sekcia prinesie snímky ako napríklad dokumenty Pour que la guerre s´acheve a R... Be repond plus. Festival prinesie tiež prvé hrané tituly známych tvorcov. Bude medzi nimi film Falsch, v ktorom prinášajú pôsobivý príbeh z obdobia druhej svetovej vojny. Ide o adaptáciu rovnomennej divadelnej hry belgického dramatika poľského pôvodu. Nebude chýbať ani ich oceňovaná dráma Mlčanie Lorny či starší titul La promesse, ktorý mal svoju premiéru na festivale v Toronte.

Cinematik premietne celkovo trinásť filmov známych belgických filmárov. Napriek tomu, že si s Belgickom spájame hlavne bratov Dardennovcov, kinematografia tejto krajiny prináša mnohé ďalšie talentované mená a filmy. Patri medzi ne napríklad nekompromisná dráma o dvoch bratoch, ktorých rozdelí väzenie s názvom D'Ardennen režiséra Robina Pronta.

Tak ako každý rok, fokus na súčasnú kinematografiu vybranej krajiny, tentokrát Belgicko, pre Cinematik špeciálne zostavuje hosťujúci programmer - belgický filmový kritik Grégory Cavinato.

Desiatka filmov vo výbere sekcie Belgicko pod lupou obrazu súčasnej belgickej kinematografie je rôznorodá. Uvedený bude tiež thriller Waste Land  Pietra Van Heesa. Režisér prináša príbeh nekompromisného detektíva Lea Woesteho riešiaceho zločiny v Bruseli a jeho podsvetí. Pre divákov bude pripravený aj originálny horor zo skautského tábora Welp, nový triler režisérskej dvojice Hélène Cattet a Bruno Forzani s názvom Laissez bronzer les cadavres!, mimoriadne obsadená komorná dráma Préjudice, ale aj nezabudnuteľná komédia plná farieb a absurdností Paris pieds nus. Široká škála žánrov a tém je pre festival Cinematik, už od jeho vzniku, kľučová a špecifická.  

12. MFF Cinematik sa uskutoční tradične v Piešťanoch v dňoch od 12. do 17. septembra 2017. Viac na  stránke www.cinematik.sk.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.