Tajné triky slovenských floristov

Dôvod na darovanie kvetov sa nájde vždy. Či už sa jedná o sviatky, prejavy vďaky alebo drobné každodenné radosti, kvety sú tým pravým potešením. Ako však udržať kvetinový darček čo najdlhšie čerstvým? 

flowers 072017

Prečítajte si 10 rýchlych tipov od skúsených floristov z Kvety.sk.

1. Pri čerstvých kvetoch dbajte na teplotu vzduchu. Na noc ich položte na chladnejšie miesta, počas dňa ich udržujte mimo priameho slnka, kúrenia či prievanu.

2. Okrem toho i suchý vzduch môže vaše kytice vysušiť a spôsobiť ich vädnutie, preto odporúčame mierne rosenie listov vodou. Vyvarujte sa však roseniu samotných kvetov, voda v takejto forme môže spôsobiť ich predčasné hnitie.

3. Pozor! Kvetinové bukety nikdy nepokladajte do blízkosti televízorov či monitorov. Teplo, ktoré vyžarujú spôsobuje, že kvety vädnú oveľa rýchlejšie.

4. Zaujímavým faktom je, že kvety by ste nemali nechávať pri dozrievajúcom ovocí a zelenine, vyvarujte sa predovšetkým banánom a jablkám, vylučujú totiž etylén, ktorý zapríčiní rýchlejšie vädnutie vašich kvetov.

5. Čistá váza, umytá v horúcej vode, by mala byť pre vaše kytice samozrejmosťou. Zabránite tak šíreniu škodlivých mikroorganizmov. Výborným pomocníkom pri dezinfekcií váz je klasické savo či malé množstvo sódy, čo ocenia najmä gerbery.

6. Vodu vo váze je potrebné meniť každé 2 – 3 dni. Pri používaní špeciálnych prípravkov na predĺženie životnosti kvetov, je potrebné ju dolievať vždy až po jej absorbovaní kvetmi.

Tip: Tulipány sú krásne, ale veľmi smädné kvety – vodu im nevymieňame, ale naopak, stále dolievame. Napriek tomu im vo váze postačí jej menšie množstvo. Naopak hortenzie si vyžadujú veľa vody, vázu preto naplňte na maximum.

7. Nezabudnite na zrezanie stoniek, a to vždy keď kvetom meníte vodu. Zrežte ich priečne,  pod tečúcou vlažnou vodou s teplotou do 25 stupňov, pričom plocha rezu by mala byť v čo najväčšom reznom uhle.

8. Pred ich vložením do vázy zrežte i listy, ktoré by mohli byť bezprostredne ponorené do vody. Tie totiž vo váze rýchlejšie hnijú a spôsobujú tak uvoľňovanie škodlivých látok do vody. Danú skutočnosť môžeme pozorovať najmä u ruží, tie vypúšťajú do vody toxickú látku, ktorá negatívne pôsobí na ostatné kvety vo váze.

Tip: Ak sú vaše kvety veľmi zvädnuté, ponorte ich aj s listami na približne hodinu do vody – ožijú na nepoznanie!

9. Druhy kvetov sa snažte do kytíc vyberať podľa ročného obdobia. V aktuálnych letných mesiacoch zvoľte aranžmány kombinované z tropických alebo teplomilných kvetov. Vďaka tomu, že rastú v teplejších klimatických podmienkach vydržia dlhšie i pri vyšších teplotách. Obzvlášť kvalitné sú odrody kvetov pestované pod holým nebom.

Letné tipy: V horúcom lete siahnite po orchidei, protei, antúrií alebo slnečniciach. Začiatkom leta sú krásne i veľmi obľúbené voňavé pivónie. Ak stavíte na ruže, máte vyhraté. Tie sú bohaté a krásne počas všetkých letných mesiacov. Naopak tulipány teplo neznášajú veľmi dobre, a preto počas leta vydržia vo vázach ledva pár dní.

10. V mixovaných kyticiach odstraňujte kvety, ktoré ako prvé začnú vädnúť. Zvyknú vylučovať škodlivé látky – hnilobné baktérie a plesne - a majú tak negatívny vplyv aj na ostatné kvietky. 

Extra tipy pre vás!

• Obľúbené tulipány majú tendenciu rásť a je pre ne prirodzené, že ich stonky sa ohýbajú. Ak chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie, ponorte ich stonky každé ráno do ľadovej vody a pravidelne ich zrezávajte podľa návodu vyššie.
• Tulipány je dobré dávať do vázy osobitne. Vyhýbajte sa najmä ich kombinácii s narcismi.
• Ak dostanete kvetinový darček z krásnych hortenzií s drevnatými stonkami, zrežte ich, avšak naopak, ponorte stonky ich v dĺžke približne 1 cm do vriacej vody. Vďaka tomuto tajnému triku floristov vám budú robiť radosť naozaj dlhú dobu.

O tieto tipy a triky sa s vami s radosťou podelili floristi zo spoločnosti Kvety.sk, najväčšej donáškovej služby kvetov a darčekov na Slovensko i do zahraničia. Kvety.sk spolupracujú s overenými partnermi v oblasti pestovania kvetov. Práve vďaka tomu je zabezpečená ich kvalita a čerstvosť. Každú kyticu ručne aranžujú skúsení floristi a starostlivo ich balia do darčekových krabíc, čím zabezpečia 100%-nú čerstvosť kvetov, až do chvíle ich doručenia. Dodržiavaním spomenutých zásad si radosť zo svojich kvetov predĺžite na maximum!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.