Vianočné croissanty

Napísal Biele Plus 18. december 2016

Sviatočné croissanty, (nielen) na vianočnú príležitosť s lahodnými mliečnymi náplňami (sladká i slané verzia) a s horúcou aztéckou čokoládou. Croissant je chutné chrumkavé pečivo z lístkového cesta v tvare rožku, ktoré bolo pôvodne bez plnky.

Z roku 1839 pochádza prvý oficiálny recept na croissant. Podľa neho pripravoval August Zang croissanty, vo viedenskej pekárni pri rue de Richelieu v Paríži. Podľa iných zdrojov je recept na pečivo oveľa starší. Croissant bol vynájdený vraj krátko po obliehaní Viedne v roku 1686. Majiteľ kaviarne Zur blauben Flasche Franciszek Kulczycki, vraj presvedčil majiteľa neďalekej pekárne, Petra Wendela, aby začal vyrábať torty v tvate polmesiaca na počesť víťazstva nad tureckými vojskami.

Domáce Croissanty

P O T R E B U J E T E :
Maslová časť
250 g masla

Kysnuté cesto
500 g hladká múka
50 g cukor krupica
Štipka soli
20 g droždia
5 žĺtkov
250 ml mlieka

P O S T U P:
Mlieko s cukrom, droždím a žĺtkami dobre rozmiešame. Pridáme múku a soľ a vypracujeme cesto, ktoré potom uložíme na 30 min do chladničky. Cesto po vytiahnutí z chladu upravíme do obdĺžnika 2x väčšieho ako maslová kocka, do stredu položíme odbalenú kocku masla (250 g) a zabalíme ju do kysnutého cesta.
Vyvaľkáme na plát 30x40 cm a zložíme na tretiny. Necháme 20 minút odpočinúť v chladničke. Postup opakujeme 1x, povytiahnutí z chladničky plát opäť rozvaľkáme a zložíme na štvrtiny. Potom necháme cez noc v chladničke nakysnúť.
Cesto rozdelíme na polovice, každú rozvaľkáme na plát 5 mm hrubý a cca 15x20 cm široký. Nakrájame na trojuholníky, naplníme čokoládou, syrom, potrieme žĺtkom a necháme znova cca hodinu kysnúť. Takto pripravené croissanty pokvapkáme medom alebo javorovým sirupom a pečieme cca 10 - 12 min v rúre na 180°C.

Sladké náplne

Grilážovo-čokoládová

P O T R E B U J E T E :
100 g syru Lučina
50 g griláže (karamelizované lieskové oriešky – nahrubo namleté)
2 lyžice kandizovaného pomaranča
100 g čokolády (60%)

P O S T U P: všetko spolu vymiešať (čokoládu posekať na kúsky)

Višňová

P O T R E B U J E T E :
200 g višní (mrazených)
2 lyžičky škrobu
1 lyžička perníkového korenia
100 g hrudkového tvarohu
Cukor a rum podľa chuti

P O S T U P:
Mrazené višne zmiešame so škrobom a v kastróliku pozvoľna zahrejeme, až sa višne rozpustia a tekutina sa zahustí. Necháme vychladnúť. Primiešame tvaroh, korenie a dochutíme cukrom a rumom.

Slané náplne

1. Gorgonzola (alebo niva) so salámou Mortadela - na vyvaľkané cesto položíme plátok mortadely, kúsok gorgonzoly a zavinieme.
2. Plátky pravého ementálu, hruškový kompót, vlašské oRechy - na vyvaľkané cesto položíme plátok ementálu, kúsok hrušky, orechy a zavinieme.

Pravá Peruánska (aztécka) vianočná horúca čokoláda
150 ml mlieka
80 ml sladkej smotany 30%
20 g kvalitnej horkej čokolády (min. obsah kakaa 70%)
2 klinčeky
2 tobolky kardamónu
Polovica hviezdičky badiánu
Cukor podľa chuti

Mlieko so smotanou a korením vložíme do hrnca, zohrejeme na bod varu a varíme na miernom ohni cca 5 min. Potom stiahneme z plameňa, odstránime korenia, pridáme na kúsky polámanú horkú čokoládu a za občasného miešania ju necháme rozpustiť. Potom už nevaríme, čokoláda by sa mohla spáliť a zhrudkovatieť. Pred podávaním dochutíme cukrom a nápoj vyšľaháme ponorným mixérom.

Viac zaujímavých informácií nájdete na www.bieleplus.eu. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.